Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

‘MUTLU BAYİ’ ANLAYIŞIYLA 4 ÜLKEDE 72 ŞUBEYE ULAŞTIK

10.07.2021 - 18:59

Bayilerinin çalışırken mutlu olmasını ilke edinerek çalışan Tavada Tavuk,müşterilerine verdiği kaliteli hizmetle bayiden bayiye büyüyor. 6 yıllık serüvenin sonunda 4 ülkede 72 şubeye ulaştıklarını söyleyen Tavada Tavuk Franchise Koordinatörü Akın Gürbüz, büyüme stratejileri hakkında bilgiler verdi.

Tavada Tavuk hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? 

 

Tavada Tavuk olarak ilk şubemizi 2014 yılında Avcılar Pelican Mall Alışveriş Merkezi’nde açtık. Daha sonra Zonguldak, Nevşehir, Gaziantep gibi illerde açtığımız şubelerle 2015 yılında şubeleşmeye başladık. 6 yıllık deneyimimiz sonucunda 72  şubeye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şubelerimizin 62’si Türkiye sınırları içerisinde faaliyetlerine devam ederken, KKTC, Ürdün ve Irak’ta da restoranlarımız çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyorlar.

 

Franchise şartlarınız neler? Franchise verdiğiniz kişilere nasıl destekleriniz oluyor?

 

Franchise sistemimizin temelinde mutlu bayi anlayışı yatıyor. Amacımız öncelikle bayilerimizin mutlu bir şekilde işletmelerini sürdürebilmeleri. Bu yüzden bizde 1 şubesi olan 2. ve 3. şubesini de açmak istiyor. Şu an Anadolu ağırlıklı talep alıyoruz. Tabii İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’dan da yine talepler geliyor. Operasyon ekibimizin verdiği rapor doğrultusunda ve yatırımcımızın da onayıyla beraber mağaza kurulumuna başlıyoruz. Mağaza açılmadan önce franchise adaylarımızdan bir franchise bedeli talebimiz oluyor. Bu bedel 125 bin TL. 40 metrekareden 250 metrekareye kadar mağazalar açabiliyoruz. Mağazalarda en dikkat ettiğimiz nokta bulunduğu konum ve cephesi. 40 metrekareden 250 metrekareye kadar olan mağazaların da ortalama yatırım maliyeti yaklaşık 500 bin lira gibi bir rakama tekabül ediyor.

 

Mağaza kurulumundan sonra da desteklerimiz devam ediyor. Personel eğitimi, operasyonel hizmetler ve reklam hizmeti bizim tarafımızdan verilen desteklerdir. Aynı zamanda sözleşmemizde yazmasına rağmen geçici bir süre ciro primi talep etmiyoruz. Onun yerine cüzi bir miktarda fabrika işçilik bedeli alıyoruz. Kiraya bağlı olarak kar marjları yüzde 18 ile yüzde 30 arasında, yatırımın dönüş hızı da 18 ile 36 ay arasında olabiliyor. Bu da dediğim gibi tamamen mağazanın kirası ve metrekaresine göre değişiyor.

 

Sizi farklı kılan nedir? Neden Tavada Tavuk tercih edilmeli?  

 

Öncelikle mağaza noktasında konuşursak, biz ikili mutfak sistemiyle çalışıyoruz. Ön mutfakta müşteriler, ürünlerin nasıl bir koşulda pişirildiğini gözleriyle görebiliyorlar. Bu yüzden hem güven anlamında hem hijyen anlamında hem de ürünlerin lezzeti anlamında tüm şubelerde aynı standardı korumaya özen gösteriyoruz. Bir başka bakış açısı, yatırımcı boyutunda. Yatırımcı boyutunda da özellikle ticari anlamda hem kar olarak hem de yatırımın geri dönüş hızı olarak bayilerimizi memnun ediyoruz. Bunların bizi farklı kılan özellikler olduğunu düşünüyorum.

 

Yakın dönem içerisinde hayata geçireceğiniz yatırım planlarınız neler?

 

Beşinci yılımızın bize verdiği özgüven ve cesaret ile yurtdışı operasyonlarımıza daha da ağırlık vermenin düşüncesindeyiz. Başta Avrupa ve BAE bölgelerinde restoranlarımızı hizmete almak için yatırım planları yapmaktayız.

TAVADA TAVUK

Yukarı