Ana içeriğe atla

yu7676

Lokasyon tercihinde açık alanlar ön planda!

13.06.2017 - 16:36

Birçok AVM’nin son dönemde renovasyon sürecinden geçtiğini ve açık alanlarını büyüttüğünü belirten Big Chefs Genel Müdürü Tolga Terzi, yeni nesil AVM’lerin ilk olarak bu işi gerçekleştirdiğini dile getirdi. 

Sizce yeme-içme alanlarında iç ve dış lokasyonun önemi nedir? Lokasyon müşteri tercihlerini belirlemede ne derece etkilidir?
Sigara içme alanlarında yasaklar olduğundan bu yana özellikle dış lokasyonların konumu ve konforu büyük önem taşımaya başladı. Bu arada iklimin farklı olduğu illerde kapalı ve açık alan değerlendirmeleri de bölgesel olarak ciddi önem taşıyor.

AVM’de ya da caddede şube açarken lokasyon seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz? Lokasyon seçiminde sizin için önemli olan unsurlar neler?
Görünürlük ve kolay ulaşılabilirlik, giriş çıkışların yoğun olduğu lokasyonlar önceliklerimiz arasında yer alıyor. Devamında metrekarelerin ve kullanım alanlarının fonksiyonel olmasını da sayabiliriz. 

AVM içerisindeki teraslı ya da bahçeli alanlar müşteri çekimini sizce ne derecede etkiliyor?
Yeni nesil AVM’lerde yeni mimari yapılanma daha çok açık alanları ön plana çıkarıyor. Misafirlerin en çok sevdiği alanlar mevsime göre fonksiyonel ve konforlu şekilde dizayn edilenler oluyor.

Her AVM bütün markalarına teraslı ya da bahçeli alan sağlayamayabiliyor. Peki, bu sorun varolan ve yeni yapılacak AVM’lerde nasıl çözüme kavuşturulabilir?
Birçok AVM son dönemde renovasyon sürecinden geçmekte, açık alanlarını büyütmektedir. Yeni nesil AVM’ler ilk olarak bu işi gerçekleştiriyor diyebiliriz.

Tütünle Mücadele Eylem Planı'na göre sigara içmek birçok alanda yasaklanmıştı. Hal böyle olunca birçok firma da alternatif yöntemlerle mekanlarda sigara içilebilir alanlar oluşturmuştu. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği önemli bir değişiklik ile bu yasak genişletildi. Peki, bu yasak sizleri nasıl etkiledi? 
Alışma sürecinde mutlaka olumsuz etkileneceğiz, ancak devamında tüm kontrollerin sıklığı sonucunda hem misafir hem de işletmeciler bir disipline girecektir. Bu konuda başta işletmecilere yasağın uygulanması konusunda çok iş düşüyor. 
 

 

,

Yukarı