Ana içeriğe atla

ggh

TAVADA TAVUK YENİ KONSEPTİYLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

07.03.2019 - 11:36
 
TAVADA TAVUK İLK ŞUBESİNİ 2014 YILINDA AVCILAR PELİCAN MALL ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NDE AÇTI. FRANCHISE SİSTEMİYLE BÜYÜYEN MARKA ŞU AN 47 ŞUBESİ VE GENİŞ MENÜSÜYLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET VERİYOR. TAVADA TAVUK FRANCHISE KOORDİNATÖRÜ AKIN GÜRBÜZ, “FRANCHISE SİSTEMİMİZİN TEMELİNDE MUTLU BAYİİ ANLAYIŞI YATIYOR. AMACIMIZ ÖNCELİKLE BAYİLERİMİZİN MUTLU BİR ŞEKİLDE İŞLETMELERİNİ SÜRDÜREBİLMELERİ.” DİYOR.

 

 

 

Tavada Tavuk hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?  
Tavada Tavuk olarak ilk şubemizi 2014 yılında Avcılar Pelican Mall Alışveriş Merkezi’nde açtık. Daha sonra Zonguldak, Nevşehir, Gaziantep gibi illerde açtığımız şubelerle 2015 yılında şubeleşmeye başladık. Şu an tüm Türkiye genelinde 22 şehir ve 45 şubede müşterilerimize geniş menümüzle hizmet veriyoruz. Aynı zamanda yurt dışında Ürdün ülkesinde bu yıl açılışını yaptığımız 2 şubemiz bulunmaktadır.

“MUTLU BAYİİ ANLAYIŞI”
Franchise şartlarınız neler? Franchise verdiğiniz kişilere nasıl destekleriniz oluyor? 

Franchise sistemimizin temelinde mutlu bayii anlayışı yatıyor. Amacımız öncelikle bayilerimizin mutlu bir şekilde işletmelerini sürdürebilmeleri. Bu yüzden bizde 1 şubesi olan 2. ve 3. şubesini de açmak istiyor. 
Franchise adaylarımıza mağaza kurulumuyla beraber mağaza kurulduktan sonra da bazı desteklerimiz oluyor. Öncelikle şu an Anadolu ağırlıklı talep alıyoruz. Tabii İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’dan da yine talepler geliyor. Bu talepleri değerlendirirken bölgenin satın alma gücünü ve tüketim alışkanlıklarını değerlendiriyoruz. Operasyon ekibimizin verdiği rapor doğrultusunda ve yatırımcımızın da onayıyla beraber mağaza kurulumuna başlıyoruz. Mağaza açılmadan önce franchise adaylarımızdan bir franchise bedeli talebimiz oluyor. Bu bedel 75 bin TL. 40 metrekareden 250 metrekareye kadar mağazalar açabiliyoruz. Mağazalarda en dikkat ettiğimiz nokta bulunduğu konum ve cephesi. 40 metrekareden 250 metrekareye kadar olan mağazaların da ortalama yatırım maliyeti yaklaşık 500 bin lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Tabii biz bu ortalama rakam içerisinden en büyük kalem olan inşaat kalemini franchise adayımızın inisiyatifine bırakabiliyoruz. Kendisi projeye sadık kalmak kaydıyla mağazasını yapabiliyor. Mağaza kurulumundan sonra da desteklerimiz devam ediyor. Personel eğitimi, 45 günlük sermaye desteği, operasyonel hizmetler ve reklam hizmeti bizim tarafımızdan verilen desteklerdir. Aynı zamanda sözleşmemizde yazmasına rağmen geçici bir süre ciro primi talep etmiyoruz. Onun yerine cüzi bir miktarda fabrika işçilik bedeli alıyoruz. Kiraya bağlı olarak kar marjları yüzde 12’yle yüzde 30 arasında, yatırımın dönüş hızı da 18 ile 36 ay arasında olabiliyor. Bu da dediğim gibi tamamen mağazanın kirası ve metrekaresine göre değişiyor. 

YENİ KONSEPT DİNAMİK VE ENERJİK
Restoranlarınızın konseptini değiştirmeye başladınız. Nasıl değişiklikler yapıldı? 

2019’a girmeden önce yeniden bir kurumsal yapılanmaya gittik. Öncelikle logomuzu revize ettik ve tek renge döndük. Ajansımız vesilesiyle maskotumuzla ilgili bir çalışma yaptık. Yeni maskotumuzu tüm şubelerde kullanmaya başladık. Son açtığımız mağazanın konseptini, müşterilerin kendilerini daha rahat hissedebilmeleri için zamanın ruhunu yansıtacak şekilde dinamik ve enerjik olarak tasarladık. Amacımız tüketiciyi en doğru şekilde ürünle buluşturmak, onun mağazadan keyifli bir satış deneyimiyle ayrılmasını ve markayı iyi bir imajla hafızasına kazımasını sağlamaktır. 

İKİLİ MUTFAK SİSTEMİYLE ÇALIŞILIYOR
Sizi farklı kılan nedir? Neden Tavada Tavuk tercih edilmeli?
  
Öncelikle mağaza noktasında konuşursak, biz ikili mutfak sistemiyle çalışıyoruz. Ön mutfakta özellikle müşteriler, ürünlerin nasıl bir koşulda pişirildiğini gözleriyle görebiliyorlar. Bu yüzden hem güven anlamında hem hijyen anlamında hem de ürünlerin lezzeti anlamında tüm şubelerde aynı standardı korumaya özen gösteriyoruz. Bir başka bakış açısı, yatırımcı boyutunda. Yatırımcı boyutunda da özellikle ticari anlamda hem kar olarak hem de yatırımın geri dönüş hızı olarak bayilerimizi memnun ediyoruz. Bunların bizi farklı kılan özellikler olduğunu düşünüyorum.

nb

Yukarı