Ana içeriğe atla

ggh

AVM mutfak bacaları risk altında

16.05.2017 - 13:58

“Bacanız uzun süre bakım yaptırmazsanız yanmayabilir, ama ne zaman yanmayacağının garantisi yoktur” diyen AB Teknik Genel Müdürü Burhanettin Ünver, baca temizliğinin düzenli bir şekilde yapılmaması durumunda oluşabilecek riskleri bizlere aktardı. 

Öncelikle AB Teknik’i kısaca tanıyalım. Firma neler yapar, faaliyet alanları nelerdir?
AB Teknik, 1998 yılında ısıtma, soğutma, havalandırma hizmeti sunmak amacıyla kurulmakla birlikte, sonraki süreçte müşteriden gelen talep ile baca ve havalandırma kanalı temizliği üzerine hizmet vermeye başladı. Şu an halihazırda 8 ekip, 53 personel ile 100’e yakın AVM’ye, zincir restoranlara, otellere, kamu kurumlarına, fabrikalara ve plazalara hizmet veriyoruz. 
Edirne’den Ardahan’a uzanan müşterilerimize; mutfak bacası/yağlı kanal temizleme, robotla havalandırma kanalını temizlime (taze hava, klima kanalları), elektro statik filtre temizleme, mutfak baca sistemlerinin uygunluğuna yönelik danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca baca güvenliği ve kullanımı noktasında eğitimler de hizmetlerimiz dahilinde yer alıyor. 

Sunduğunuz hizmetin işleyiş detaylarından bahseder misiniz? Baca temizleme nasıl ve ne kadar süreyle yapılmalıdır?
Sunduğumuz hizmetin amacı; firmaların mevcut klima havalandırma kanallarının ve mutfak baca sistemlerinin düzenli bakımını yapmak, bu sistemlerin çevreye temiz hava vermesini, birçok riskten uzaklaşmasını sağlamak ve en başından itibaren yangın riskini ortadan kaldırıp,  firmalara birçok bakımdan tasarruf sağlamak.
Ülkemizde maalesef sürdürebilir maliyetlere karşı bir önyargı var, “ben cihazı alayım, ömür boyu bakım istemesin” gibi bir anlayış ne yazık ki doğru değil… Her zaman işleyen bir cihaz varsa muhakkak onun bir bakımı olacaktır. İnsan bile belli zaman sonra yıpranıyor ve dinlenmesi gerekiyor. 
İş yoğunluğu, sistemin doğru kurulmamış olması ve personelin sistemi kullanması bakım aralıklarını etkileyen faktörler olarak sıralanabilir. Kanuni destek olarak, Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği bakım aralıklarına; katı yakıtla pişirme yapan sistemlere 15 günde bir veya ayda 1, diğer pişirme sistemlerine de yılda 4 bakım şartını vermiştir. Bu bakım aralıkları yetkili baca temizleme firmaları tarafından verilen rapora göre değişebilir. 

Bacaların Baca (mutfak bacası/yağlı kanal) periyodik bir şekilde temizlenmesinin faydası nedir?
Temizleme periyodlarına uymak kasko yaptırmak gibidir. Bacanız uzun süre bakım yaptırmazsanız yanmayabilir, ama ne zaman yanmayacağının garantisi yoktur.  Her zaman yangınları tetikleyen faktörler olmuştur. Bunlar sırası ile kullanıcı faktörü, sistemin düzgün çalışmaması, yapılan tadilatlarda çıkan olaylar vb. Burada dikkat edilmesi gereken, bakımı yapan firmanın ve personelinin yetkin olması, düzgün bakım yapılması ve bakım aralıklarının atlanmamasıdır. 

Bakım yapmazsak ne olur?
Bakım yaptırmadığınız takdirde her zaman risk altında olursunuz, ayrıca mutfak ortamınızda kötü koku olur (sistem kapalı olduğunda gece kanaldaki atığın kokusu mutfağa ortama siner). Tüm bunlara ek olarak; düzgün çalışmayan sistem hem çalışma ortamına hem de müşteri alanıza koku verir, çevreden şikayet alırsınız, yasal bir sorumluluğu yerine getirmemiş olursunuz, sistemden akıntı olur, bu da kötü görüntü olur, olası yangın ve aksi durumda işletme kapalı kalır, bakım yapılmayan sistemler enerji kaybına sebep olur ve bakımını düzenli yaptırmayan işletmede çıkacak olan bir yangın sonrası sigorta şirketi hasarınızı karşılamaz.

Peki, bakım yapılırsa ne olur?
Öncelikle riskleriniz azalır. Bununla birlikte personel ve müşteri alanınızda kötü koku olmaz, enerji tasarrufu sağlamış olursunuz, yasal bir yükümlüğü yerine getirmiş olursunuz, bakım zamanlarınız takip edilir ve olası bir olumsuzlukta risklerinizi azaltmış olursunuz.

Sizce, bu işi AVM’ler mi, yoksa firmalar bireysel olarak mı üstlenmeli? Nedenleriyle birlikte açıklar mısınız?
Bizim tavsiyemiz şiddetle bu konuyu AVM’lerin üstlenmesi doğrultusunda. Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi ülke olarak sürdürebilir maliyete karşıyız. Yönetim bu işi üstlenirse; AVM’ye tek bir firma bakım yapar ve bilgi akışı düzgün bir şekilde sağlanır. Ayrıca sistem bilgileri tek bir yerde olur ve yetkili muhatap bulmakta zorlanmaz. Aksi durumda her marka kendi firmasını getirirse, bunun takibi zor olur ve bir kargaşa ortamı oluşur. Bu nedenle gelen firmanın yetkinliği de takip edilemez.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Sektörümüzün en büyük sorunu; işini iyi yapmayan firmalar ve düşük fiyat politikası... Firmamız doğru iş ve doğru fiyat politikası ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Müşterilerinizin hizmet alırken nelere dikkat etmesi gerekir?
Sektörümüzde ucuz fiyat politikası uygulayan ve işini layıkıyla yapmayan birçok firma var. Ne yazık ki hizmet alana kadar bunu anlamak mümkün olmuyor. Bu noktada müşteriler; yaptırdıkları işi kontrol edebilirler veya bağımsız bir kuruma denetletebilirler. AB Teknik olarak, birçok ilde yetki belgemizi itfaiyelerden alıyoruz. Bu bağlamda müşteriler de itfaiyelerin baca denetim birimlerinden bu konuda destek alabilirler.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Yaptığımız işin öneminden dolayı bacaların temiz kalmasını ve yangın çıkmamasını sağlamak, önümüzdeki dönemde mevcut müşteri yapımızı korumak, personel ve iş kalitemizi üst seviyelerde tutmak ve sektörün gerektirdiği yeniliklerde öncü olmak hedefimizdir.

nb

Yukarı