Ana içeriğe atla

yu7676

“Doğru yatırımcı ile doğru lokasyonlarda yer almaya çalışıyoruz”

16.05.2017 - 13:43

Bakar Gıda A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bakar: “Hızla yayılmak yerine tercihimiz uzun yıllar devam edecek işbirlikleri ile markamızı büyütmek…” dedi.

Franchise vermek sizce markaların gelişimine neler katıyor? 
Franchise vermek giderek yoğunlaşan yerli ve yabancı rekabet karşısında büyüyerek markanın korunmasını sağlar. Ayrıca kendi şubelerimizi açmamız halinde gereken yatırım bedellerini ortadan kaldırır. Markaların hızlı yayılması, artan marka tanınırlığı, artan satın alma gücü, hızlı nakit akışı bu sistemin olumlu getirileridir. 

Franchising her ne kadar avantajlı bir yöntem de olsa riskleri yok değil… Peki, franchising verirken olası riskleri neler, firmalar bu risklerden arınmak adına nelere dikkat ediyor? 
En önemlisi kötü işletme ve tüketici memnuniyetinin sağlanamaması olarak tanımlanabilir. Marka sahibinin de aynı kalite ve standartları sağlayamaması önemli bir risktir. Bunun için alt yapı çalışmaları tamamlanmadan franchise sistemine girmemek gerekir. Ayrıca franchisor ile yapılan sözleşmelerde ise her konu tüm açıklığı ile belirtilmeli ve yoruma açık olmamalıdır. Son olarak markaların güçlü insan kaynağına sahip olması gerekir.

Karlı bir franchise yatırımı için neler yapılmalıdır? Doğru franchise vermek için hangi aşamalara ihtiyaç var?
Lokasyon ve işletmeci seçimi başarının önemli bir bölümünü teşkil eder. Öncelikle franchise adayı doğru analiz edilmeli, ardından adayın kişisel, sosyo-ekonomik yaşam tarzı ve finansal olarak marka için uygunluğu tespit edilmeli. Sonra franchise adayının hizmet verebileceği müşteri kitlesine ve finansal yapısına uygun olan lokasyonlara yatırım yapması sağlanmalı. Mağaza açılmadan önce ise franchise’ye, sistemin geneli hakkında tüm detayları öğrenebileceği ve pratik olarak test edebileceği bir eğitim verilmeli. 

Firmanız yurt içi ve yurt dışında nasıl bir franchise stratejisi izliyor?
Doğru yatırımcı ile doğru lokasyonlarda yer almaya çalışıyoruz. Ayrıca merkez olarak eğitim ve denetim kadromuzu oluşturduk. Ürün geliştirme çalışmalarımız ise sürekli devam etmekte. İşini bizim kadar ciddiye alan tedarikçiler ile işbirliğine önem veriyoruz.  
Hızla yayılmak yerine tercihimiz uzun yıllar devam edecek işbirlikleri ile markamızı büyütmek…
 

,

Yukarı