Ana içeriğe atla

nr

Fırsatlar heba edilmemeli!

16.05.2017 - 13:45

Doğru ve karlı franchise yatırımı için sadece ilk yatırımı karşılamanın yeterli olmadığını dile getiren Best Coffee Shop Pazarlama&IT&BCS Direktörü Orhan Can, “İlk 1-2 yıl için operasyonel maliyetleri karşılayacak mali kaynaklar mutlaka olmalı. Çünkü franchise’nin mali yetersizliğinden dolayı çok değerli lokasyonlarda fırsatlar maalesef heba olabiliyor” dedi. 

Franchise sisteminin bu denli hızlı yaygınlaşmasındaki en önemli etken, hem alana hem de verene sağladığı benzersiz avantajlar... Peki, franchise vermek markaların gelişimine neler katıyor? 
Yatırım finans problemini çözdüğü için çok kısa sürede büyümeyi mümkün kılıyor. Ayrıca franchise’lerin kendi çevrelerinin de katkısı ile markanın daha hızlı yaygınlaşması ve bilinirliği artıyor.  

Franchising her ne kadar avantajlı bir yöntem de olsa riskleri yok değil… Peki, franchising verirken olası riskleri neler?
Sadece ilk yatırımı karşılamak yeterli olmayıp, ilk 1-2 yıl için operasyonel maliyetleri karşılayacak mali kaynaklar mutlaka olmalı. Çünkü franchise’nin mali yetersizliğinden dolayı çok değerli lokasyonlarda fırsatlar maalesef heba olabiliyor.
Personel yönetim tecrübesi olmayan franchise’lerin, profesyonel ve tecrübeli yönetici almak yerine bu işe kendilerinin soyunmaları, fakat altından kalkamamaları, bunun birlikte o lokasyon için müşteride kalıcı ve artık geri çevrilemeyecek müşteri memnuniyetsizliklerinin oluşması bu işte oluşabilecek risklerden bazılarıdır. Ayrıca birden fazla ortaklı franchise yapılarında, zaman içinde ortakların anlaşamamalarından dolayı işi bozması gibi durumlarda olabiliyor. 

Karlı bir franchise yatırımı için neler yapılmalıdır? Doğru franchise vermek için hangi aşamalara ihtiyaç var? 
İlk yatırımdan bağımsız olarak, seçilen lokasyonun aylık gelirinin tüm operasyonel giderleri karşılayabilmesi, aylık net kazancın franchise’nin beklentilerini karşılaması, genel ekonomik gelişmelerin veya yeni rekabet unsurlarının ortaya çıkardığı yeni zorluklara karşı ek finans gücü ve dayanma limitlerinin olması, işletme organizasyonunun ve operasyonunun franchise’ye bağlılığının hiç veya minimum olması karlı ve doğru bir franchise yatırımının aşamalarını oluşturuyor.

Firmanız yurt içi ve yurt dışında nasıl bir franchise stratejisi izliyor?
Yurt içinde öncelikle, kiraya ve tedarikçilere çalışmayacak bir sistem ve buna göre lokasyon ve ürün seçimi yapıyoruz. Bu kriterler nedeniyle öncelikle iş ve kurumsal firma yönetim merkezleri tercihlerimiz arasında yer alıyor. Buralarda çok cüzi veya ciro paylaşımlı kiralamalara öncelik veriliyor. 

nr

Yukarı