Ana içeriğe atla

ggh

ÜLKEMİZE HİTAP EDEBİLECEK EN GÜZEL VE EN BÜYÜK ÖLÇEKTEKİ TEMA PARKINI KURMAYI PLANLIYORUZ

11.10.2021 - 12:10

Türkiye’nin ilk Lunapark Ekipmanları Üreticisi olan ve dünya markası haline gelen Dal Temapark, AR-GE ve İnovasyon konusunda yaptığı yatırımlar ile her geçen gün portföyünü geliştiriyor. 20'den fazla patentli ünite ve yapılan tüm makinalar TÜV standartlarına göre üretiliyor. Dal Temapark Genel Müdürü Mustafa Dal ile Dal Temapark üzerine konuştuk.

Kurucumuz rahmetli dedem Abdülbaki Dal tarafından 1958 yılında Türkiye’nin ilk yerli yapımı Atlı Karınca imalatı ile başlıyor. İlerleyen yıllarda babadan oğula devam eden imalat serüveni başlıyor. Sektördeki İlk yurtdışı ihracatı Yunanistan’a gerçekleşiyor. Avrupa’nın büyük bölümüne, Arap ülkelerine ihracatlar da hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki bu sektörün dehası sayılacak Almanya’ya dev ihracatlar yaptık. Dal ismi bu sektörde her zaman güven kelimesinin karşılığı olmuş, sektörel olarak Türk mühendisliğinin neleri başarabileceğinin simgesi olmuştur. İlerleyen süreçte işletmeye de girerek, ilk sabit lunaparkımızı 1984 senesinde Kocaeli Gebze’de kurup, bugün Türkiye’de Dal lunapark ve Dal Temapark olarak ; İstanbul’ da Korsan Adası Temapark Tuzla, Viaport Asia Lunapark Kurtköy, Meydan İstanbul Avm çocuk eğlence parkı, Kocaeli’ de Gebze Center Avm’de kapalı alan Temapark ve Bedrock bowling, Darıca Millet Bahçesi, Eskihisar Aksiyon Parkında Macera Parkı, Dağ kızağı ve Gebze Lunapark, Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde lunapark ve Erzurum Mng Avm’ de Doğu Anadolu’nun en büyük kapalı eğlence merkezi ve Bedrock Bowling olmak üzere 11 işletme ile sektörde yer almaktayız.
Gerek Outdoor gerek Indoor Temaparklarımızın yanı sıra Bowling, Macera Parkı ve Dağ Kızağı’nda da firma olarak en iyisi olma yönünde ilerlemekteyiz.


Ünitelerinizden en çok tercih edilen hangisidir? Ünitelerinizde almış olduğunuz güvenlik önlemleriniz nelerdir? 
Bu konuda misafirlerimiz tercihleri tabiki çok farklı oluyor. Açık alan TemaPark’larımız da öncelikle Türkiye’de ilk sırada gelen 2 sn de 110 km/h hıza ulaşabilen Red Fire Roller Coaster, Büyük ünitelerimiz içersinde Robocop, Aile Ünitelerimiz içinde Family Coaster, Çocuk ünitelerimiz içinde ise atlı karınca ve Dragon Coaster öncelikli tercih ediliyor. Bunun yanı sıra Macera Parkı alanında Dağ Kızağı’ nda da yoğun ilgi bulunmaktadır.
Günlük haftalık ve Aylık olarak periyodik bakımlarımız mevcuttur. Bu bakımlar teknik ekipler tarafından yapılıp daha sonrasında firmamızın mühendisleri tarafından onaylanır. Her yıl yine periyodik olarak Mühendisler Odası ve İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından uygunluk belgesi alınır.

ff
Rakiplerinizden bir adım önde olarak yakaladığınız başarıyı neye borçlusunuz?
En önemli başarımız her daim yenilikçi olup, her zaman birebir işletmenin ve üretimin içinde bulunmaya borçluyuz. Tüm ünitelerimizin kendi imalatımız olması, üniteleri tasarlarken ve oluşumu esnasındaki güvenlik tedbirlerini en üst düzeyde tutup, işletmede ise müşterilerimizin talepleri ile birebir ilgilenerek her zaman kendimizi bir adım öne taşıyoruz. 


Türkiye'de ilk Outdoor Temalı Parkını kurma amacınız neydi? Nasıl dönüşler aldınız?
Türkiye’de ilk hedefimiz sektöre ve sektörün firmalarına olan bakış açısını değiştirmekti. Eğlence sektöründe Lunaparktan Temapark’a geçişin simgesi olduk. Zamanla da bunu tüm sektöre aşıladığımızın farkına varıyoruz. Gün geçtikçe Tema parklara ilginin artıp, güzel dönüşler de almaya başladıkça bizleri daha çok heveslendiriyor. 


İnovasyon sizin için ne ifade ediyor?
Basit olarak yenileme anlamına gelen inovasyon aslında içinde çok geniş anlamlar barındıran bir kelime ve öyle ki bu anlamların hepsi bir bütün olarak sizin bu sektördeki geleceğinizin nerede konuşlanacağını ifade ediyor aslında. Doğal olarakta her gün bir öncekinden farklı bir görsel sunmak zorundasınız, içinde tüm tedbirlerinde maksimum düzeyde olduğu. İnovasyon bizim  için aynı zamanda üretimimizi teknoloji ile harmanlamaktır. Buna birçok ünitemizde örnekleyebiliriz ; Roller Coasterlar’ın araçlarının üretiminden tutun da  manyetik frenleme sistemine kadar. 


Yeni projeleriniz mevcut mu?
Ülkemize gerçek anlamda hitap edebilecek en güzel ve en büyük ölçekte ki tema parkın hayalini kurmaktayız ve her gün bu hayalimize bir adım daha yaklaşıyoruz demek sanırım bir ipucu vermiş olur. Ayrıca üretim alanlarımız da büyümeye gidiyoruz, 4500m2 kapalı alandan 8000 m2 kapalı alana , 5000 m2 açık alandan 13000 m2 açık alana büyütmekteyiz. Bu sayede daha fazla istihdam sağlayacağız.  

ff

nb

Yukarı