Ana içeriğe atla

ggh

Köfteci Ramiz’in 2017 büyüme programında Avrupa var

10.03.2017 - 10:17

“2017 yılı yurt dışı büyüme programımızı Avrupa’da şubeleşme üzerine planladık” diyen Köfteci Ramiz Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Taşkınlar, “Almanya’da sürecek olan şubeleşmemizden sonra bölgeye yakın olan ülkeler Hollanda ve Belçika başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de şubeleşmemizi devam ettireceğiz” dedi. 

Yeme içme sektörü her geçen gün büyümesini sürdürüyor. Peki, bu büyüme karşısında siz nasıl yatırımlara imza atıyor, ne şekilde büyüyorsunuz?
Ramiz, Akhisar Çarşı içindeki küçük bir dükkandan, lezzet ve kalitesinden ödün vermeden günümüze kadar ulaşmış köklü ve yerli markadır. Türkiye genelinde franchising sistemiyle 150’ye yakın şubesiyle hizmet veren ve bu şekilde ülke ekonomisine istihdam sağlayan markamız, tüm yatırımlarını yüzde 100 öz sermayesiyle gerçekleştiriyor. Kendi bünyesinde 200, işletmelerde ise bin 600 çalışana sahip olan Ramiz, her geçen gün büyümesini istikrarlı şekilde devam ettirip ekonomiye olan katkısını sürdürmeye devam edecek. Çok yakın zamanda Avrupa’da yapacağımız yatırımlarla birlikte, uluslararası marka olmayı ve ülkemizi onurlandırmayı hedefliyoruz.
Yeme içme sektörü büyük bir yelpazeyle büyümeye devam ediyor. Sektöre yeni giren markalar, ayakta durmaya çalışan markalar ve gücüne güç katan markalar; hep bir arada tatlı bir rekabet ortamı oluşturuyor. Sektördeki bu gelişmeyi arz talep meselesi olarak ele alıyor, büyümemizi buna göre programlıyoruz.

2017 yatırım planlarınız neler? 
2017 yılı yurt dışı büyüme programımızı Avrupa’da şubeleşme üzerine planladık. Köln’de et işleme tesisimizi tamamladık. 2017 ilk çeyrekte açılacak olan Saarbrücken şubemize bu et işleme tesisi üzerinden ürünlerimizi yine dondurmadan soğuk hava araçlarıyla göndereceğiz. Bundan sonraki süreçte Almanya’da yer alan diğer illerde de şube açarak büyümemizi devam ettireceğiz.
Almanya’da sürecek olan şubeleşmemizden sonra bölgeye yakın olan ülkeler Hollanda ve Belçika başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de şubeleşmemizi devam ettireceğiz. Tüm bu ülkelere master franchising sistemiyle Ramiz şubeleri açacağız.

Dövizdeki artışın yatırımlara etkisi nedir? Yatırımlardaki döviz etkisini en aza indirmek adına neler yapılabilir? 
Son aylarda yaşadığımız döviz kurundaki yükselmelerden sonra yatırımlar ile ilgili sadece gıda sektöründe değil, ülkemizin tüm kurumlarında temkinli davranma, biraz daha bekleyerek hareket etme durumu oluşmuştur. Döviz kurlarındaki yükselmeler sonucu, kol kola çalıştığımız AVM sektörünün yatırımlarını yavaşlatması, tüketicinin ev dışı yeme alışkanlığına ara vermesi ya da azaltması bizleri adım atmadan önce iki kere düşünmeye itti. 
Yatırımlarda döviz etkisini indirebilmek çok da kolay çözülebilecek bir konu gibi görünmüyor. Ülkemiz pek çok konuda dışa bağımlı ve üretimin az olmasından dolayı ülke dışındaki hareketlerden çok ciddi olarak etkileniyor. Yatırımcılarımız döviz üzerinden borçlandıklarından,  ülke içerisinde döviz alımı yaptıklarında kurda da maalesef yükselmeler gerçekleşiyor. Çözüm ise uzun vadede daha çok üreten bir toplum olmamız ve dövize olan bağımlılığımızın şimdikine oranla daha az olması olacak. 

Büyüme sisteminizde hangi konseptleri tercih ediyor, iş ortaklarınıza neler sunuyorsunuz?
Şubelerimizi konumlandırırken, doğru lokasyon unsurlarını ve tüketicinin yeme-içme alışkanlığını göz ardı etmiyor, dikkatlice analiz ediyoruz. Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddeler, yoğun araç geçişinin olduğu karayolları ve giriş-çıkış sayısının, alışveriş oranının yüksek olduğu prestijli AVM’lerde şubelerimizi açıyoruz. Şubeleşme konusunda danışmanlık hizmeti almıyor, bünyemizde yer alan deneyimli Franchise Departmanı çalışanlarımız ile sistemli şekilde yürütüyoruz. 
Bunlar dışında, ürünlerimizi tek bir merkezden yani Akhisar’daki et işleme tesisimizden günlük olarak, dondurmadan, soğuk hava araçlarıyla şubelere ulaştırıyoruz. Şubelerde satışı gerçekleştirilen şarküteri ürünlerinden, pidelerimize, baklagillerimize kadar her şey bu merkezden şubelere ulaştırılıyor. İstanbul’da yer alan tatlı imalathanemizden ise İstanbul şubelerine gün aşırı tatlılarımızın gönderimini sağlıyoruz.
Ayrıca Ramiz restoranlarına elemanlar yetiştiriyor, her bir noktayı sürekli denetleniyor ve her noktada standartların aynı kalmasını sağlıyoruz.
 

nb

Yukarı