Ana içeriğe atla

nr

Bereket Döner zinciri genişlemeye devam ediyor

13.12.2016 - 16:51

“Ortadoğu’da toplam 40 restoran açmayı planlıyoruz. Bölgedeki ilk restoranımız Aralık ayı sonuna doğru Mekke’de faaliyete geçecek” diyen Bereket Döner Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Nezif Emek, “Balkanlar ve Avrupa’da da yine orta vadede 40 restoran açmak hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi. 

Bereket Döner’in 2017 yol haritası hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu yıl nasıl bir yol izleyeceksiniz?
2015-2019 yılları için hazırladığımız iş planına göre, Bereket Döner, 2017 yılında agresif bir şekilde gerek ihracat, gerek restorancılık ve gerekse toptan satış kanallarında hızlı bir büyüme gösterecek. Tüm alt yapımızı gözden geçirdik. 2015 yılında toptancılık alanındaki faaliyetlerimizi, 2016 yılında ise restorancılık altyapılarımızı tümüyle yeniledik. Bu ay Riyad fabrikamız ve Mekke’deki ilk restoranımız da hizmet vermeye başlayacak. Bereket Döner olarak artık hazırız. 2017, 2018 ve 2019 yılları Bereket Döner’in büyük başarılara imza atacağı yıllar olacak.

Bereket Döner nasıl bir yapıda faaliyet gösteriyor?
Bereket Döner Türkiye'de iki, Riyad’da bir fabrikasıyla, restoran zinciri ve besi çiftliği ile entegre bir döner markasıdır. Grubumuzu holding organizasyon yapısı ile yönetiyoruz. İcra Kurulumuz benden ayrı olarak Grup CFO'muz, Üretim Genel Müdürümüz ve Satış Genel Müdürümüz olmak üzere dört kişiden oluşuyor. Gerek Yönetim Kurulumuz, gerek İcra Kurulumuz ve gerekse Tepe Yönetim ekibimiz profesyonel bir şekilde, çağın tüm gerekliliklerine uygun bir şekilde yürüyor. Grubumuzun satış yapısı beş kanallıdır; franchise, ihracat, distribütör, mono distribütör ve kurumsal satış kanallarımız mevcut. Tüm kanallarımız bağımsız bir şirket usulünde yönetiliyor.

Bereket Döner şubelerinin sanırım tamamı franchise… Peki, Bereket Döner neden bu kadar çok talep görüyor? Bereket Döner franchisörlere ne gibi avantajlar sunuyor?
Bereket Döner’in restorancılık faaliyetleri yüzde 100 franchise sistemi ile yönetiliyor. Franchise kanalımız bu yıl iyice güçlendirilerek dünya sistemlerine tam entegre hale getirildi. Franchise yatırımcı adaylarımız detaylı bir şekilde değerlendirmeden geçirilerek seçilmekte ve akademimiz üzerinden tüm konularda eğitim almaktadır. Aynı şekilde lokasyon seçiminden, kadro oluşumuna kadar tüm süreç tarafımızca, detaylı bir şekilde yönetiliyor. Özellikle 2016 yılından itibaren bu konuda çok iddialı bir yapı kurduk. Bereket Döner restoranları karlılık ve performans açısından, restorancılık dünyasında çok özel bir konumda. Restoran satışları yüzde 55-60 brüt karlılığa sahip. Bereket Döner, tedarik alanındaki tüm sisteminde ve süreçlerinde tam şeffaflık içerisindedir. Restoranlarımızın karlılığı Bereket Döner’in temel meselesi... Bunu sağlamak için kaliteden asla ödün vermeden, birinci kalite malzeme ile kurduğu restoranları çok uygun fiyatlara mal ediyor. Bereket Döner restoranlarına eş restoranlar minimum 500 bin TL maliyete kurulurken, biz toplu anlaşmalarla bu maliyetin KDV dahil 200 bin TL'yi aşmamasına gayret ediyoruz. 100 metrekare bir restoranımız ortalama 160 bin+KDV’ye mal oluyor. Tabii bu maliyet restoranın fiziki şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Kesin maliyetler restoran ölçümlerinden sonra hesaplanıp, detaylı bir şekilde yatırımcı adayına sunuluyor. Yatırım aşamasından itibaren maliyet düşürücü katkılarımız, markamıza yapılan yatırımı çok cazip hale getiriyor. Şeffaf tedarik ve yönetim sistemimiz de açılan restoranın çok daha karlı ve etkin yönetilmesine olanak sağlıyor. Özetle, “Bereket’e yapılan yatırım bereketiyle geri döner…”

Peki, franchise şartlarınız neler?
2016 yılı franchise bedelimiz 50 bin TL+KDV idi. Ancak 15 Temmuz’da ülkemizde yaşanan darbe girişimi sonrası ülkemize katkı sağlamak amacıyla Eylül-Aralık 2016 döneminde franchise bedelini 30 bin TL+KDV’ye çektik ve bu tutarın 5 bin TL'sini de Demokrasi Şehitleri’mizin ailelerine bağışlamaya karar verdik. Yaptığımız bu kampanyayla yoğun ilgi görüyoruz. Franchise bedelinden ayrı olarak yukarıda belirttiğim 100 metrekare restoranın ortalama yatırım maliyeti ise 160 bin TL+KDV bedelini buluyor. 2016 sonuna kadar franchise bedeli dahil ortalama yatırım maliyeti 190 bin TL+KDV ediyor. Bu tutarlara KDV ekleyip aynı şekilde restoranın açılış öncesi ilk sipariş tutarlarını da dikkate aldığımızda; Toplam 300 bin TL ile rahatlıkla bir Bereket Döner restoranı açıp işletmenin mümkün olabileceğini söyleyebiliriz.

Bereket Döner ihracat ne kadar önem veriyor? Yurt dışına yönelik planlamış olduğunuz gerek üretim, gerekse restoran çalışmalarınız hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?
Bereket Döner kurulduğu ilk günden bu yana vizyonunu “Türk dönerinin sözcüsü ve savunucusu” olarak tanımladı. Bu vizyon ihracata verdiğimiz önemi de aslında yeteri kadar anlatıyor. Ortadoğu pazarında derinleşmek, gerek toptan satış kanallarımızla, gerekse restorancılık faaliyet alanında hızlı büyüme sağlamak amacıyla Riyad’da kurduğumuz döner fabrikamız 15 Aralıkta üretime başlayacak ve bu fabrika bölgede günlük 30 ton döner satışı hedefine koşacak.
Ortadoğu’da orta vadede toplam 40 restoran açmayı planlıyoruz. Bölgedeki ilk restoranımız Aralık ayı sonuna doğru Mekke’de faaliyete geçecek. Bir diğer hedef bölgemiz olan Balkanlar’da da çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Kosova Priştina şubemiz faaliyetlerine devam etmekte olup, bölgenin en başarılı restoranlarından biri oldu. Yine bu bölgede bir üretim tesisi de kurmayı planlıyoruz. Balkanlar ve Avrupa’da da yine orta vadede 40 restoran açmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.
 

nr

Yukarı