Ana içeriğe atla

ggh

EN HIZLI YATIRIM GERİ DÖNÜŞÜ CAFE ITALIANO’DA

11.11.2020 - 10:29

Oğuz Şenol’un kurduğu Cafe Italiano, restoran ve fast food kanalları arasında konumlandırdığı yeni ekonomik model ile hem yatırımcı hem de tüketicilere yeni bir alternatif sunuyor. “Meso – restoran” modelini ve büyüme hedeflerini Oğuz Şenol ile konuştuk.

Kısaca şirketinizden bahsedebilir misiniz?

Cafe Italiano’yu 1995 yılında Global Restoran Group bünyesinde kurduk. İlk şubemizi 2003’te Bakırköy’de açtık. 2005’te markamızın asıl duyulmasına sebep olan ve halen günde 300’ü aşkın konuğu ağırladığımız Taksim şubemiz geldi. Cafe Italiano konseptini yeni formatıyla Şişli şubemizde hayata geçirdik. Cafe Italiano aslında Türkiye için yeni bir kulvar. Trattoria tarzı şık, rahat dekorasyonu, İtalyan mutfağının en özel lezzetlerini barındıran menüsü ile müşterilerine restoran konforu yaşatıyor ve bu hizmeti erişebilir fiyatlarla gerçekleştiriyor. Personel sayısını minimize ederek, daha düşük bir metrekarede daha uygun kira marjları olan mekanlara odaklanıyor.

2020 sonu franchise sayısı nedir ve 2021 hedefiniz nedir?

Bu yılın Ocak ayında franchise uygulamamızı başlattık. Şu anda son açılan Karaköy Franchise dükkanımız ile sayımız 3 oldu. 2021 yılında da hem kurumsal hem de franchise olarak toplam 10 yeni şube açmayı planlıyoruz. Öncelikle nüfusun daha yoğun ve dışarıda yemek yeme kültürünün oturduğu büyük kentlere yöneleceğiz. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin ve Trabzon hedef kentlerimiz. Ama arzumuz lezzetlerimizi tüm Türkiye’ye ulaştırmak.

Sektörde nasıl bir fark yaratıyorsunuz?

Yeni konseptimizi geliştirirken insanların satın alma alışkanları ve harcama güçlerini dikkate aldık. Fark ettik ki insanların önüne 2 seçenek çıkıyor. Ya ekonomik olarak pahalı hizmet sunan restoran veya cafe bistroları tercih edecek ya da fast food kanalına yönelecek. Yani iki segment arasındaki “meso”- orta alanda müşteriyi memnun edecek bir işletme stili yok. İşte Cafe Italiano bu “meso – restoran” fikrinden ortaya çıktı ve mevcut bu boşluğu doldurdu. Kaliteli lezzetleri, erişebilir fiyatlarla restoran kalitesinde tüketicilere sunuyoruz. Dekorasyondan altyapıya kadar tüm noktalardaki maliyetlerimizi kalitemizi koruyarak sadece sadeleşme ile düşürdük. Tedarikçiden aldığımız tüm indirim yüzdesini olduğu gibi bayilerimize yansıtarak girişimcilere “food cost” (Gıda Maliyeti) avantajı sunuyoruz. İnşaat giderlerinden demirbaş parkuruna kadar en uygun ve işlevsel seçenekleri belirleyerek açılış maliyetlerini olabildiğince düşük tutmaya çalışarak yatırım maliyetini minimize ediyoruz. İşe kazançlı başlayan yatırımcılar 15-18 ay gibi kısa sürede piyasada en hızlı geri dönüşüme sahip oluyor.

Formülümüz: Lezzet + Fiyat Avantajı + Düşük maliyet + Düşük risk (yatırım) + Yüksek kar marjı + En hızlı yatırım geri dönüşü = Cafe Italiano.

Franchise giriş bedeli, aylık royalty ve tahmini kar marjı ne kadardır?

Franchise şubesi açmak için 25 bin Euro isim hakkı bedelimiz var. Ortalama 150 m² bir dükkanın anahtar teslim maliyeti ise 67 bin Euro. Royalty yüzde 5. Kar marjı yüzde 24,5.

Şubeler için aylık ciro hedefiniz ne kadar?

Ortalama 150 metrekare dükkan, 365 gün 12:00-22:30 arası çalışan lokasyon için tahmini aylık ciro ortalama 250-400 bin TL’nin üzerinde.

nb

Yukarı