Ana içeriğe atla

ggh

BAYİLİK SİSTEMİ ÜLKE EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR

12.07.2019 - 17:40

BAYİLİK SİSTEMİNİN ÜLKE EKONOMİSİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YERİ OLDUĞUNU BELİRTEN KAHVE DEPOSU KOORDİNATÖRÜ TUBA KÖKEL, “KAHVE DEPOSU MARKASININ BÜYÜMESİNDE FRANCHISE’NİN ETKİSİ OLDUKÇA BÜYÜK.” DİYOR.

Franchise, markanın büyümesi ve tanınmasında en etkili yolların başında geliyor. Markanızın büyümesinde franchise vermenin nasıl katkıları oluyor?
Bayilik sistemi ile açılmış işletme sahiplerinin başarı oranının, bayilik sistemi sahibi olmayan küçük işletmelerin oranından önemli ölçüde daha iyi olduğu araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Bayilik sistemi ülke ekonomisi açısından önemli bir yer tutmakla birlikte başarı açısından da diğer iş seçeneklerine göre daha iyi bir şans sunmaktadır.  Kahve Deposu markasının büyümesinde de franchise’nin etkisi oldukça büyüktür. Gerek hızlı gelişme yöntemi sunması, gerekse ürünlerin ve hizmetlerin geliştirilmesini sağlamakta rol oynuyor.

Doğru yatırımcıyı bulmak için neler yapıyorsunuz?
Franchise adayının yatırımcı, yenilikçi, vizyon sahibi olması ilk önceliklerimizdir. Markamızı ve marka değerimizi daha yukarılara taşıyabilmesi ise bir diğer önemli unsurdur. Ayrıca yatırımcımıza doğru yer seçimine destek, franchise ve personel eğitimi gibi destekler sağlıyoruz.

Şube açılacak lokasyonun sizin için nasıl bir önemi var? 
Planlamalarımız merkezi yerlerde bulunuyor. Alan büyüklüğü bizim için önem arz ediyor. 300 metrekare ve üzerinde yerler tercih ediyoruz. Aynı zamanda mağazalarımızın açık alan bölümleri bulunuyor.

Doğru işleyen bir sistem nasıl olmalı? Franchise şartlarınız neler? 
Öncelikle bazı soruların cevaplarını iyi bilmeliyiz. Örneğin yeni şube/mağaza/dükkan için hangi lokasyonlar doğru? Nerelerde büyümeliyiz? Türkiye'nin her yanında aynı hizmet/ ürünü vermek için denetim mekanizmaları nasıl kurulur ve  çalıştırılır?  Bunları bilmek lazım. Franchise şartlarımıza geldiğimizde ise franchise bedelimiz başlangıç için 20 bin Dolar’dır. Ayrıca franchise mağazamızın aylık cirosundan yüzde 2 ciro primi temin ediyoruz.

Büyümenizi hızlandırmak ve marka bilinirliğinizi artırmak adına nasıl hedefleriniz var?
2018’de Kökel Kurukahve ve Kahve Deposu olarak toplam ciromuz 14 milyon Lira’dır. 2019’ da mevcut ciromuzu yüzde 20 artırmayı planlamaktayız. 2019'un ortalarına geldiğimizde ise hedeflerimizi tutturacağımızı görüyoruz. 2018 yılı Kahve Deposu’nun geleceği açısından yeni mağazaların açılması ve kalitesinin artırılması açısından oldukça verimli geçti, 2019 yılında ise mevcut şubelerimize yenilerini eklemek için çalışmalarımızı neredeyse tamamladık. Yeni şube tadilatlarımız devam ediyor. İlk ve öncelikli hedefimiz her zamanki gibi müşteri memnuniyetidir.

nb

Yukarı