Ana içeriğe atla

gf

LEZZETİMİZİN SIRRI DETAYLARDA SAKLI

16.05.2022 - 15:54

İşinin ve lezzetinin tüm sırrı detaylarında saklı olan Dalyan Döner, kalitesinden ödün vermeden emin adımlar ile yurt dışına açılmaya hazırlanıyor. Kurucuları Köksal Durmaz, Emre Vaytaş ve Doğan Aykut’un olduğu Dalyan Döner Mayıs sayımızda yerini aldı. Sorularımızı yanıtlayan Köksal Durmaz “Biz herhangi bir marka değil, yedikten sonra karar verilmesi gereken bir markayız. ” diyerek lezzetlerinden de son derece emin olduklarını vurguladı.

Bu sektöre giriş hikâyeniz nasıl başladı? Dalyan Döner nasıl açıldı?

Ailece et düşkünü olmamız bu işe girmemizde büyük etken oldu. Babam kasaptı, sürekli et ile uğraşmamızdan doğan bir süreç başladı. İnsanlar ilişkilerimizin güçlü olmasından ve hizmet etmeyi de sevdiğimizden sektöre giriş yapmış olduk. Hayatım boyunca hiç para odaklı yaşamadım. Arkadaş ve insan odaklıydım hala da öyleyim. Dalyan Döner olarak ilk önceliğimiz de her zaman müşterilerimizdir. Para bir şekilde kazanılır ama önce gönül kazanmak gerekir. Sözümüzü tutarak, çevremize verdiğimiz güven ve kalitemizden asla ödün vermeyerek bugünlere geldik.

Yemeklerinizi hazırlarken kullandığınız kendinize has özel sos ve teknikleriniz var mı?

Müşteri masaya oturduğu andan itibaren bir döngü başlar. Gelen müşteri önce yemeğini yer sonra tatlısına geçer en son çay ile bitirir. Eğer memnun kalırsa müşteri net sizindir. Müşterimizi memnun etmek için de detaylara önem veriyoruz. Mutlaka gelen ürünü kendim denetlerim ve içime sinmeyen eti asla müşterilerime servis etmem. Kalan ürünü asla ertesi güne taşımıyoruz. Her gün taze et sunuyoruz. Etimiz ise kesinlikle düve etidir. Marinasyonu da tamamen kendimiz yapıyoruz. Yazın yoğurt, kışın süt, karabiber yerine de ak biber kullanırız. Turşumuz ise bize özel yapılır. Çayımızı dahi beş adet çayla harmanlıyoruz. Sütlacımız özel Hamsiköy sütlacıdır. Her şeyin detayına bakarız çünkü marka ve kalite detaydadır. Detayı kaçırdığınız an her şey kaçar gider. Bugünlük de böyle olsun denmez bu işletmede. Sloganımızı dahi müşterilerimiz buldu “Hakkını veren döner.” Şimdilik tek eksiğimiz de odun ateşi.

Caddeleşmeyi düşünüyor musunuz? Sonraki hedefleriniz nelerdir?

Etimizin doğru et olduğuna eminiz hatta biliyoruz. Bu yüzden caddeleşme veya franchise yerine Dubai, Katar, Yunanistan, Fransa gibi ülkelerde bayi açmayı düşünüyoruz. Ortaklarım ile henüz franchise üzerinde yoğunlaşmadık. Franchise demek standarda geçiş demektir ve her yerde aynı ürünün çıkması gerekir. Ben kontrol edemediğim bir işi yürütmek istemem. Bu yüzden Dalyan Döner’i, biri yurt dışı olmak üzere en fazla 3 yerde göreceksiniz. Biz herhangi bir marka değil, yedikten sonra karar verilmesi gereken bir markayız.

jyh

Yukarı