Ana içeriğe atla

ggh

TÜRKİYE'NİN EN TEKNOLOJİK OTO EKSPERTİZ MARKASI: EXPERİX

06.09.2021 - 13:50

EXPERİX Yönetim Kurulu Başkan Yardımıcısı Emre Öztürk, “ Otomotiv sektörü içerisinde ister ikinci el isterse sıfır kilometre araçlarda oto ekspertiz hizmetlerini kalifiye personel ve alanında uzman ustalarla, teknolojinin en üst seviyede kullanıldığı bir hizmet vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Gelişen ve büyüyen bu teknolojiyle yeni nesil elektrikli araçlarda kullanılan yazılım ve çipler ile  beraber sektörün de bu sisteme ayak uydurarak geride kalmaması adına kendimizi sürekli geliştirerek yenileniyoruz. Firmamızda tüm raporlamalarda kullandığımız elektronik imza ile müşterilerimizin raporlamasını kare kod uygulaması ve mobil uygulama ile destekliyoruz. Ekspertiz markası olarak "Deneyim Fark Yaratır" diyoruz.


Experix Markası Nasıl Ortaya Çıktı Neden Experix?


Marka ismimizi seçerken asıl mesleğim olan reklamcılık benim için büyük bir fark yarattı diyebilirim. Exper kelimesi zaten bildiğiniz üzere uzman anlamı taşıyor biz hem sloganımızla hem de ismimiz ile dikkat çekmeliydik. Normalde isminiz hazır olur ve buna göre slogan üretirsiniz. Biz tam tersi bir yol izleyerek baba mesleğimizin de otomotiv ile bağlantılı ve bu yönde olmasından dolayı bu işte de deneyimin çok değerli olması sebebiyle "Deneyim Fark Yaratır" dedik. Ve deneyim kelimesinin İngilizce karşılığı olan Experix ortaya çıktı. Logomuzu tasarlarken seçtiğimiz renkleri herkesin bu logoda kendilerinden bir parça bulması için dikkatlice seçtik. Ve ortaya markamıza yurtdışı piyasasının da ilgi gösterdiği bir Oto ekspertiz ismi çıktı. Yurtdışında autoexpertise.net domain ile gelen talepleri değerlendiriyoruz.


Oto Ekspertiz Bayilik Sürecinde Ortalama Kurulum Maliyetleri Nedir?


Bizim 3 farklı sistemimiz var birincisi sadece cihazları bizden temin edebilirler ve bu konuda piyasa şartlarında fiyatlarımızın uygun olduğunu bizi tercih eden no name işletmelerden görüyoruz. Bu cihazların maliyeti 70.000 TL ile 100.000 TL  arasında.


İkinci seçenek genelde en çok tercih edilen eksiksiz tüm cihazların kurulumunu ve kurumsal tabelamızı biz takıyoruz. Bayilik için gerekli konsepti firmanın bize sunduğu yere göre tasarım yaparak iletiyoruz ve bayilerimiz bu projeye uygun işlemleri kendi şehirlerinde yaptırıyorlar. Tabi bu süre zarfında biz de kontrollerimizi devam ettirerek en iyi hizmet noktası oluşması için gerekirse müdahalelerde bulunuyoruz.


Üçüncü seçeneğimiz ise eğer işletmenin yeri belli ise bunun üzerinden gidiyoruz ama yer belli değilse ilk fizibilite çalışması ile 1 haftalık araştırma yapıyoruz. Gerekli nokta bulunduktan sonra m2 fiyatına göre işletme için fiyatlandırma yapıyoruz, A dan Z ye tüm cihazlar, işletme dekorasyonu, inşaat işleri ile bizzat ilgilenerek proje sonunda anahtarı teslim ederek çıkıyoruz. Bu sistem yaklaşık 150m2 alanda 350.000 TL civarında tutuyor. Tabi yerin fiziksel durumuna göre yine değişebilir.


Girişimciler Bayilik için Neden Experix'i Seçmeliler ?


Bu konuya en iyi yanıtı şu şekilde verebilirim. Biz diğer sektörlerde aktif olarak da hizmet verdiğimiz için bu sektörleri ekspertiz tarafında çok güzel harmanlayarak kullanabiliyoruz.


Oto ekspertiz sektörünü çok iyi biliyoruz aynı zamanda reklamcılığı ve yazılımı da biliyoruz.  Yani bir müşteriye nasıl ulaşılır, bu sektörden neler bekler, ne isterler çok iyi analiz yaparak tüm çalışmalarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Bu işin reklamını dışardan hizmet alarak yapamazsınız çünkü işin içinde olmanız lazım. Rakiplerimizden ayrıldığımız ve bayilerimize sunduğumuz en büyük hizmet te bu olsa gerek. Ulusal kanal reklamlarımız, radyo reklamlarımız, Google Ads reklamları, Youtube reklamları ile başarıyı en üst noktaya taşıyoruz. Eğer reklam yapmıyorsanız ve yenilenmiyorsanız yenilmeye mecbursunuz çünkü hizmet sektörü tam bir kurtlar sofrası diyebilirim.


Sektörün Hızlı bir ivme aldığını düşünüyoruz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?


Oto Ekspertiz sektöründe son 3 yılda hızlı bir yükselişle açılan işletmelerin çoğaldığını net bir şekilde görüyoruz. Ancak şu da bir gerçek işin gerekliliklerini yapıp ve ustalığınızda da belirli bir yol gitmişseniz başarısızlık diye bir şey yoktur. Az çalışma, az araştırma ve az öğrenme vardır. Biz bayilik sistemimizde bu konuda katıyız yani ustamızın ne durumda olduğunu görmeden bilgisini ölçmeden bayilik kesinlikle vermiyoruz.  Yaptığınız iş hizmet ve hak işi herhangi bir yanlışlıkta bedelini ödemek zorundasınız, çünkü size aracını güvenerek teslim eden bir müşteri ile muhatapsınız ve bu çok önemli, işi baştan savmak gibi bir düşünce kesinlikle kabul edilemez. Daha fazla  işletmeler açılır çoğalır ama bu sürecin oturması 5 yılı bulur işini iyi yapan ve yapmayan ayırt edilir ve başaramayanlar sistemin dışında kalır. Bu her zaman böyle olmuştur. İllaki bu sektör için değil her sektörde işinizi iyi yapmıyorsanız müşteri bunu çok iyi fark eder ve cezanızı keser.


Şirketinizin ilerleyen dönemde farklı projeleri var mı ?


Biliyorsunuz sanayide çalışan çocuklarımız artık yok denecek kadar az ve her kesim çocuğunu okutmak, avukat ve doktor yapmak istiyor.  Yalnız çocuğun gerçekten böyle bir yeteneği mi var yoksa el yeteneği mi var tam bilinemiyor.  İşte tam bu sebeplerden dolayı sanayide biz yetiştirecek çırak bulamıyoruz. Durum böyle olunca bu işin eğitimi ve yönlendirmelerle bazı teknik meslek liseleri ile bir görüşmemiz oldu. Sektörün eksikliklerini ve kalifiye personel ihtiyaçlarını anlatarak neler yapılacağı konusunda bilgi alışverişi sağladık. Çok da yararlı oldu ve bu projemizi yakın zamanda bir üst boyuta taşıyarak sadece bizim değil tüm sektörün faydalanması adına büyük bir adım atacağımız ve bu işin öncüsü olacağımız için sevinçliyiz.


 Ayrıca Kurumsal Oto Ekspertiz anlayışını yurtdışında pazarlama ekibimiz ile değerlendiriyoruz. İnternet sitemiz kuruldu ve talep fazla 2-3 firma ile de Ulusal Bölge Bayiliği konusunda görüşmelerimiz oldu. Ama bu yol nasıl devam edecek gelişmeler ilerledikçe göreceğiz. Şu andaki ilk hedefimiz 2022 son çeyreğinde 50 bayi ile hızlı bir giriş yapmak, Ulusal Bölge Bayiliği’nde de en az 5 ülkede anlaşma imzalamak.

nb

Yukarı