Ana içeriğe atla

ggh

BAYİLİK YÖNTEMİ İLE BÜYÜMEK KAÇINILMAZ

18.01.2019 - 16:39

Franchise vermeden önce, ticaretin uzun ömürlü olması ve astıkları tabelanın uzun yıllar istikrarını koruması adına detaylı fizibilite çalışmaları yaptıklarını söyleyen Sampi Pide Genel Müdürü Ercan Yılmaz, “Günümüzde firmaların kendi finansal güçleri ile büyümeleri gitgide zorlaşıyor. Bu nedenle bayilik yöntemi ile büyümek kaçınılmaz.” diye belirtti.

Franchise modeliniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl bir sisteminiz var?
Sözleşmemiz 5 yıllık olarak düzenleniyor. Yatırım maliyeti bayi adayı tarafından karşılanıyor. (ortalama 70 bin USD). Kurulum, anahtar teslimi şeklinde firmamız tarafından yapılıyor. Personel temini (özellikle pide ustaları) ve eğitimi firmamız tarafından organize ediliyor. Ana ürünler (et, peynir, ambalaj sarf mlz. vs) merkez depodan şubelere gönderiliyor. Tüm denetimler merkezimiz tarafından yapılıyor. Reklam çalışmaları ise yine merkezimiz tarafından planlanıyor. 

Franchise bedeliniz ve şartlarınızdan bahseder misiniz?
2019 yılı için franchise bedelimiz 50 bin TL, yurt dışı için 20 bin USD’dir. Aylık ciro payı yurt içinde yüzde 6, yurt dışında ise yüzde 4.

Franchise verirken nelere dikkat ediyorsunuz?
Doğru lokasyon ve doğru bayi adayları önceliklerimizdir.  Ticaretimizin uzun ömürlü olması ve astığımız tabelanın uzun yıllar istikrarını koruması adına detaylı fizibilite çalışmaları yapıyoruz. 

Franchise vereceğiniz kişilerde aradığınız özellikler nedir?
Adayların hem finansal gücüne hem de mental olarak yeterliliklerine dikkat ediyoruz. Hizmet sektörünün gerekliliklerini ve gıda hijyen emniyet koşullarını yerine getirebilecek yapıya sahip olmaları bizim için önemli niteliklerdir.

Franchise sisteminin markanıza sağlamış olduğu avantajlar neler? 
Günümüzde firmaların kendi finansal güçleri ile büyümeleri gitgide zorlaşıyor. Bu nedenle bayilik yöntemi ile büyümek kaçınılmaz olmaktadır. Her ne kadar franchise sisteminin  yönetimi çok zor olsa da, yatırım riskini ortadan kaldırması nedeni ile hala en iyi büyüme şeklidir. Biz de firma olarak bu yönde ilerliyoruz. 

nb

Yukarı