Ana içeriğe atla

gf

BAŞARI; DOĞRU NOKTA VE DOĞRU ADIMDA GİZLİ

16.05.2022 - 15:51

75 yıl gibi uzun bir süredir kahve sektörüne gönül vermiş bir ailenin tecrübe ve deneyimiyle 2015 yılında hayata geçen Baristocrat, kalitesinden ödün vermeden Türkiye’de büyümeye devam ediyor. 2022 yılında 10 şubeye çıkma hedefleri olduğunu belirten Baristocrat Firma Sahibi Nurettin Karakundakoğlu, Mayıs sayımızda konuğumuz oldu.

Franchise sisteminde kazandıran bir marka olmak adına Baristocrat olarak yatırımcılara ne tür desteklerde bulunuyorsunuz, yatırımcılar sizi neden tercih etmeli?

Öncelikle bizim düşüncemiz, Franchise sisteminde kazan-kazanın ön planda olmasıdır. Birçok farklı sistemi inceleme şansımız oldu. Aslında en büyük problem, Franchiser’ın yaşam şansını uzun tutmak. Mevcut ekonomik durumları da göze aldığımızda, biz markanın kalitesini koruyan ve bir o kadar da Franchiser’ın çalışırken keyif alacağı bir sistem geliştirdik. Ortalama bölge ve pazar değişikliğine göre Franchise bedelimiz 300.000 ila 400.000 TL aralığındadır. Bu; 5 senelik marka, eğitim ve genel hizmet bedelidir. Bunun dışında, cirodan alınan %3 aralığında olan payı almıyoruz. Ayrıca, çalıştığımız kahve haricindeki fi rmalar ile direkt kontrat yaptırarak bizim faydalandığımız tüm indirim ve imkanlardan Franchiser‘ın da yararlanmasını sağlıyoruz.

Franchise sistemiyle büyüme kararı alan Baristocrat’ı 2022 yılı içerisinde nerelerde göreceğiz?

Baristocrat, emin ve sağlam adımlarla ilerleyen bir fi rma. Güçlü hedefl erimiz var fakat çok şubeli bir fi rma doğrultusunda değil. Türkiye genelindeki hedefi miz 15-20 şube olarak planlanmakta. 2022 için planımız 10 şubeye çıkmak. Kısa sürede popülerleşen 3. nesil kahve akımı,

Baristocrat’ın büyümesinde ne derece etkili oldu?

3. nesil kahve akımı 2010 yılı itibari ile yükselişe geçmiş ve kısa zamanda ülkemizde ilgi görmüş bir akımdır. Baristocrat, bu akımın ilk destekçilerinden olmakla beraber aynı zamanda 100’ün üzerinde birçok markanın danışmanlığını yürütmüş bir firmadır. Yani kendimiz büyürken birçok yeni oyuncunun da sektöre girmesine vesile olduk. 

Baristocrat’ın kısa sürede yükselen bir grafi k çizerek başarı göstermesinin sebepleri ne oldu?

Baristocrat olarak, eğitimli ve tecrübeli ekibimizle olduğumuz kadar, kahve çeşitliliğimiz ve kalitemizle de çok kısa bir sürede kahve tutkunlarının en gözde ismi haline geldik. Gerek kahveleri ithal ederken en özel ve kaliteli olanları bizzat kendimizin seçiyor olması gerekse dünyanın en saygın yeşil kahve brokerlarıyla çalışmamız ve kahvemizi kendi bünyemizde büyük bir özen ve ustalıkla kavurmamız, kısa sürede elde ettiğimiz bu başarının en büyük nedeni oldu. İçeri adımınızı attığınız andan itibaren sizi esir alan kahvemizin muhteşem kokusu bir yana iç dekorasyonumuz, kahve sohbetlerimiz ve ev yapımı ikramlarımızla da dikkat çekerek iddialı ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmekteyiz.

Baristocrat’ın verdiği eğitim ve danışmanlık hizmetinden bahseder misiniz, kimler bu eğitimden yararlanabilir?

Baristocrat’ın vermiş olduğu eğitim ve danışmanlık hizmetleri, küçük bir kafe işletmesinden endüstriyel bir kahve tesisine kadar olan tüm hizmetleri kapsamaktadır. Bu kapsamı 2’ye ayırabiliriz. - Küçük bir kahve işletmesi olarak bir cafeshop ya da mini bir roastery (kavurmahane) ya da şubeleşmeyi hedefl eyen bir kahve markası, - Toptan olarak kahveci ve marketlere ürün yapmak için günlük 1 tondan 50 tona kadar olan üretim tesisi, paketleme ve ürün danışmanlığı yapmaktayız. Butik bir cafeden endüstriyel üretim tesisine kadar hikayesi olan mekanlar yaratmak amacıyla çıktığımız Baristocrat Danışmanlık olarak, yola çıktığımız tüm projelerde 6 ay ila 1 sene aralığını kapsayan eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini hayata geçiriyoruz. Baristocrat olarak, konsept ve iç mekan tasarımı konusunda özgün bir dizayn izliyoruz. Mevcut zincir mağazacılığın aksine; mekanın bulunduğu konum, hikayesi ve yöresel gelenekleri ön planda tutarak, yaşayan mekanlar yaratıyoruz. Bu mekanları yaratırken, konsept danışmanları haricinde, alanında uzman mimari ekiplerle de iş birliği içerisindeyiz.

Köklü bir kahve kültüründen geliyorsunuz, bu sektöre yatırım yapmak isteyen yeni girişimciler nelere dikkat etmeli?

Yaklaşık 75 seneyi aşkın kahve sektörüne gönül vermiş ve sektörden hayatımızı kazanan bir aileyiz. Bu sektöre yatırım yapmak isteyenlere tavsiyem, öncelikle iyi bir fi zibilite yapmaları. Sektörümüz çok değişken, birçok parametreye bağlı. Doğru zamanda doğru yatırıma yönelmek önemli. Ayrıca konu ile ilgili eğitim ve danışmanlık almaları gerekli. Bu, taşlı yolda daha rahat adımlarla yürümelerini kolaylaştıracaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Kahve gerçekten içinde keyif ve sosyallik barındıran bir sektör. Doğru noktada ve doğru adımlarla yapıldığında karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

jyh

Yukarı