Ana içeriğe atla

ggh

TOPER, 67 YILDIR DÜNYANIN KAHVESİNİ ÖĞÜTÜYOR

02.06.2021 - 15:23

1954 yılında İzmir’de küçük bir atölyede üretime başlayan Toper, bugün 136 ülkeye kahve makinesi ekipmanları ihracatı yapan global bir marka. “2021’de yeni teknolojilerle çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz.” diyen Toper İhracat Müdür Yardımcısı Atakan Karakundakoğlu ile globale uzanan başarı hikayesi ve hedefleri hakkında konuştuk.

Kahve kavurma makinesinden kahve değirmenine kadar birçok farklı alanda üretim yapan Toper, başta Amerika, Almanya ve Güney Kore olmak üzere 136 ülkeye ihracat yapıyor. Sektörde en iyi 8 marka arasında yer alan Toper’in başarısı hakkında Toper İhracat Müdür Yardımcısı Atakan Karakundakoğlu’dan bilgi aldık.

Toper, dünyanın önde gelen kahve işleme ekipmanları üreticilerinden biri. Toper’in geçmişinden ve gelişiminden söz edebilir misiniz?

Nurettin Karakundakoğlu’nun parlak zekası ve sürekli geliştirdiği teknik bilgisi ile 1954 yılında İzmir’de 33 m²’lik küçücük bir atölyede Toper firması kuruldu. Gençliğinden beri yeni makinalar yapmak, üretimi kolaylaştırmak, kaliteyi artırmak için çalışan Nurettin Bey’in ilk geliştirdiği kahve değirmeni büyük ilgi gördü. O günlerde, gelişmiş ileri görüşüyle Türkiye’nin ilk bulgur değirmenini tasarladı ve üretti. Eşi Zekiye Hanım’ın büyük desteği ile küçücük atölyesinde yılda bazen 300 makina üreten Nurettin Bey’in ürettiği birçok değirmen, aradan geçen 60 yılı aşkın süreye rağmen hala çalışıyor. Toper’in aile geleneği de bu büyük dayanışmanın temeli üzerine oturur.

EN İYİ 8 MARKADAN BİRİYİZ

1995’ten sonra Toper ürünleri, sürekli gelişen teknik kalite ve güvenlik standartlarıyla, Romanya, ABD ve Kanada pazarlarının ardından İtalya’ya da ihraç edilmeye başlandı. Bu yıllarda AR-GE çalışmaları ile kavurma süresini 9 dakikaya indiren Toper, 1997 yılında ilk kez TÜBİTAK ile işbirliğine başladı. 2001’deki ikinci TÜBİTAK projesinin ardından üniversiteler ve araştırma kurumları ile yoğun işbirliğini gelenekselleştiren Toper, çok sayıda patent geliştirdi. Bugün ailenin mekanik, teknik, otomasyon, uluslararası pazarlama, iş geliştirme konularında eğitim gören üçüncü kuşağının da iş süreçlerine katılmasıyla, Toper dünyanın önde gelen kahve işleme ekipmanlarını üretiyor. Toper, 2015 itibarıyla, çeşitli uluslararası bağımsız araştırma kuruluşlarının raporlarına göre artık dünya kahve kavurma endüstrisinin 8 anahtar markasından biri olarak görülüyor. Toper olarak şu anda dünyanın her köşesinde bulunmaktayız bu da bizim her zaman ileriyi hedeflememizi sağlıyor.

Kahve üretim sektöründe nasıl bir rekabet yaşanıyor? Bu rekabette Toper’in ulaştığı konum hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kahve üretim sektörü günden güne rekabetin kızıştığı bir sektör haline geldi. Sektörümüzün en önemli koşulu teknolojiyi çok yakından takip edip bu teknolojileri makinalarda en iyi şekilde sunulmasıdır. Rekabet faktörü bu konuda yoğunlaşmaktadır. Toper firması kahve kavurma makineleri sektöründe artık dünyaca kabul görmüş ve kalitesi, teknolojiyi yakın takip etmesiyle kahve kavurma sektöründe en üst sıralardadır.

NHNHK

Pandemi, bütün sektörlerin etkilendiği bir süreç oldu. Bu kapsamda 2020’yi nasıl kapattınız? 2021 yılı hedefleriniz neler?

Covid-19  çoğu sektör gibi kahve sektörünü de derinden sarstı. Bu dönemde dünya çapında restoranlar ve coffeeshoplar virüs yayılmaması için kapatıldı. Bizde kahve kavurma sektöründe bunun etkilerini gördük. Fakat şirketimizin 2020 döneminde faaliyetleri hiç durmadı ve aksatılmadı. Bu dönemde sosyal mesafeye uyarak çalışmalarımıza tam gaz devam ettik. Bu tutumumuz müşterilerimiz tarafından çok büyük bir memnuniyetle karşılandı. Çoğu firmanın aksine bizle durmadan iletişimde kalmaları bize ekstra bir güven sağladı. Sektörün aksine biz bu dönemi en az hasarla atlatmış olduk. 2021’de Toper firması çalışmalarını durmaksızın sürdürecek ve yeni teknolojilerle, her zaman en hızlı şekilde çözüm üreten teknik servisiyle yoluna devam edecek.

Kahve sektörü, Türkiye’de büyümeye devam eden sektörler arasında. Toper Kahve Akademisi ile sektöre girmek isteyen girişimlere destek oluyorsunuz. Bu desteğinizden bahsedebilir misiniz?

Dünyanın en çok tüketilen ve en sosyal içeceklerinden biri olsa da, kahve hakkında az ya da yanlış bilinen çok şey bulunuyor. Oysa kahve, dalından fincanınıza gelene kadar her biri büyük titizlik ve uzmanlık isteyen pek çok işlemden geçiyor. Her konuda olduğu gibi kahve hakkındaki bilgiler, kalite etkenleri, üretim ve işleme teknikleri gelişiyor, değişiyor. Toper Kahve Akademisi, kahve hakkında hiç bitmeyen öğrenme ve bilgi paylaşma ihtiyacını dünyadaki en itibarlı ihtisas kurumlarından SCA sistemiyle karşılamak üzere kuruldu. Bu birleşim sayesinde amacımız kahve sektörüne girecek kişileri kahveyle ilgili her konuda tam donanımlı hale getirmek istiyoruz.

HKJ

nb

Yukarı