Ana içeriğe atla

yu7676

Büyümek için tüm altyapılar hazır

10.03.2017 - 10:06

“NELİPİDE GURME OLARAK, 2017 YILINDA FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARINI TAMAMLAYARAK AVRUPA’DA BİR TESİS AÇMAYI PLANLIYORUZ” DİYEN AKTAŞLAR LEZZET GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI TAMER AKTAŞ: “ÇÜNKÜ BİZ, HEM RESTORAN SEKTÖRÜNDE HEM DE DONDURULMUŞ PİDE SEKTÖRÜNDE KALİTELİ VE KATKISIZ ÜRÜNLERİMİZ İLE FARK YARATTIK. AMACIMIZ, HER İKİ KULVARDA DA PROAKTİF YAPIMIZI SÜRDÜREREK SEKTÖRDE LİDER OLMAK” DEDİ.

Yeme içme sektörü, her geçen gün büyümesini sürdürüyor. Peki, bu büyüme karşısında siz nasıl yatırımlara imza atıyor, ne şekilde büyüyorsunuz?
Türkiye’de ev dışı gıda sektörü, hem gelişen ekonomi hem de her gün hayatımıza giren yeni trendlerin etkisiyle hızla büyüyor. Sektörün, her yıl yüzde 10 civarında büyüme kaydettiğini düşünüyoruz. Bu büyümeyi, tüketim alışkanlıklarının değişmesine, ev dışında vakit geçirilen noktalara ulaşılabilirliğinin artmasına ve bireylerin yaşam standartlarının yükselmesine bağlayabiliriz. Büyümede en az bu kadar önemli bir başka konu daha var ki o da trendler… Restoranlar, gelişen trendleri dikkate alarak menülerini şekillendiriyor.  Ayrıca ev dışında yemek yemeyi tercih eden misafirler, restorana geldiklerinde iyi yemekten daha çok, yemek yerken farklı bir deneyim yaşamayı, eğlenmeyi, hızlı servis hizmeti almayı ve mekanla duygusal bir bağ kurmayı istiyor. 
Bu bilinçle Nelipide Gurme olarak, günümüzde geleneksel Türk pidesinin, fast food’a rakip olduğunu düşünüyoruz.  Her geçen gün restoran sayısı artıyor ve mevcut firmalar da şubeleşmek için bayi arıyor. Bu bakış açısıyla yüksek kazanç vaat eden sektörümüz, yeni yatırımcılarını bekliyor. Öte yandan son dönemde, pide restoranı sayısında bir artış gözlemliyoruz. Türk damak tadına uygun olması ve fast food anlayışına benzerliği nedeniyle gittikçe popülerleşiyor. Maliyeti düşük Türk pidesi, henüz dünyaya açılmadı.  Bu nedenle Biz Nelipide Gurme olarak, Ordu pidesini tüm dünyanın tatması için çalışıyoruz.

2017 yatırım planlarınız neler? 
Nelipide olarak, 2017 yılında Avrupa’da yeni bir fabrika kurarak dondurulmuş gıda ihracatındaki zorlukları bir nebze törpülemeyi amaçlıyoruz. Çünkü marketleri gezdiğinizde görüyorsunuz ki dondurulmuş ürün rafları, her geçen gün artıyor. Özellikle günümüzde aile bireylerinin hepsinin çalışmasından dolayı sağlıklı, lezzetli ve çabuk tüketilebilen dondurulmuş ürünlere yöneldiklerini görüyoruz. Bu arz-talep dengesini karşılamak için sektöre yeni oyuncular giriyor ve sektör, bu artışla doğru orantılı olarak her geçen gün büyüyor. Bu nedenle Nelipide Gurme olarak, 2017 yılında fizibilite çalışmalarını tamamlayarak Avrupa’da bir tesis açmayı planlıyoruz. Çünkü biz, hem restoran sektöründe hem de dondurulmuş pide sektöründe kaliteli ve katkısız ürünlerimiz ile fark yarattık. Amacımız, her iki kulvarda da proaktif yapımızı sürdürerek sektörde lider olmak.

Büyüme sisteminizde hangi konseptleri tercih ediyor, iş ortaklarınıza neler sunuyorsunuz?
Nelipide Gurme olarak, hacmi çok büyük olan pidecilik sektörünün en büyük probleminin, kurumsal olarak hizmet verebilecek markalara sahip olmaması olarak görüyoruz. Ve biz, bu bakış açısını yıkmak için Türkiye’nin her noktasında aynı sıcaklıkta, aynı kalite ve aynı sunumda hizmet veriyor olabilmek için çalışıyoruz. Bunun için gerekli olan bütün altyapımız hazır ve büyüme hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ayrıca sistemin getirdiği yoğun çalışma temposunda artan hazır tüketim talebi doğrultusunda insanlar, hızlı tüketilebilecek ürünlere yöneldi. Bu ürünlerin çoğu fast food… Pideyi diğer fast food ürünlerinden ayıran en temel özellik, hem hızlı tüketilebilmesi hem de sağlıklı ve bizim damak tadımız olması. Bunun yanı sıra yöresel lezzetler olarak çok zengin çeşitliliğe sahip. Bunu gören tüketiciler de pidedeki hızlı büyümeyi tetikledi. Dolayısıyla yatırımcılara, yatırım yapmak istedikleri markanın franchise sistemini, eleman seçimini ve eğitimini, ürün ve hizmetlerini, lojistik desteğini, işletme yönetimini ve pazarlama iletişimini sorgulayıp karşılaştırmalarını ve buna göre yatırım yapmalarını öneriyoruz. Bu bakış açısıyla çalışan bir marka olarak biz, yatırımcılarımızla seçilecek lokasyonları, restoranla ilgili kriterleri ve potansiyel bölgeleri paylaşıyoruz. Hatta ekspertiz çalışması, mimari proje desteği, mutfak proje desteği, mimari kontrol desteği, insan kaynakları danışmanlık desteği, resmi kurulum danışmanlık desteği ve eğitim desteği veriyoruz.

Dövizdeki artışın yatırımlara etkisi nedir? Yatırımlardaki döviz etkisini en aza indirmek adına neler yapılabilir? 
Biz yaptığımız işlerin hepsinde milli sermayeye dayalı ürünler kullanmaya çalışıyoruz ama ne var ki özellikle bazı mutfak malzemelerindeki ürünlerin fiyatları tamamen dolara endeksli. Dövizin artması maliyetlerimizi etkiliyor ve yatırımcıların da gözünü korkutuyor.
 

,

Yukarı