Ana içeriğe atla

ggh

Dominos’un global hedefi bin 800 restoran açmak!

06.10.2017 - 12:16

21 yıl önce Ulus’taki ilk şubesinde yola çıkan Domino’s Pizza Türkiye, bugün DP Eurasia ismiyle ülkemizin yanı sıra Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan dahil olmak üzere 4 ülkede yürüttüğü operasyonlarında toplam 600’üncü şubeye ulaştı. 

1996 yılında Ulus’ta bir restoranda başladığı yolculuğunu ülke çapında başarıya taşıyan Domino’s Pizza Türkiye, sonraki yıllarda önce Rusya, ardından Azerbaycan ve Gürcistan’daki operasyonların yönetimini üstlenmesiyle birlikte bölgedeki milyonlarca pizza severe ulaşmıştı. Bugün 4 ülkedeki çalışmalarını DP Eurasia ismiyle sürdüren ve Domino’s Pizza’nın dünya çapındaki en büyük ilk beş operasyonu arasında yer alan şirket, İstanbul Gültepe’de gerçekleştirilen yeni şube açılışıyla toplamda 600 şubeye ulaştı.
Domino’s Pizza Türkiye 21 yıl içerisinde önce Türkiye’de ardındansa 4 ülkede pizza lezzetinin kent kültürünün bir parçası haline gelmesini sağladı ve yepyeni bir pazar yarattı. Geçtiğimiz 6 yıl içerisinde 420’den fazla şube açtı ve son 2 yılda karlılığını 3’e katladı. Bugün, toplam 600 restoranı ve 10 bin 200 çalışanıyla yılda 44 milyon pizza satıyor; 40 binden fazla kişinin geçimi sağlıyor.

BÖLGEDEKİ BÜYÜME ORANLARI İLK ÇEYREKTE YÜZDE 25’E ULAŞTI
2016’da 4 ülkedeki toplam büyüme oranı yüzde 19,2 olan şirket, bu rakamı 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 24,6’ya çıkarmayı başardı. Türkiye’deki büyümesi ise, hızlı servis pizza sektörünün üstünde, yüzde 11,7 olarak gerçekleşti. Domino’s Pizza Türkiye Kurucusu ve DP Eurasia CEO’su Aslan Saranga, başarılarının altında yatan nedenlerin başında, Türkiye pazarının güçlü potansiyelini hayata geçirebilmiş olmaları ve Domino’s Pizza’nın global olarak başarısı kanıtlanmış iş modelini yerele adapte edebilmeleri geldiğini belirtti ve ekledi: “Yalın ve ölçeklenebilir modeliyle verimliliğe odaklanan DP Eurasia, ulusal ve bölgesel çapta marka bilinirliği yaratabilmesi, karlılığı yüksek bir sistem oluşturması, dijital kanallarına düzenli yatırım yapması ve franchise sistemindeki başarısı sayesinde pazarda lider konumda.”
 Saranga’ya göre, Domino’s Pizza’nın bölgede bin 800 yeni restoran daha açma potansiyeli bulunuyor: “Bugün Türkiye’de halen 14 milyon kişi hayatında hiç pizza yememiş. Üstelik pizza yeme sıklığımız da gelişmiş ülkelerin 3’te 1’i. Avrupa’nın en kalabalık ve en genç pazarlarına hizmet veriyoruz. Hedef kitlemiz toplam 240 milyon kişiden oluşuyor ve aynı zamanda harcama gücü giderek artan bir grup. Türkiye’de 900, Rusya’da bin 500 dükkana ulaşma potansiyelimiz olduğunu biliyoruz. Orta vadede her yıl Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’da 30, Rusya’da ise 2017’de 40, sonrasında 40 ila 60 arasında yeni restoran açma planımız var.”

nb

Yukarı