Ana içeriğe atla

ggh

Hedef Anadolu’da büyümek

06.09.2017 - 09:27

Franchise yöntemi ile markalarının hızlı bir şekilde büyüdüğünden bahseden Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü Bahar Özürün, bu yöntem ile büyümeye devam edeceklerini dile getirdi.

Firmanızın büyüme ve sürdürülebilirlik stratejilerinden kısaca bahseder misiniz? 
2011 yılında kurulan firmamız, 2013 yılına kadar sistem hazırlıklarını sürdürerek 2013 yılında franchise şubeler vermeye başladı. Bu tarihten sonra da hem merkez hem de franchise şube açılışları devam etti. Hala 12’si merkez, 35’i franchise olmak üzere 47 şubemiz bulunuyor ve bundan sonra da franchise sistemi ile büyümeye devam etmeyi planlıyoruz. 

Franchise sistemiyle büyüme yöntemini tercih etme nedeniniz nedir? Sistemin franchise veren firmaya sağladığı katkılar neler?
Öncelikle franchise yöntemi ile kısa zamanda markanın hızlı bir şekilde yayılması daha kolaylıkla gerçekleşiyor. Ancak bizce sistemin en önemli avantajı, işinin başında bulunan doğru seçilmiş girişimcinin merkezi yönetimden daha başarılı sonuçlar elde etmesi. Özellikle yerel bilgi ve sosyal ilişkiler noktasında franchise girişimcisi ile ilerlemek markalar için çok büyük avantaj.

Yurt içi ve yurt dışı şube yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Neler planlanıyor?
Yurt içinde yeni açılan tüm seçkin AVM’lerde döner+ızgara konseptimiz ile şubeler açıyoruz. Anadolu’ya geçen yıldan beri büyük önem veriyoruz ve bu yıl da öncelikli hedefimiz Anadolu’da daha çok şube açmak olacak. Yurt dışında merkez olarak restoran açmıyoruz, tercihimiz markamızı doğru temsil edecek ve ülke bazında birlikte çalışacağımız master franchise adayları ile büyümek. Şu anda Kıbrıs, Azerbaycan ve Erbil’de şubelerimiz var. Kriterlerimize uygun aday bulunması durumunda diğer ülkeleri de düşünebiliriz. 

Girişimcilerin sizi tercih etme sebepleri neler? Girişimcilere sunmuş olduğunuz olanaklardan bahseder misiniz?
Öncelikle isim hakkı bedelimizi kurlardaki yükselişten bu yana TL’ ye çevirdik ve 150 bin TL olarak sabitledik. İşletmecimize her şeyi ile hazır bir restoran teslim ediyor, personelini de biz seçip eğitiyoruz. Tüm ürünlerini tek noktadan tedarik ediyor, döner satışına uygun bir satış ve fire izleme programı sunuyoruz. Aylık royalty, lojistik ve pazarlama primi talep etmiyoruz. 

Gerek girişimci gerekse AVM yatırımcıları nezdinde firmanız ne kadar güven sağlıyor? Neden?
KasapDöner’in geçmişi 70 yıllık Sarıtaş Et’e dayanıyor. Sektörde çok uzun yıllardır kaliteli ürünleri ve ilkeleri ile tanınan bir adımız var. Bu bizim için büyük gurur kaynağı ve her iki tarafta da avantajlarını görüyoruz. 

nb

Yukarı