Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

Yıl sonuna kadar franchise giriş bedeli almıyoruz

10.10.2019 - 11:30

2019 yıl sonuna kadar franchıse giriş bedeli almayacaklarını söyleyen Sampi Pide Genel Müdürü Murat Alan, “İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir öncelik verdiğimiz şehirler. Bu şehirlerde 60-100 metrekare arası eve servis ağırlıklı şubeler açmak istiyoruz.” dedi.
 

Franchise şartlarınız ve franchise bedeliniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sampi Yönetimi olarak, yurt içinde 40 bin TL, yurt dışında 20 bin Dolar olarak belirlediğimiz franchise giriş bedelini 2019 yıl sonuna kadar almamaya karar verdik. Sürekli franchise ödemesi yüzde 6 seviyesindedir ve reklam payı katılımı yoktur. Ortalama işletme sermayesi ise 150 bin TL’den başlamaktadır. 

Franchise verirken nelere dikkat ediyorsunuz? Yatırımcının hangi özelliklerde olması gerekiyor?
İlk önce girişimci bir ruha ve başarma isteğine sahip olması gerekiyor. Ardından, gerekli olan yatırımı karşılayacak finansal kaynaklara sahip olmak, mental olarak sektörün gerekliliklerine hazır olmak, takım çalışmasını iyi yönetebilecek lider ruha sahip olmak, hijyen konusunda hassas, itibarlı ve başarılı geçmiş ve en önemlilerinden biri de işin başında durabilecek olmasına dikkat ediyoruz.

Şu an kaç şube ile faaliyet gösteriyorsunuz? Hangi bölgelerde büyümeyi hedefliyorsunuz?
Şu an 25 şube ile faaliyet gösteriyoruz. Daha öncede söylediğimiz gibi Türkiye’nin 81 ilinde olmak istiyoruz. Ama öncelik belirlemek gerekirse İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir öncelik verdiğimiz şehirler. Bu şehirlerde 60-100 metrekare arası eve servis ağırlıklı şubeler açmak istiyoruz.

Yatırımcılara nasıl destekleriniz oluyor?
Biz yatırımcılarımızı iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Bu nedenle şube açılış sürecinin her safhasında desteklerimiz artarak devam etmektedir. Lokasyon seçiminden başlayarak, kiralama, proje, eğitim, el kitabı, bölge koruması,  satın alma gücü, personel temini, mali ve hukuki destek, verimli ortak reklam, denetleme, kendini karşılaştırabilme, müşteri bağlılığı ve pazarlama gibi konularda desteklerimiz olmaktadır.

Markanızın büyümesinde franchise vermenin nasıl katkıları oluyor?
Biz en başından beri franchise iş ortaklarımız ile beraber büyümeyi seçtik. Kendi şubelerimizi de açabilirdik fakat franchise vererek büyümenin daha hızlı olacağına inandık. Farklı görüş ve düşüncelere önem vererek büyümenin daha sağlıklı olacağına inanıyoruz.

YATIRIM ŞARTLARI
Kuruluş: 1989
Franchise giriş bedeli (yurt içi): 40.000 TL (2019 yıl sonuna kadar alınmayacak.)
Franchise giriş bedeli (yurt dışı):  20.000 $
Sürekli franchise ödemesi: Yüzde 6
Reklam payı katılımı: Yok
Mevcut franchise adeti: 25
Ortalama işletme sermayesi: 150.000 TL'den başlamaktadır.
m2 başına ortalama maliyet: 2.500 TL
Ortalama restoran ölçüsü (m2):  100
İstenilen restoran ölçüleri (m2): min.60, maks. 150
Hedeflenen bölge: Cadde üzeri (tabela değrei olan) ve AVM 
Verilen destekler: Eğitim, el kitabı, yer seçimi, bölge koruması, proje, ortak reklam, mal temini, pazarlama, personel temini

TAVADA TAVUK

Yukarı