Ana içeriğe atla

nr

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DEMEÇLERİ

09.03.2017 - 16:56

İŞ HAYATI KADINLARLA DAHA DA BÜYÜYECEK 

MAMACO GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ÇİĞDEM ZORLU: Kadın olmak sevgi dolu olmak, huzur, bereket,  zerafet ve verimli olmak demek. Kadınların iş hayatına katılması, iş dünyasının da  güzelleşmesi, bereketli ve verimli olması, aynı zamanda ekonominin ve üretimin  daha çok büyümesi  demek. Çünkü kadın doğuran, büyüten, besleyen; güçlü, dayanıklı, sevgi dolu ve birleştiricidir.
Kadınlarımızın eğitimli olsun olmasın, maddi ihtiyacı olsun olmasın imkan buldukça  çaba harcaması,  güçlerini daha fazla  göstermesi, daha çok sayıda kadınımızın iş hayatına  girmesi  gücüne güç, değerine değer katmasına ihtiyacımız var.
Kadınların ekonomiye, üretime , gelişime, büyümeye  emeğini  katmasını, çok sayıda başarılara imza atmalarını diliyorum. Yönetici kadrolarında daha fazla sayıda kadın görelim.  İş hayatı kadınlarla daha da güzelleşecek , daha çok bereketlenecek ve büyüyecek .
Çalışarak, güçlenerek, varlığımızla her alanda kendimizi  ön plana çıkartmalıyız.
Kadınlarımıza değerli  günler diliyorum.

1K KİMYA CEO’SU KİMYAGER SEVGİNAR BAŞTEKİN: Kadın olmak pek çok güzel şeyi içinde barındırır, birçok zorluğu da yanında getirir. İş hayatında kadın olmak ise çok daha fazla emek vermeyi ve çalışmayı gerektirir. Çünkü bizim yaşamımız sadece işten ibaret değildir. Bizler, eş ve anne olmanın getirdiği sorumlulukları da birlikte yürütürüz çoğu zaman. Bizi eşsiz kılan da budur. Çalışan bir kadın olmak; algınızın her zaman açık, yorgunluğunuzun her zaman az ve enerjinizin her zaman yüksek olmasını gerektiren bir durumdur. 
Birlikte çalıştığımız kadın çalışanlarımızla eşit ise eşit ücret politikası izliyoruz ve 1K Kimya olarak bu konuyu çok önemli buluyoruz. Almanya, İngiltere gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde bile, aynı işi yapan kadın ve erkek çalışan arasında maaş farkı bulunurken, biz şirket politikası olarak kadın çalışanlarımıza her zaman eşit ücret imkanı sunuyoruz. Şirketimizde kadınları daha fazla istihdam ederek onları desteklemeyi kadın bir işveren olarak çok önemsiyorum. 1K Kimya olarak toplumumuzun, ancak kadınların iş hayatının tüm kollarına dahil olmasıyla ilerleyebileceğine inanıyoruz.
Bu vesileyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

ATALIAN GLOBAL SERVİCES GRUP KURUMSAL İLETİŞİM MÜDÜRÜ DENİZ PALA: Erkek egemen toplumların kadınları, kadın-erkek eşitliğinin olduğu toplumlara kıyasla çok daha fazla yük ve sorumluluk taşıyor omuzlarında. Kadınların birden fazla kimliği başarıyla taşıması beklendiği için gerek özel yaşamlarında gerekse iş hayatında daha fazla mücadele bekliyor onları. Çocuklu bir hayatı tercih eden kadın kariyeriyle, evinin işlerine, eşinin ve çocuklarının ihtiyaçlarına ayırdığı zamanı iyi dengelemek zorunda. Çocuksuz bir hayatı tercih eden kadınlarınsa önyargıları kırmak ve kendi doğrularını savunmak için çaba harcaması gerekiyor. 
Kadının, kendisine yüklenen sorumluluklar ve iş yaşamında karşılaşılan güçlüklerle başa çıkarken tükenmişliğe sürüklenmemesi için kendini her fırsatta geliştirmesi, ilgi alanlarına göre okuyarak, yazarak, çizerek, kültür ve sanatla beslenerek hayatını anlamlandırıp zenginleştirmesi çok değerli…

SOFRA/COMPASS GROUP TÜRKİYE PAZARLAMA VE KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRÜ BURCU GÜVENÇ: 22 binden fazla kişiye iş alanı sağlayan Sofra Compass Group olarak Türkiye’nin en büyük işverenlerinden biriyiz. Tüm çalışanlarımızın yüzde 35’i, yönetim kademelerimizin yüzde 51’i kadınlardan oluşuyor. Capital’in araştırmasına göre en fazla kadın yönetici istihdam eden 4. firmayız. Kadın istihdamına çok önem veriyoruz. Kadının işgücüne katılımı konusunda destekleyici projeler gerçekleştiriyoruz.
Geçtiğimiz yıl, yiyecek ve içecek sektöründe tercih edilecek vasıflara sahip, özgün ve profesyonel çalışma prensiplerine göre eğitim almış kadın aşçı yardımcıları yetiştirilerek kadın istihdamının ve kadınların iş gücüne katılımının artırılması amacıyla Kadın Şefler Akademisi’ni hayata geçirdik. Kağıthane Belediyesi ve ilgili İşkur Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliği sayesinde de 6 aylık kursu başarı ile bitiren kadın aşçı yardımcılarına şirket bünyesindeki çeşitli projelerimizde çalışma imkanı sunduk. Benzer işbirlikleriyle bu çalışmayı başka bölgelerde de yapma hedefindeyiz. 
Kendine güvenen, çalışmaktan asla vazgeçmeyen kadınların desteklenmesi ve yüreklendirilmesiyle başarılı kadınların sayısının artacağına inanıyorum.  Ayrıca şunu eklemek isterim; tüm dünyanın dikkati ve ilgisinde olan toplumsal cinsiyet eşitliği, sadece kadınları ilgilendiren bir konu değil. Kadın-erkek hepimizin üzerinde durması gereken bir konu... Öncelikle bir anne, ardından iş hayatında bir kadın yönetici olarak; kadınların ve kız çocuklarının yaşadığı her türlü ayrımcılığın karşısında olduğumu da ifade etmek isterim. 
Hepimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.  

PORLAND KURUMSAL İLETİŞİM YÖNETİCİSİ ESEN KARATEKİN: Eşitlik ilkesinin tam karşılığını bulamadığı iş fırsatlarına rağmen kadın varlığının bir miktar normalleşmeye başlandığı bir süreçten geçiyoruz. Kadının üretkenliğini ve özgüvenini artıran iş hayatı, aynı zamanda ekonomik özgürlüğünü sağlarken, geleneksel değerlere dayalı tutumların sürdürülmesi kadın için çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Kadınların çalışma yaşamında karşılaştığı problemleri tek tek saymak mümkün ama bütüne baktığımızda temel sorunun toplumun kadına yüklediği anlamda yattığını söylemek mümkün.
İş ya da özel hayat ayrımlarına girişmeden kadının geleneklerden doğan beklentilerden sıyrılıp birey olma hakkını sonuna kadar kullandığı ve bir gün ile sınırlı olmayan yaşamı boyunca ayrıcalık değil eşitlik düzeyinde toplumda varlığını güçlendirmesi dileği ve özlemi ile…

MC DONALDS PAZARLAMA MÜDÜRÜ SELİN SÜZER: Kadın olmak… Bugün, birçok bağlamda bu konuyu tartışıyoruz. Kadın olmak kimisi için anne, kimisi içinse bir eş olmak… Kadın olmak kimisi için duygusal olmak kimisi içinse bir durumu tüm koşulları ve detaylarıyla düşünebilmek… Kadın olmak kimisi için “hanımefendi” olmak kimisi içinse çok konuşmak… Oysa bence kadın olmak sadece tesadüfi bir gen dizilimi... Kolay olmadığı doğru ama zoru başarmak da bizim işimiz. Simone de Beauvoir’ın dediği gibi: “Bir kadını ezen sadece erkek değildir. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de ezer.” Kadın erkek değerlerinden bağımsız olarak kendini değerlendirmeli ve kendisinden bahsedilmeli. Tıpkı erkekler için geçerli olduğu gibi. Dünyada her şey zıttı ile birlikte var. Kadın da her insan gibi kendi nedenleri, kendi düzeni, kendi amacı, kendi görüşü olan ve yaşamı oldukça iyileştirendir. 
Sevgili bir dünya için kadınlar günümüz kutlu olsun!

MOMMY AND KİDDY ANNE-ÇOCUK ETKİNLİK AJANSI KURUCULARI ÖZGÜN AYVAZ&PINAR AKPINAR: 
“Kadın olmak ayrıcalık gerektirir” 
Kadın olmak şanslı doğmaktır… Kadın olmak büyüklüktür… Kadın olmak anne olmaktır, kutsaldır… Kadın olmak sorumluluklardır, güçtür... Kadın olmak aileye yön vermek, gelecek nesilleri yetiştirmektir… Kadın olmak özeldir… Ayrıcalıklarını her yerde hissetmektir...
“Önemli olan fark yaratmak” düşüncesi ile birebir bayan ziyaretçileri hedefleyerek, sadece onlara özel “Kadınlar Kulübü” etkinlik planlamaları yapıyoruz. Bu etkinlikler;  AVM’ler arasındaki artan rekabet ortamında, bayan tüketicileri alışveriş merkezine çekmede ve alışverişin canlanmasında büyük rol oynuyor. Ayrıca AVM’yi sıradanlıktan kurtaran ve sirkülasyonu sağlayan “Kadınlar Kulübü” etkinlikleri, müşteri memnuniyetini artırıp, alışveriş merkezine duyulan sadakatinin de uzun vadeli olmasını sağlıyor.
Bayan tüketiciler açısından yararları ise; kendilerine vakit ayırmaları, workshoplarla hem yaratıcılıklarını geliştirmeleri hem de yeni dostluklar kazanmalarıdır. Sohbet ve seminerlerle ise merak ettikleri konulara cevaplar bularak keyifli ve verimli zamanlar geçiriyorlar.
2017 yılı için hedefimiz her alışveriş merkezinde “kadın olmanın ayrılacağını” yaşatabileceğimiz etkinliklere imza atmak. Çünkü kadın olmak ayrıcalık gerektirir…

​​​​​​​NTS DANIŞMANLIK KURUCUSU BEHİYE SAVAŞKAN:  
“İş hayatı her zaman zordur. Kadın olunca daha bir zordur” 
Ülkemizde kadınların eğitim seviyelerinde istenilen kadar olmasa da bir artış olduğu ve buna paralel olarak işgücüne katılan kadın sayısının da artmakta olduğu bir gerçek. Bu yüzden işverenlerin ve insan kaynakları departmanlarının kadınların işyerlerinde yaşadığı sorunlara daha fazla eğilmesi ve çözüm üretmesi gerekiyor. Kadınların iş hayatında yükselememesinin önemli nedenlerinden biri de kadın olduğu için bir erkek kadar güçlü olmadığının düşünülmesi, bu yüzden önemli pozisyonlara getirilmemesi iş hayatında sıklıkla rastlanılan bir durum.
Ataerkil toplumlarda kadınlar, kadın-erkek eşitliği konusunda çok daha fazla savaş verdi, ve vermeye de devam ediyor. Günümüzde maalesef hala tartışma konusu olan kadının sosyal yaşamdaki statüsü, misyonu ve hakları en çok erkekler tarafından konuşuldu ve belirlendi.
Kadınların anne, eş ve çalışan olarak birden fazla kimliği olması, aile ile kariyeri arasında tercih yapmak zorunda kalmak ve toplumun ön yargılarını da kırmak için çok daha fazla mücadele etmesi gerekiyor.
İş hayatında erkekten daha az kazanan, işe alımlarda evlilik ya da çocuk planlarının belirleyici unsur olduğu, haklarının verilmediği ya da sorgulandığı, kariyer basamaklarını tırmanırken aile hayatını da sırtlanmak zorunda olan daha fazla destekle ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum.
Başarılı bir kadın, başarılı bir anne ancak küçük yaşta kızların eğitimi, bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi ile başlar. Kendine güvenen, cesur, ekonomik olarak özgür, eğitimli, kültürel ve ahlak seviyesi yüksek güçlü bir toplum ancak güçlü ve bağımsız kadınların ellerinde şekillenecektir.

​​​​​​​YOYO EVENTS ŞİRKET SAHİBİ BURCU ERKİN YILDIZAK: Kadın olmak; eskilerin dediği gibi on parmağında on marifet olması ile bir koltukta acaba kaç karpuzu taşırım arasında gidip gelir. Günümüzün hayat şartlarında, daha iyi şartlarda yaşamak, çocuklarına daha iyi fırsatlar sunmak isteyen kadın; hem evinin kadını hem de işinin kadını olarak 2 kimliği taşımak durumundadır. Kadın, yuvayı kuran dişi kuştur; çocuk doğurur, bakar, büyütür, eşini mutlu eder, evi çekip çevirir ama aynı zamanda erkek egemen iş dünyasında ayaklarının üzerinde duran, güçlü bir duruş sergileyen, asla pes etmeyen, bazen inatçı, ama başarının detay ve ayrıntılar içinde saklı olduğunu bilen titiz, sorumluluk sahibi ve özverili kimliktir. Kendinden öte başkalarını düşünen kadını besleyen en önemli olan şey ise sevgidir. Kadın severse, yaptığı işlerden keyif alırsa tıpkı bir çiçek gibi coşar, bir mücevher gibi parlar. Sevgi ile içinden gelen ışık çevresindekilere de yansır ve dalga dalga büyür. İşte bu yüzden kadınlar özeldir, ana, bacı, çocuk, kardeş demeden kadınlara özen gösterilmesi, bir gün değil her gün hatırlanmaları gerekir.
 

SELİMAKAR MARKA OFİSİ HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRÜ
BESTE ÖNER:

GÜÇLÜ KADINA HER GÜN KADINLAR GÜNÜ!
Utandırıcı istatistiki verilere karşın her Martın 8’inde kutlanan o gün Dünya Kadınlar Günü’dür.  Kadınların yaşadıkları sorunlara karşı duyarlılık kazandırmak, şiddete karşı uyanmak ve uyandırmak için kullanıldığında güzel bir gün. Güçlü kadınlarımıza her gün kadınlar günü. Önemli olan sesini duyuramayan kadınlarımızın bu konuda daha bilgili ve atak hale getirilebilmesidir.  Ama kapital sistemde daha çok “bugün kadınlar günü bir çiçek, hediye al” ya da “Kadınlar Günü’ne özel mağaza indirimleri” amaçlarıyla kullanıldığında gerçek amacından sapıyor ve daha anlamsız hal alıyor.

SESSİZ KALMAK YOK!
Psikolojik ve fiziksel şiddete karşın eli kolu bağlayıp, duruma itaat söz konusu olmaması için farkındalık yaratmak gerekmektedir. Bu farkındalığın uzun ya da kısa vadede etki yaratması için böylesine bir günü kapitalist sistem dışında kutlamak, duyurmak ve bilgilendirmek gerekiyor. 

EMEKÇİ VE DOKUNDUĞUNU YEŞERTEN KADINLARIMIZ
Güçlü kadınlar güçlü toplumları oluşturur. Emekçi ve dokunduğunu yeşerten kadınlarımızın; saygılı, sevgili ve adaletli yaşama kavuşması için, Dünya Emekçi Kadınlar Günü her gün hepimize kutlu ve yaşamaya değer olsun.
  
​​​​​​​JLL MÜLK VE VARLIK YÖNETİMİ MÜDÜRÜ MİRŞAD KALAN:  
“Kadın olmak; kadınlara özgü yüksek duygusal zekayı iş hayatında rekabet gücü olarak kullanmak, güçlü önseziler ve zarafet ile de başarıya ulaşmaktır. Kadınları erkeklerden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi yüksek duygusal zekalarıdır, bu da beraberinde etkin liderliği ve üstün iş performansını getirmektedir. Buna bir de günümüz değişken piyasa koşullarında özellikle ihtiyaç duyulan güçlü önseziler eklendiğinde başarı kaçınılmazdır.” 

​​​​​​​NUİT AJANS BAŞKANI TUBA KILIÇ ALMALI:  Kadın olmak, mayasındaki sevgisi ve sabrıyla elinin değdiğini büyütebilmektir, büyüttüklerini bir arada tutabilmektir. Kadın olmak, bir hamurun mayasını tutturmak gibi hayatın dengesini kurabilmektir. Kadın olmak, zerafetin, naifliğin, nezaketin var olması demektir.
Kadın olmak; insanlığın var oluşunda ki en önemli mücadelecisidir, insanlığın ilk cemresi bile onun içine düşerek yeşermez mi? Kadın olmak, yazılanın, çizilenin çok daha ötesinde olmasına rağmen mütevazı olmayı başarabilmektir. Ve kadın olmak, bunca güzelliğine rağmen, hayattaki edinimlerinin karşılığını bulmasa da dimdik durabilmeyi başarabilmektir.


BİR GÜN DEĞİL, HER GÜN KADINLAR GÜNÜ OLSUN…
Kadın; narindir aslında. Ancak narin olması onun hemen yenilmesi anlamına gelmez. Hem narin hem de güçlüdür, kolayca pes etmez. Dünyanın yaratıcı, doğurgan, yenilenen, temizleyen, sakin yanıdır kadın. Sevgi ile yapamayacağı şey yoktur ki kadının… Yeter ki ihtiyacı olan sevgi ve güveni alsın karşısından. 
Kadın olmak güzel olmaktır, gülümsemektir, huzur vermektir. Aynaya baktığında kendini sevme sanatıdır. Saf olmak, iyi düşünmektir kadın olmak. Akıldır ama daha çok duygudur ve yanılmaz duygularında asla. Sevildikçe güzelleşen ve hayatı güzelleştirendir kadın. Bu yüzdendir kıymetli oluşu... Kadın olmak çok hoş bir duygudur aslında…
Özellikle kendi toplum bireylerimizin kadınlara karşı bakış açısının değişmesi gerekiyor artık. Sadece erkekler değil, kadınlar da farklı bakmalı kadınlara… Öncelikle kadınlar değer vermeli kendilerine ve özünü bulmalı. Yalnızca bu şekilde değişir düşünceler ve nesiller… 
Bize mesajlarını ileten, sektörün tüm kadınlarına teşekkür eder, içindekileri dünyaya aktaran tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarız.
Bir gün değil her gün kadınlar günü olsun…

nr

Yukarı