Ana içeriğe atla

nr

2016 yılında üretimi yüzde 204 arttı

16.05.2017 - 14:01

Geçen yılki üretim kapasitelerinin yüzde 204 artarak, 10 milyon ürün adedine ulaştıklarını belirten 1K Kimya A.Ş. CEO’su Kimyager Sevginar Baştekin, bu yılki hedefleri hakkında da bizlere bilgi verdi. Baştekin, “Bu yıl, 2017 yılı için yaptığımız makine ve ekipman yatırımımız ile yaklaşık yüzde 40-50'lik bir kapasite ve üretim artışı planladık” dedi. 

“Akıllı Temizlik” sloganı ile ev bakım ve temizlik ürünleri sektörüne hızlı bir giriş yapan 1K Kimya hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
1K Kimya 2010 yılında kuruldu. Bense İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü'nden mezun olduktan sonra 2000 yılında Ar-Ge’sini, tasarımlarını ve üretimini kendi yaptığım ürünlerle temizlik sektörüne adım attım. 1K Kimya olarak “HighGenic” markası ile silikonlu temizleyici, derz temizleyici, evsel leke çıkarıcılar ve leke çıkarma mendilleri gibi birçok “çok amaçlı temizlik ürününü” Türk tüketicisi ile tanıştırdık. HighGenic, kurulduğu yıl Türkiye'nin en büyük market zincirleri olan A101 ve BİM başta olmak üzere, Özdilek gibi pek çok yerel ve ulusal market raflarındaki yerini aldı. 
Özgün, yenilikçi, hayatı kolaylaştıran ve tüketicilerin özellikle de kadınların işini kolaylaştıran ürün tasarımları ile bugüne kadar 200'den fazla ürünün formülünü geliştirdim. “Narsprin ve HighGenic Silikonlu Temizleyici” hayatımda dönüm noktası yaratan iki önemli üründür. 

Erkeklerin bu denli egemen olduğu bir sektörde kadın olarak yaşamış olduğunuz sıkıntılar oldu mu? Olduysa bu sorunlarla nasıl başa çıktınız?
Kadın olduğunuzda iş hayatında başarı sağlamanın farklı yanları da devreye giriyor. 
İş yaşamında, işin getirdiği bazı zorluklarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu zorlukların nedeni ise çoğunlukla erkek egemen kültürün hakimiyetinden kaynaklanıyor. Pek çok gelişmiş ülkede bile erkekler hala üst düzey yönetici kadınlar ile çalışmaya çok sıcak bakmıyorlar. Özellikle kurumsal kültürün eşitlikçi, cinsiyet ayrımı yapmayan bir temele oturmadığı şirketlerde bu sorunu daha çok yaşayabiliyorsunuz. Ancak ben motivasyonumu yaşadığım sorunlar üzerine değil, daha farklı daha yeni daha ilgi çekici ne yapabilirim üzerine kullanmayı tercih ettim. Bu da başarılı olmamı sağladı. Daha cesur ve daha sabırlı olmam ne istediğimi çok iyi biliyor olmam da erkek egemen iş hayatında kurtarıcım oldu. 

Bu sektörde sizi başarıya götüren unsurların neler olduğunu düşünüyorsunuz? 
Biz, global güçlü markalar arasından sıyrılmayı ve onların yoğun kullandıkları raflarda ürünlerimizi konumlandırabilme başarısını yenilikçi, farklı, pazarda olmayan kaliteli ürünler geliştirerek başardık. Biz kimyacıyız ve Ar-Ge’yi seviyoruz. Asla başka firmaları taklit etmiyoruz. Hatta hep ayrışmaya çalışıyoruz. Hiçbir ürünü geliştirirken ne kadar satarım ve ne kazanç sağlarım diye düşünmedik. Ürünlerimizin farklılığı, çeşidi, kalitemiz ile tüketicilerimizi de memnun ettik. 

Bildiğimiz kadarıyla 1K Kimya, geçtiğimiz yıl yüzde 80 bir büyüme kaydetti. Peki, 2017 için büyüme hedeflerinde neler var? Bu hedefler doğrultusunda ne gibi çalışmalar yapılıyor?
2016 yılında üretimimiz yüzde 204 arttı. Yani bir başka ifade ile 2016 yılında üretimimiz bir önceki yıla göre 2 kat artış gösterdi. 2016 yılında üretimimiz tonaj olarak 12 bin ton/yıl oldu. Ürün adet (şişe) olarak hesaplandığında ortalama 10 milyon adet ürün üretimi gerçekleştirdik. Bu yıl, 2017 yılı için yaptığımız makine ve ekipman yatırımımız ile yaklaşık yüzde 40-50'lik bir kapasite ve üretim artışı planladık. 
Yakında hem ambalajı hem de kullanım şekli ile çok farklı bir ürünü daha piyasaya sunacağız. Bu ürünün ambalajını da bizzat kendim tasarladım. Bu sefer kadınlar olarak pek sevmediğimiz ütüyü kolaylaştırmanın formülünü paylaşacağım. Bu yeni ürün planlarının yanı sıra tüm Türkiye’ye yayılımı için farklı satış kanalları da oluşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında.

HighGenic markası bünyesinde yer alan ürünlerin piyasadaki diğer temizlik ürünlerinden farkları neler? 
HighGenic Silikonlu Temizleyici ürünümüz ile milyonlarca kadının beğenisini topladık. Banyo/mutfak yüzeylerinden cam yüzeylere, çelik, metal, ankastre ürünlerden mobilyalara, kristal ve cam avizelerden araçlara varıncaya kadar çok birçok farklı alanda kullanılabilen Highgenic Silikonlu Temizleyici, uygulandığı tüm yüzeylerde uzun süreli temizlik ve maksimum koruma sağlıyor. Orijinal formülü 1K Kimya'ya ait olan bu ürünlerin bu denli tercih edilmesinin sebebi, tek ürün ile çok yönlü temizlik yapılabilmesi, farklı birçok yüzeyde uygulanabilmesi, yani çok fonksiyonlu olması ve kolay kullanımı. 

nr

Yukarı