Ana içeriğe atla

ggh

Kiralama bedelleri makul seviyelere çekilmeli

13.12.2016 - 17:06

Gönül Kahvesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Yardımcı: “AVM veya cadde üzeri kiralama bedelleri, dünya ortalamalarına yani kabul edilebilir seviyelere çekilme durumundadır” dedi.

Büyümek ve zincirleşmek isteyen pek çok marka ve franchise’ların en büyük engeli kiralama sorunu… Peki, bu sorunun altında yatan etmenler sizce neler olabilir? 
Türkiye genelinde kiralama bedellerinin, dünya ortalamalarının çok üzerinde olması markaların sabit maliyetlerini olumsuz yönde etkiliyor. AVM veya caddelerde herhangi bir konum korumacılığı da yapılmadığı için ülke genelinde kaybedilen yatırım bedelleri ve harcanan mesailer milli servet kaybı oluşturuyor.

Varolan bu sorunu ortadan kaldırmak adına hem markalar hem de AVM’ler neler yapmalı? 
AVM veya cadde üzeri kiralama bedelleri, dünya ortalamalarına yani kabul edilebilir seviyelere çekilme durumundadır. Markalar da, kendi yatırımcılarını kiralama konusunda doğru yönlendirmeli, sabit maliyetlerini ve karlılıklarını olumsuz etkileyecek kiralama yapmalarına izin vermemelidir.

Bünyesine farklı lezzet ve markaları katan bir AVM’nin avantajları sizce neler olabilir? 
Tabii ki AVM’lerin bünyesine farklı lezzet ve markalarını katmaları çok iyi olur. Ancak, AVM’lerin bunu yaparken kaliteli ürün ve servis veren markaları bünyesinde bulundurmasının daha doğru bir yapılanma olacağı görüşündeyim.

nb

Yukarı