Ana içeriğe atla

gf

FRANCHISING SİSTEMİMİZLE TÜM TÜRKİYE İÇİN DEĞER ÜRETİYORUZ

16.05.2022 - 15:38

Türkiye Franchise Operasyon ve İş Geliştirme Direktörü Alp Söğütlügil ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Türkiye’de en çok franchise şubeye sahip uluslararası restoran zinciri olan Domino’s Pizza’nın yatırımcılara sağladığı destekleri ve yeni yatırım hedeflerini konuştuk.

Franchise sisteminde kazandıran bir marka olmak adına Domino’s Pizza olarak yatırımcılara ne tür desteklerde bulunuyorsunuz?

Sürdürülebilir nakit geri dönüşü sağlayan bir marka olarak girişimcilere kazandıran fırsatlar sunuyoruz. Üretimden sipariş teslimine, lojistikten tedarike kadar her alanda en son dijital teknolojileri kullanarak franchise’larımızın en verimli ve en kârlı şekilde çalışmalarını sağlıyoruz. Kuryelik dahil farklı birimlerde yetişmiş çalışanlarımızı da girişimcilik tarafındaki yetkinliklerini geliştirmelerine yönelik teşvik ediyoruz ve çalışanlarımıza franchise vererek yatırımcılık sahnesine çıkmalarının önünü açıyoruz. Girişimci adaylarımız öncelikle yoğun bir eğitim programına katılarak Domino’s’un standartlarını, restoran içi operasyonlarını ve yönetim kültürünü öğreniyorlar. Süreci başarıyla tamamlayan franchise'ler, restoranlarını açtıklarında gerekli tüm bilgi ve becerilere sahip oluyorlar. Yatırımın geri dönüş süresi ortalama 3-5 yıl olurken, yatırımcılarla anlaşma süresi ise 10+5 yıl olarak belirleniyor. Ayrıca her şubeden sorumlu bir danışman tayin ediliyor. Danışman düzenli şube ziyaretleri ile tüm süreçleri yakından takip ediyor ve bu sayede organizasyonel mükemmellik elde ediliyor. Franchise'larımızla yaptığımız anlaşma tarihlerine göre belirli oranlarda kur indirimi ve ekipman desteği gibi modellerimiz de mevcut.

Franchise ile büyüyerek Türkiye’de ve dünyada ses getiren bir marka olan Domino’s Pizza’yı 2022 yılı içerisinde nerelerde göreceğiz?

DP Eurasia, Domino’s dünyasındaki en büyük 5. master franchise grubu. Bugün Türkiye’de en çok franchise şubeye sahip uluslararası restoran zinciriyiz ayrıca. Ülkemizdeki 600 şubemizin 491’i franchise şubelerimiz tarafından yönetiliyor. 2022 yıl sonunda mevcut rakama ilaveten 30-40 franchise şube daha açacağız. 2025 yıl sonu hedefi miz ise Türkiye genelinde %80 oranında franchise olmak üzere toplamda 1.000 şubeye ulaşmak.

Franchise sisteminde kazandıran bir marka olmanın hem marka hem de yatırımcı açısından avantajları ve önemi nedir?

Domino’s olarak başlangıçtan bu yana girişimci ruhumuzu koruyoruz. Bizim için franchising, bir iş ilişkisi değil; seneler süren bir ortak, bağlılık ve aile olmak anlamına geliyor. Domino’s ekosistemindeki hiçbir girişimcimizi yalnız bırakmadan, tüm segmentleri kapsayan desteklerimizle zorlukları beraberce üstleniyoruz. Dünyada kanıtlanmış, gelişmiş, detaylı ve hassas franchising sistemimizle yatırımcılarımızın yepyeni başarılara imza atmasını sağlıyoruz. Öte yandan açılan her bir şube 20 kişilik istihdam yaratmak demek, ekonomik kalkınma açısından katma değer üretimi demek. Dolayısıyla franchising sistemimizle girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunarak aslında tüm Türkiye için çalışıyoruz, tüm Türkiye için değer üretiyoruz.

jyh

Yukarı