Ana içeriğe atla

ggh

DÜNYADA TÜRK DÖNERİ DENİLİNCE İLK AKLA GELEN MARKAYIZ

14.11.2018 - 17:13

BEREKET DÖNER’İN KURULUŞ HİKAYESİNDEN BAHSEDEN BEREKET DÖNER CEO’SU MUHAMMET NEZİF EMEK,  YENİ YATIRIM PLANLARINI DA BİZLERLE PAYLAŞTI.

Bize Bereket Döner hikayesinden bahseder misiniz?
1988 yılında Hayrettin Taşkıran’ın Beyoğlu’nda küçük bir dükkân olarak açtığı Bereket Döner, bugün 125 şubesi ve yaygın dağıtım ağıyla Türkiye’nin ilk ve en büyük oyuncusu. Bereket Döner’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Hayrettin Taşkıran’ın “Bir gün bir döner fabrikası kuracağım ve döneri tonlarca üretip tırlarla satacağım” diyerek ifade ettiği döner üretim hayali ise aslında dönüm noktası oldu. Taşkıran, 1988’de dört şubeden üçünü sattı ve 2007‘de İstanbul/İkitelli’de döner üretim fabrikası kurdu. Bu fabrika hem Türkiye’nin ilk hazır döner fabrikası ve hem de Türkiye’de faaliyet konusu dönercilik olan ilk fabrika. Böylece Türkiye’nin ilk ve en büyük döner üreticisi olduk. Ayrıca o dönemde dönerle ilgili yasal mevzuatın da yoktu ve kurulan fabrikayla Türkiye’deki yasal mevzuatın oluşumuna da destek vermiş olduk. 
Gelişim sürecinde Bereket Döner fabrikasında işler çok hızlı büyüdü. Öyle ki bizden döner satın alanlar, iznimiz dâhilinde markamızı kullanmaya başladı ve markalı Bereket Döner şubeleri hızla arttı. Bereket Döner’den döner alan müşteri kitleleri de gelişti.2007’de kapasitenin üzerine çıkan fabrikamız yetersiz kalınca şu an bulunduğumuz, 5 bin 500 metrekarelik alana sahip  İstanbul/Hadımköy’deki fabrikamızı kurduk. Yıllar içinde kapasite artış yatırımlarımıza devam ettik. 2016’da fabrikamızın alanı 12 bin 500 metrekareye ulaştık. Böylece bir vardiyada 60  ton ürün üretebilecek bir fabrika halini aldık. Şu anda fiilen bir vardiyada 50 ton döner üretiyoruz. Yıllık 14 bin ton döner üreten bir fabrika konumundayız.
14  ülkeye ihracat yapmakla birlikte; restoran zincirlerinde, kendi bünyemizde ve tüm iştiraklerimiz ile birlikte 2 bin 500  kişilik istihdam ve yaklaşık 300 milyon lira ciro hedefi ile 2018 yılı  çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İSO tarafından açıklanan üretimden satışlara yapılan sıralamada Türkiye’nin İkinci Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’ndan biri olarak yerini alması da şirketimizin, çıktığı yolda doğru ve emin adımlarla nasıl yürüdüğünün de kanıtı aslında. Yüzde 40’a varan büyümeyle sektörün liderliğini perçinlemiş olan Bereket Döner, tüm çalışanlarımızın gösterdiği özveri ve emek ile de büyük bir başarıya doğru hızla ilerliyor. 

Bereket Döneri rakiplerinden farklı kılan nedir?
Rakiplerimizden ayrıştığımız en temel unsur geleneksel Türk dönerinin tüm tat ve sunumlarını bir arada bulundurmamızdır. Kalite, hijyen ve helal üretim standartlarından hiçbir taviz vermeden, oluşturduğumuz alt yapı ile tüm ürünlerimizi tüm restoranlarımızda aynı standart kalite ve lezzette sunabilmekteyiz. Kısacası, döner denilince akla ilk olarak Bereket Döner gelmektedir. Çünkü dürümden ekmek arasına, porsiyon dönerden iskendere ve dönerli menemenden köfteye kadar birçok tavuk ve kırmızı et lezzetinin aynı anda bulunduğu tek markadır Bereket Döner.  Ayrıca gerçek Türk döner kalite ve lezzetinden taviz vermeden farklı sunum çeşitleri ve soslarla değişen ve gelişen damaklarımıza hitap edebilmemiz ile de ayrışmaktayız. Üretim gücümüz, bilgi birikimi ve tecrübemiz ile de Bereket Döner olarak sektördeki diğer firmalardan ayrışmaktayız. Bugün dünyada Türk  döneri denilince ilk akla gelen markayız. Bu bilgi birikimi ve tecrübeyi paylaşmaktan çekinmememiz, sektörün gelişmesi ve büyümesi için çaba sarf etmemiz ve sektördeki diğer firmaları rakip değil iş ortağı görmemiz de bizi farklı kılıyor.

Girişimcilerde hangi özellikleri arıyorsunuz?                                                                                                      
Girişimci Ruh ve sürekli başarma azmine, işe ilgi gösterecek, zamanının bir kısmını ve dikkatini bu işe ayıracak olmasına, insan Yönetimi ve finansal yönetim tecrübesine, gerekli yatırım yapabilecek işletme sermayesine sahip olunmasına, Bereket Döner Akademi tarafından verilen İşletmeci Eğitim Programına katılım sağlayarak, başarılı olmalarına, markamıza değer katabilecek, vizyon sahibi ve sürekli gelişime açık girişimciler olmasına dikkat ediyoruz.

Neden franchise ile büyümeyi amaçlıyorsunuz?
Müşteri ve kalite odaklı hizmet anlayışımızla Türkiye’de tüm illerde açılacak restoranlarımızla misafirlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefi franchise sistemi ile daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Yatırımcılarından; reklam, lojistik, eğitim bedeli gibi ilave hiçbir bedel almayan franchise sistemimizle “kazandır-kazan” prensibiyle hareket ediyor ve mutlu franchise’larımıza bereketli bir yatırım fırsatı sunuyoruz.
Franchising sayesinde yatırımcılarımızla birlikte Bereket Döner’in yüksek standartlarının tüm tüketicilerle en hızlı ve yaygın şekilde buluşturabilmeyi hedefliyoruz. Bereket Döner Olarak 5 ayrı iş modelimizle hem yüksek karlı büyük montanlı iş yapmak isteyen, hem de bütçesi küçük hedefi büyük girişimcilerimize destek oluyoruz.

Yurt dışında şubeleriniz var mı? Yurt dışı hedefleriniz nelerdir?
Mevcut olarak Suudi Arabistan Mekke Bölgesi Taif şehrinde şubemiz ile hizmet vermeye devam ediyoruz.
2019 yılında 5 yeni şube daha açmayı planlıyoruz. Gelecek beş yıllık dönemde başta Suudi Arabistan olmak üzere tüm Ortadoğu’yu Bereket Döner Restoran ve Bereket Döner Durak’lar ile donatmayı hedeflemekteyiz. Yine Afrika, Orta Asya, Türki Cumhuriyetleri ve Avrupa ülkeleri için görüşmelerimiz devam ediyor. Avrupa’ya açılma anlamında hem Balkanlar da hem de Bulgaristan da gerekli girişimleri başlattık.2019 yılsonuna kadar bu bölgede de yapmış olduğumuz fizibilite çalışmalarını sonlandırıp Bereket Döner Avrupa’nın ilk imzalarını atmış olmayı hedefliyoruz.

Bereket Döner franchise bedelleri
Bereket Döner Durak: Alınmamaktadır.
Bereket Döner Paket: 20.000 TL + KDV
Bereket Döner Express: 60.000 TL + KDV
Bereket Döner Restoran: 100.000 TL + KDV
Bereket Döner Since 1988 Büyük Alakart Konsept: 200.000 TL + KDV  

2018 yılı şube hedefleri

Yurt içi: 30 yeni şube açılışı hedeflemekteyiz.
2018 yılın son çeyreğine girerken hedeflerimizin yüzde 90’ına yaklaşmış olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.
 
2019 yılı şube hedefleri
Yurt içi: 50 yeni şube açılışı hedeflemekteyiz.
Yurt dışı: 5 yeni şube açılışı hedeflemekteyiz.  

BEREKET
 

nb

Yukarı