Ana içeriğe atla

ggh

HEM DEVLETİMİZ HEM DE HALKIMIZ ZORDAKİ ESNAFIMIZIN YANINDA OLMALI

02.06.2021 - 15:43

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, pandemiden etkilenen sektörün toparlanması için hem devlete hem de vatandaşlara çağrıda bulundu.

 

Sektörde TÜRES’in yeri ve öneminden kısaca bahsedebilir misiniz?

TÜRES yeme içme sektöründe faaliyet gösteren en büyük STK’dır. Hâlihazırda 30 ilde ve yurtdışında da 4 ülkede şubeleri bulunan TÜRES’in 1.000’i aşkın üye markası, 12 bine yaklaşan satış noktası, 200 bini aşkın çalışanı ve 25 milyar TL’lik de ticaret hacmi bulunmaktadır.

TÜRES olarak 2021’e ilişkin hedefleriniz neler? Odağınızda hangi konular var?

Sektörümüz için 2021 yılında belirlediğimiz ilk hedefimiz ve yoğunlaşacağımız konu işletmelerimizi yeniden pandemi öncesi seviyelere taşımak olacaktır. Sadece paket ve gel al servis ile bu işlerin dönmediğini kamuoyuna ve yetkili birimlere anlatmaya devam ediyoruz.

Bir diğer odaklandığımız nokta da üyelerimizin sayısını arttırıp 81 ilde şubeleşme hedefimizi tamamlayıp daha güçlü bir STK olmaya ve sektörün birliğini arttırmaya yönelik çalışmalardır. Bu süreçte de gördük ki sektörümüzün TÜRES’e ihtiyacı var ve biz de daha çok işletmeciye ulaşıp, kendimizi anlatacak ve birlikte hareket etmek için kendilerini derneğe dâhil edeceğiz. Birlikten kuvvet doğar sözü çerçevesinde sektörümüze ulaşacağız.

Pandemiden etkilenen sektörlerin başında yeme içme sektörü geliyor. Sektörün toparlanması adına talepleriniz nelerdir?

Öncelikle sektörü eski günlere döndürmek için 2 farklı kesimden talepte bulunuyoruz. Bunlar devlet birimleri ve vatandaşlarımızdır.

Devletten taleplerimiz; kiralar ve faturalar konusunda bir çözüm geliştirmesi, esnafa faizsiz kredi desteği sağlaması, SGK ve vergi ödemelerini almamasıdır. Bir de virüsün sebebi restoran ve kafelermiş gibi bir algı da yetkili birimler tarafından yapılmamalı ve bu işyerleri hizmete açılarak bu algının kırılmasına destek verilmelidir.

Ayrıca değinmek istediğimiz bir diğer konu da sektörümüzün hangi bakanlığa bağlı olduğunun netleştirilmesidir. Şuan sektör maalesef sahipsiz bir durumda kalıyor ve ani bir durumda muhatabımız olan bakanlık hangisi bu konuda bir karmaşa yaşanıyor. Bunun bir an önce netleştirilmesi lazım. Yeme içme sektörü acilen tek bir bakanlığa bağlanmalı ve karar mercii ve muhatap olacağımız yer burası olmalıdır.

Vatandaşlarımızdan ise zor günler geçiren esnafımızın yanında olmasını ve pandemi önlemlerine riayet ederek yaşantısını sürdürmesini ve bu süreçte restoran ve kafelere gelip alışverişte bulunmasını rica ediyoruz. Vatandaşlarımızın esnafımıza gerek işyerine gelip oturarak gerekse de paket ve gel al servisle destek vermesi bizim için hayati derecede önemli.

nb

Yukarı