Ana içeriğe atla

ggh

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE ÜRETİMİ KADINLARLA ARTIRABİLİRİZ

20.08.2019 - 09:18

Kadın istihdamını artırmaya önem gösterdiklerini söyleyen Sincerely Yogurt Türkiye ve Orta Doğu Master Franchise Kübra Nefise Kalkan,  franchise almak isteyen kadınlara yüzde 20 indirim imkanı sunduklarını belirtti.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
1991 yılında New York’ta doğdum. 
American University’de Uluslararası Ticaret ve Ekonomi dalında çift ana dal yaptıktan sonra Georgetown Üniversitesi’nde finans alanında master’ımı tamamladım. Anderson Economic Group’ta Türkiye Direktörü olarak çalıştıktan sonra Türk Amerikan İş adamları Derneği - Amerikan Ticaret Odası İcra Kurulu Üyesi olarak Amerikan firmalarının Türkiye’deki projelerine destek verdim. 
O sırada birlikte çalıştığım markaların hikayeleri girişimcilik anlamında adeta ilhamım oldu ve 2017 yılında Sincerely Yoğurt’u master franchise’ı ile Türkiye’ye getirdim.  

Yeme- içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz?  Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?   
Bir kadın girişimci olarak markamızın çatısı altında kadınların olması benim için önemli bir konu. Bizden franchise almak isteyen kadınlara yüzde 20 indirim imkanı sunmamızın nedenlerinden biri de kadın istihdamını artırıp girişime teşvik etmek. Mağazalarımızın özellikle kadın girişimciler tarafından keyifli ve pratik bir şekilde işletileceğini düşünüyorum. Söz konusu sayılar olunca Sincerely Yogurt’ta yönetim kadrosu dahil olmak üzere çalışanların yarısının kadınlar olduğunu söyleyebilirim.

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? Firmanıza katkılarınızı anlatır mısınız? 
İş hayatına kadın eli değince detaylar daha incelik kazanıyor. Kendi adıma, kadın yönetici ve girişimci olarak markamıza sadece IQ değil duygusal zeka dediğimiz EQ kattığımı da düşünüyorum. Profesyonel ve disiplinli olmanın yanında detayları görebiliyorum, organizasyonları aksaksız yönetebiliyorum ve empati yapabiliyorum. Estetik duygumun ve bununla birlikte yaratıcılık yönümün de geliştiği fikrindeyim. Bunların hepsi de kadın olmanın farkı bana göre. 

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize neler katar?
Globalle kıyasladığımızda bu konuda Türkiye fena durumda değil aslında. Saygın firmalarda dikkat çeken kadın CEO’lar görebiliyoruz. 
İş hayatının ilk yıllarında her şey eşit gibi olsa da zaman geçtikçe kadın evde olmaya yöneliyor ya da yönlendiriliyor. Kadınlara anne olduğunda esnek şartlar sunulsa istihdam artar diye düşünüyorum. Erkek işi olarak görülen sektörlerde de bu tabu yıkılmalı. İş gücümüzün yarısının evde veya sadece belli sektörlerde olması yerine farklı sektörlere ulaşmalarını sağlamak, okuldayken farklı alanlar için burs vermek kadın iş gücünden aldığımız verimi arttıracaktır. Türkiye ekonomisinin daha fazla üretime ihtiyacı var, bunu kadınlarla sağlayabiliriz.

nb

Yukarı