Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

KAHVECİAYHAN GELENEKSEL KAHVEYİ MODERNLEŞTİRİYOR

13.11.2019 - 16:00

Geleneksel kahveyi Türkiye’nin modern kurallarıyla sentezleyerek ürünler ürettiklerini ifade eden kahveciayhan Kurucusu Ayhan Yücel, Türk Kahvesini acı bulup içmeyen son tüketicinin meyveli kahveleri denedikten sonra kahveyi sevdiğini söylüyor.
 

kahveciayhan ürünlerini diğer kahvelerden ayıran özellikler neler?  
Geleneksel Türk Kahvesi’nden, yöresel dünya kahvelerine kadar birçok kategoride kahve üretimimiz mevcuttur. Aralarında en popüler olanlar 200 gram Meyveli Türk Kahveleri ve Cafeblue markası ile ürettiğimiz Espresso/Filtre Kahve ürünleri. Osmanlı, Menengiç ve Dibek Kahvesi piyasaya girdiğimizde birçok markada vardı, ancak biz çoğunu deneyerek kendi özel reçetemizi oluşturduk ve Türkiye’nin en sevilenleri arasına girdi. Memnuniyet oranı yüzde 90-95 oranında onaylı denetlemelerle görülüyor. Bizi ayıran, hala Tahtakale ruhunu koruyarak, Türkiye’nin modern kurallarıyla sentezleyip ürün üretmek.

Kahvelerdeki bu yeni tatlar tüketiciler tarafından nasıl karşılanıyor? 
Çok yüksek oranda olumlu geri dönüş alıyoruz. Ön yargıyla yaklaşanlar da denedikten sonra neden sevildiğini anlıyorlar. Türk Kahvesini acı bulup içmeyen son tüketici, meyvelisini denedikten sonra, kahveyi sevmeye başlıyor. Her ürün grubunun kendine göre tüketicisi var, Osmanlı / Menengiç / Dibek Kahvesi gibi. Ama genel anlamda olumlu tepkiler aldığımızı söyleyebiliriz.  

Nerelerde perakende satış noktalarınız bulunuyor?  
kahveciayhan üretici olduğundan dolayı, genellikle 2 satış grubu oluyor. Birincisi büyük toptancılar/bayiiler ve diğerleri de nokta satışları. Biz çok yüksek oranda birinci gruba satış yapıp, ikinciyi azaltmaya çalışıyoruz ancak şu anda her ilde bayiimiz olmadığı için, bayii ve toptancı olmayan illerde müşterilerimiz bize başvuruyorlar. Bu nedenden dolayı bayii/büyük toptancılarımızın tek tek hangi yerlere satış yaptığını bilmemiz çok zor ancak Türkiye üzerinde 5 bini aşkın tekli noktada son tüketiciye satışa hazır.

Sizden bayilik almak isteyenler ne yapmalı? Şartlarınız neler? 
kahveciayhan Meyveli ve Geleneksel Türk Kahvelerini satmak isteyen kişiler, bayii olmayan iller için bize başvurduğunda, satış yapabilecek çalışan ve araç sayısına, satış kapasitelerine bakıyoruz. En önemli şartımız banka teminat mektubu alıyoruz, bayiimiz hangi bankayla çalışıyorsa, yetkilisinden belirlenen şartlar neticesinde banka teminatı alıyoruz, onun haricinde bir şartımız bulunmamaktadır.

TAVADA TAVUK

Yukarı