Ana içeriğe atla

ggh

GLORIA JEAN’S COFFEES HIZLA BÜYÜYOR

19.12.2018 - 14:23

6 YIL ÖNCE GLORIA JEAN’S COFFEES’İN TÜM TÜRKİYE HAKLARINI ALAN VE ŞU AN 25 İLDE 65 ŞUBEYLE FAALİYET GÖSTERDİKLERİNİ SÖYLEYEN GLORIA JEAN’S COFFEES YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET DİNÇERLER, İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NDA 4 ŞUBELERİNİN AÇILACAĞINI BİLDİRDİ.

Kahve zinciri kurma fikriniz nasıl ortaya çıktı?
Yıllardır ailemden dolayı gıda sektörünün içindeydim. İlk ticari hayatıma da gıda sektöründe başladım. Babamın şirketinde alt mertebelerde çalıştıktan sonra kendi işimi kurmak istedim. Bu da tabii gıda sektörü olacaktı. Ama sıradan bir kafeden ya da ailemin işini devam ettirmekten ziyade benim bir anda yukarı çıkabilecek ve aynı zamanda da sürekli olabilecek, orta ve uzun vadeli bir iş yapmam gerekiyordu. Bunun için de hem yurt içinde hem de yurt dışında bazı araştırmalarım oldu. Bir süre Amerika ve Avrupa’da vakit geçirdim. Daha sonra Türkiye’de kahve sektörünün aslında ne kadar bebek olduğunu ve gelecek vadeden bir sektör olduğunun farkına vardım. Yurt dışından döndükten sonra kafamdaki bazı markalara mail attım. Gloria Jean’s de bunlardan bir tanesiydi.  

“SIFIRDAN BAŞLADIK”
Gloria Jean’s Coffees ile yollarınız nasıl kesişt
i?
Gloria Jean’s ile yollarımız benim mail atmam sonucu gerçekleşti. Ben mail attığım zaman Türkiye’de aktif olarak çalışıyorlardı. Açıkçası ben sadece şansımı denemiştim. Hiç beklemediğim bir cevap geldi ve görüşmek istediklerini söylediler. Türkiye operasyonlarında problem yaşadıklarını söylediler. Bizimle Türkiye hakları için görüşebileceklerini söylediler. O dönemde Gloria Jean’s’in Türkiye’de, Atatürk Havalimanı dahil 36 tane şubesi vardı. Görüşmelerimiz bir seneye yakın sürdü. En sonunda bizimle devam etme kararı aldılar. Bu süreçte Gloria Jean’s bütün şubelerini kapatmış yani çekilmiş diyebileceğimiz tarzdaydı. Biz sıfırdan, tekrar başladık. Şu an altıncı yılımızdayız. 

Hacı Sayid Baklavaları’nın sahibi olan babanız sizi bu konuda destekledi mi? Onun tecrübelerinden yararlanıyor musunuz? 
Tabii ki beni destekledi. Zaten bu şirketi kurmadan önce birlikte çalışıyorduk. Ama tabii ki benim biraz yeni nesil, onun biraz daha eski kuşak olmasından dolayı bazı fikir ayrılıklarımız oluyordu. O da beni bu konuda destekledi. Kendisinin işini yapmamdansa yeni bir oluşum içinde olup ortaya bir şey çıkarmamın hem ilişkimiz hem de havuzumuz açısından faydalı olacağını düşündü. Mantıklıydı. Çünkü ben zaten kendi işimi yapabilecek kapasitede birisiydim ve kendimi bu konuda geliştirmiştim. Eğer babamın yanında devam edecek olsaydım bu değeri minimum seviyede kullanıyor olacaktım. Bu değeri maksimum seviyede kullanabilmek adına yollarımızı ayırıp benim daha yeni nesil bir şey yapacağımın doğru olduğuna karar verdik. İlk sermayesi de dahil beni her konuda destekledi. Şirket anlamında ortaklığımız var ama babam çok fazla bizim işlerimize karışmaz.  Biz daha çok bu ofis olarak kararlarımızı alırız. Operasyonlarımızı kendimiz yönetiriz. Sonuçta baktığınız zaman 40 yıllık bir tecrübe var. Benim tecrübem henüz 7-8 yıllık bir tecrübe. Birçok konuda babamdan destek alıyorum, birçok konuda fikirlerini alıyorum. Aynı zamanda onun işlerinde de birçok konuda ben fikir veriyorum.  O da sağ olsun benim fikirlerime önem veriyor.
 
25 İLDE 65 ŞUBE…
Şu an kaç ilde kaç şubeniz bulunuyor?

25 ilde 65 şube olarak devam ediyoruz. Trabzon’da bir AVM ile anlaşmak üzereyiz.  Bu sene ilk defa Trabzon’a gireceğiz. Yıl sonuna kadar anlaşmayı ve projesine başlamayı hedefliyoruz. 4 tane şube, yeni havalimanında açacağız. 5’inci için de görüşüyoruz. 

TL’YE GEÇİŞ YAPILDI
Franchise bedelinizden ve franchise verdiğiniz kişilerde ardağınız özelliklerden bahseder misiniz?

Bizim franchise bedelimiz aslında 50 bin dolardı. Yatırım maliyetlerine biz karışmıyorduk. Projeyi teslim ediyorduk ve proje üstünden takibini sağlıyorduk. Yatırımını franchise alan kişinin bizim verdiğimiz proje takibinde yapması gerekiyordu. Biz sadece makinelerini, masa-sandalyesini, dolaplarını, görsellerini onlara satıyorduk. Ama tabii doların bu tarzda yükselmesinden sonra franchise bedelimizi TL’ye çevirdik. Şu an franchise bedelimiz KDV dahil 250 bin lira. Her ay cirodan yüzde 6 alıyoruz. 
Operasyonumuzda yaklaşık 10 kişi var. Bu 10 kişiyle hem operasyonumuzu hem franchise’larımızı destekliyoruz. Devamlı eğitimlerini sağlıyoruz.
Franchise vereceğimiz insanların işe nasıl baktığı bizim için çok önemli. Bizim vizyonumuzdan, perspektifimizden bakabiliyorlar mı? Önemli olan bunlar. Çünkü benim markama zarar verecek herhangi bir harekette bulunurlarsa açıkçası o ilişkiyi sürdüremeyiz. Bu konularda işimi riske atmıyorum. Mesela biri bizimle franchise konusunda anlaştığı zaman, o kişinin bütün ekibini ve sistemini biz kuruyoruz. Kendi iştirak mağazamı nasıl yönetiyorsam, franchise’larımı da aynı şekilde yönetiyorum. Bir dükkanın bana çok para kazandırması benim için önemli değil, bir dükkanın markamı güzel temsil etmesi benim için önemli. 

DÜNYANIN EN İYİ KAHVE ÇEKİRDEĞİ…
Ürünlerinizde sizi farklı kılan özellikler neler?

Bizi en farklı kılan şey kahvemiz. Kahve çekirdeğimiz yüzde 100 Arabica. Harmanımız, Gloria Jean’s’ın özel harmanı. Başka hiçbir yerde benzeri bulunmayacak bir harman. En yüksek kalitede üretiliyor. Gerçekten kahveden anlayan insanların bizi tercih etmelerindeki en büyük sebepte bu. Kahvemizin lezzeti dünyanın en iyi kahve çekirdeğinden oluşuyor. Aynı zamanda bizim hijyen ve temizliğimiz de benzerimiz markaların çok daha üstünde. Servisimize ve kahvemize ne kadar önem veriyorsak şubemizdeki düzene ve hijyene de o kadar önem veriyoruz.  

“HIZLA BÜYÜMEK İSTİYORUZ”
Yeni yılda nasıl bir yol izleyeceksiniz? Yeni yatırım planlarınızdan bahseder misiniz? 

Söylediğim gibi yeni havaalanında açılacak 4 tane şubemiz var. 1 tanesi açıldı, diğer 3 tanesi taşınmadan sonra açılacak. Şu an ona odaklanmış durumdayız. Bizi açıkçası yeni yılda heyecanlandıran en önemli etken bu. Bu yıl tüm markalar için biraz zorlu geçti. Hazırlıksız yakalanmıştık. Bu zor şartlara alıştık ve markamızı daha ileriye nasıl taşıyacağımızı biraz daha benimsemiş olduk. 2016-2017 yılında hangi hızla büyüdüysek, önümüzdeki yılda o hızla büyümek istiyoruz. 

nb

Yukarı