Ana içeriğe atla

ggh

KADIN İSTİHDAMI ÜLKENİN GELİŞMİŞLİK SEVİYESİNİ GÖSTERİYOR

20.08.2019 - 09:27

GREEN SALADS OLARAK KADIN İSTİHDAMINDA POZİTİF AYRIMCILIĞI DESTEKLEDİKLERİNİ İFADE EDEN GREEN SALADS GIDA MÜHENDİSİ BEYZA ÜLKÜSEVEN, “KADIN İSTİHDAMI BİR ÜLKENİN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR.” DİYE BELİRTTİ.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
Öncelikli olarak bana böyle bir fırsat sunduğunuz için teşekkür ederim. 
1994 doğumluyum. İstanbul’da doğup büyüdüm. Lisans eğitimimi İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünde tamamladım. Mezun olduktan sonra çeşitli kongre, seminer ve kurslara katıldım. İki yılı aşkın süredir Green Salads ailesiyle birlikte çalışıyorum. 

Yeme-içme sektöründe bir firma olarak kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor musunuz? Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda? 
Geçmişe oranla bakarsak kadın istihdamımız şu anda daha fazla diyebiliriz. Green Salads olarak kadın istihdamında pozitif ayrımcılığı destekliyor ve önemsiyoruz. Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ailemizin yüzde 40’ını oluşturuyor. İstihdamımız, büyüyen markamızla doğru orantılı olarak artış göstermeye devam ediyor. 

Bir kadın bakış açısıyla işletmede nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? İşletmeye nasıl katkılarınız oluyor? 
Gıda mühendisi, gıda hammaddelerinin besin değerini kaybetmeden standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını planlayan, uygulamasını yürüten ve yeni sistemleri geliştiren kişidir. 
Satın alma işleminden başlayarak prosesin her basamağında etkin rol alıyorum. Bu süreçte çıkabilecek sorunları öngörerek gerekli tedbirlerin alınmasını sağlıyorum. Bu da her aşamada yaptığımız denetimler ve mikrobiyolojik analizler sayesinde gerçekleşiyor. Üretim sırasında, hammaddeden tüketiciye ulaşıncaya dek kalite kontrolünü sağlamaktayım. Ürünlerimizin hijyen ve gıda güvenliği standartlarına uygunluğu olmazsa olmazımızdır. 

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Kadın istihdamının artması ekonomik anlamda ülkemize ne katar? 
Kadın istihdamı bir ülkenin gelişmişlik düzeyine büyük katkı sağlıyor. Gelişmiş ülkeler incelendiğinde ortak olan noktanın yüksek kadın istihdamı olduğu görülüyor. Ülkemizde de kadın istihdamını artırmaya yönelik teşvik çalışmaları yapılsa da gerek kültürel etkiler gerekse çalışma şartlarındaki elverişsizlik nedeniyle yeterli olmuyor. 
Kadın istihdamının artırılmasında; çalışma koşullarının iyileştirilmesi, her sektörde kadın istihdamına önem verilmesi ve pozisyon açılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. İstihdamın sağlanabilmesindeki en büyük etkenin ise eğitim olduğuna inanıyorum. Yine yapılan araştırmalara bakıldığında eğitim seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde kadın istihdamının daha fazla olduğunu ve meslek ayrımı olmaksızın kadınlara her alanda yer verildiğini görebiliriz.
İstihdama katılan kadınların sektörde verimi arttırdığına inanıyorum. Bu anlamda pozitif ayrımcılık yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. 
Bir kadın değişir, dünya değişir. 

nb

Yukarı