Ana içeriğe atla

ggh

En önemli sorun; kur dalgalanmaları

13.12.2016 - 17:00

Sarper Lahmacun Genel Müdürü Yunus Emre Sarper: “Yabancı paranın Türk lirası üzerindeki negatif etkisinin işletmelerin var olma sürecine yok edici etkisini absorbe etme konusunda bizler ile beraber AVM’lerde taşın altına elini koymalı” dedi. 

Büyümek ve zincirleşmek isteyen pek çok marka ve franchise’ların en büyük engeli kiralama sorunu… Peki, bu sorunun altında yatan etmenler sizce neler olabilir? 
Büyümek ve zincirleşmek isteyen firmaların karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin kiralama sorunu olduğuna katılıyorum. Bildiğiniz gibi son dönemlerde dolar ve euro TL karşısında yüzde 50 değer kazandı. Türk firmalarının, Türk Lirası gelir elde etmeleri, buna karşılık olarak kira, kısa ve uzun vade borçlar vb. giderlerinin yabancı paraya dayanması en büyük sorunlardan biri! 

Varolan bu sorunu ortadan kaldırmak adına hem markalar hem de AVM’ler neler yapmalı? 
İşletmeler, bu konuda dik durmalı ve ülke ekonomisinin daha başarılı ve efektif noktalara taşınması konusunda ortak ses olmalı. Bu ülke bizim! Mikro bazda, orta ve küçük boy işletmelerin kısa vade karlarına odaklanırsak, büyük resmi kaçırma ihtimalimiz artar. Yabancı paranın Türk Lirası üzerine negatif etkisinin, işletmelerin var olma sürecine yok edici etkisini absorbe etme konusunda bizler, sektörde önemli isimler olarak, yalnızca mikro bazda firmalar olarak değil, ülke ekonomisi noktasında, büyük resme odaklanmak zorundayız. Yabancı paranın Türk lirası üzerindeki negatif etkisinin işletmelerin var olma sürecine yok edici etkisini absorbe etme konusunda bizler ile beraber AVM’lerde taşın altına elini koymalı.
Firmaların göz önünde bulundurması gereken önemli konulardan biri, kiralama yapılacak yerin marka ile uyumlu olması gerektiği olgusu. Markanın bölgedeki nüfusa hitap etmesi gerekiyor! Bu noktada AVM'deki marka karması çok önemli. Muadil markaların fazla olması da kiralamada sorun teşkil ediyor.
Markalar kiralama yaparken öncelikle, “Bu bölge bizim müşteri kitlemize hitap ediyor mu?” sorusunu kendilerine sorup, bu yönde analizlerini yapmalı. Cevap evet ise akabinde AVM-marka eşleşmesi incelenmeli ve en sonunda da metrekare/ kira fiyatının firma bütçesine uygun olup olmadığının fizibilitesi yapmalı. 
Bu noktada AVM yönetimlerine düşen görevler de var. AVM'lerin aynı ürün karması bulunan markaları ellerinden geldiği ölçüde çakıştırmamaları gerekiyor. Örneğin, fastfood ünite sayısının AVM için optimum seviyede olması ve firmaların kur dalgalanmalarından mümkün olduğunca pozitif yönde arındırılması gerekiyor. Kur sabitlemelerinin bu soruna yardımcı olacağına inanıyorum.

Bünyesine farklı lezzet ve markaları katan bir AVM’nin avantajları sizce neler olabilir? 
Markaların bireysel başarısı ve yarattığı imajla AVM'ye müşteri kazandıracağına, bu realitenin, AVM bünyesinde pozitif çeşitlilik ve sinerji yaratarak, AVM'lerin toplam müşteri sayısında artışa yol açacağına ve uzun dönemde bunun süreklilik sağlayacağına yürekten inandığımı eklemek istiyorum.
Son olarak gururla söylemek isterim ki, bazı AVM'lerde yer alan Sarper Lahmacun restoranlarımızda, öğle yemeği saatlerinde, AVM'ye yalnızca Sarper Lahmacun için gelip, Sarper Lahmacun'da yemeklerini yedikten sonra, diğer mağazalarda alışveriş yapan müşterilere defalarca şahit oldum.
 

nb

Yukarı