Ana içeriğe atla

ggh

TÜRKİYE İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ, YABANCI YATIRIMCININ İLGİSİNİ ÇEKİYOR

22.11.2021 - 14:17

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Başkanı Ayk Serdar Didonyan ile dergimizin Kasım sayısı için gerçekleştirdiğimiz söyleşide Didonyan, mevsim geçişlerinde yapılması gereken klima bakımlarının öneminden ve Türkiye iklimlendirme sektörüne yabancı yatırımcıların ilgisinden bahsetti.

Mevsim geçişlerinde klima bakımları ile ilgili tüketicilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Hem yaz sıcaklarından hem de kış soğuğundan koruyan bir cihaz olarak özellikle yaşam alanlarımızda konfor sağlayan klimaların düzenli olarak bakımlarının yapılması, cihazın daha uzun süreli kullanılabilmesi ve enerji verimliliği açısından büyük önem arz ediyor. Hem AVM, otel, hastane, iş merkezi, okul, endüstriyel tesis vb. büyük hacimli binalarda kullanılan ticari klimalar hem de ev tipi split klima bakımları, yetkilendirilmiş servisler tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemlerdir. Bu bakımlar sırasında cihazınızın tüm değerleri kontrol edilmekte, iç temizliği yapılmaktadır. Bu bakımların ne zaman yapılacağı önemlidir. Özellikle mevsim geçişleri klima bakımları için en uygun zamanlardır. Özellikle kış ve yaz mevsimleri başlamadan evvel klima bakımlarının yapılması uygun olacaktır. Tüketiciler T.C. Ticaret Bakanlığının “Servis Bilgi Sistemi Projesi” üzerinden Türkiye genelindeki yetkilendirilmiş servislere ulaşabilirler.

Tüketicilerin pandemi döneminde iklimlendirme sistemlerine taleplerinde değişiklik oldu mu?

AVM ve ofislerin tekrar açılabilmesi ve kapalı mekanların pandemi koşullarında insan sağlığı için bir tehdit oluşturmaması için ultraviyole, HEPA filtre, %100 taze hava gibi çözümlere ihtiyaç duyuldu ve adaptasyon hızlı şekilde gerçekleşti. Pandemi sürecinde iç hava kalitesini ölçümleyen sensörler, hava temizleme cihazları, kanallı klimalar için geliştirilen HEPA ve UV-C üniteler, açık/kapalı çevrim mantığıyla çalışan sistemlere entegre edilebilen UV-C ışık uygulamaları, taşınabilir hijyenik klimalar, taze havayla çalışan paket klimalar, klimalar için ultraviyole LED hava temizleyiciler ve aşı muhafaza odaları gibi ürün ve teknolojiler ilgi gördü ve şu anda da kullanılıyor. İSKİD ana sponsorluğunda hazırlamaya başladığımız BloombergHT kanalında “Dünya İçin Bir Şey” programında iç hava kalitesi ve önemi, iklimlendirme sektöründe geliştirilen yeni ürün ve teknolojiler gibi konularda toplumu aydınlatıcı programlar yapıyoruz. Konunun uzmanı üye firma temsilcilerimizin konuk olarak katıldığı programlar, her cumartesi 14:30’da BloombergHT kanalında yayınlanıyor.  İSKİD’in youtube sayfasından webinar videolarına ulaşılabilir, ürün ve teknolojilerle ilgili daha fazla bilgi alınabilir.

Türkiye iklimlendirme sektörüne yabancı yatırımcıların ilgisi nasıl?

Türkiye İklimlendirme Sektörü yüksek kapasiteli, kaliteli üretim hacmi ve uygun işçilik maliyetleriyle çok sayıda yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor. Sektörde faaliyet gösteren üretici firmaların yeni ürün geliştirme çalışmaları ve yeni yatırımlarıyla artan Ar-Ge merkezleri, sektörün ithalat talebini de azaltıyor. İklimlendirme sektörü son yıllarda yakaladığı yatırım ivmesini sürdürüyor. Bu yılın ilk yedi ayında önceki yılın aynı dönemine göre yatırım tutarı yüzde 54.8 artışla 436.7 milyon liralık yatırım teşvik belgesi alındı.  İkisi yabancı sermayeli olmak üzere 31 teşvik belgesi 447 kişiye istihdam yaratması öngörülüyor. Söz konusu rakam önceki yıl ilk yedi ayda 24 adet teşvik belgesi toplamda 282.1 milyon lira yatırım ve 556 kişilik istihdam yaratması bekleniyordu. 

Türkiye İklimlendirme Sektörü Ocak - Eylül 2020 döneminde 3.3 milyar dolar olan ihracatını, Ocak- Eylül 2021 döneminde 4.6 milyar dolara çıkardı. Yıl sonu itibariyle sektörün ihracatının 6 milyar dolar seviyelerinde olacağı öngörülüyor. Sektörün, 2021 yılbaşından bu yana Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 2,8 seviyesine ulaştı.

nb

Yukarı