Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

VATANDAŞIN GÖZÜ ZİNCİR MARKETLERDE

22.12.2021 - 14:42

Türkiye, 2021 yılının son aylarını dövizdeki kur yükselişi ile temel tüketim ürünleri başta olmak üzere, otomotiv, perakende, teknoloji ve daha pek çok sektörde gelen zamlarla geçirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TL’ye destek açıklamalarının ardından ise kur hızla geriledi. Şimdi vatandaş bu düşüşün, fiyatlara da aynı hızda indirim olarak yansımasını bekliyor.

Son dönemde temel tüketim ürünlerine gelen zamlar dikkat çekti. Özellikle zincir marketlerde gözle görülür fahiş fiyatlar vatandaşların tepkisine neden olurken, kurdaki her yükseliş sonrası bu zamlar katlanarak arttı.

Şimdi kurda yaşanan düşüşle birlikte marketlerdeki zamların da aynı oranda geri alınması beklentisi oluştu. Bazı marketlerin sabah saatlerinden itibaren bazı ürünlerde indirimli etiketler koyduğu görüldü.

ETİKETLER ACİLEN GÜNCELLENMELİ 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, üyelerine de açık çağrıda bulunarak, fiyatlara acilen güncelleme yapılması gerektiğini söyledi. Avdagiç, “Üreticiden dağıtıcıya, toptancı, perakendeci, distribütörler herkes sorumluluğunda hareket etmeli. Fiyatlar yukarıya füze hızıyla çıktıysa paraşüt hızıyla inmemeli.

TAVADA TAVUK

Yukarı