Ana içeriğe atla

nr

“Tema parklar evrilmenin en güzel örnekleri”

15.06.2017 - 13:49

“Bugün artık, sanayi devriminin icadındaki buharlı basit makine düzeneklerinin çok daha ötesine geçmiş yeni jargonlarla anılan, tüm dünyada güçlü bir piyasa değeri olan tema parklardan söz etmekteyiz” diyen Dal Tema Lunapark Genel Müdürü Mustafa Dal, “Bu anlamda tema parklar evrilmenin en güzel örnekleri olarak karşımıza çıkıyor” dedi. 

Teknoloji gelişiyor, gelişirken de değiştirmeye devam ediyor. Peki, eğlence alanlarında değişimi zorunlu kılan etmenler sizce neler? 
Tüm sektörlerde olduğu gibi, eğlence alanlarında da değişim ve dönüşüm yaşanmakta. Dünyada eğlence sektörünün geçmişi herkesin bildiğinden çok daha eskiye dayanır. Dünyanın en eski eğlence parkı olarak kabul edilen park, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın kuzeyindeki Klampenborg’da 1583 yılında açılmıştır. Burada akrobatlık, hokkabazlık gösterileri gibi halkın eğlenmesine aracılık edecek çeşitli yarışmaların düzenlendiği ortamlarda parklar kurulmuş, Sanayi Devrimi’yle birlikte mekanik eğlence aletleri yapılmıştır. Tüm bu zaman aşımında, dünya ile birlikte ülkemizde de fuar-lunapark alanları her zaman çok ilgi görmüş, insanların eğlenmek için zaman harcadıkları önemli noktalar olmuşlardır. Bugün artık, sanayi devriminin icadındaki buharlı basit makine düzeneklerinin çok daha ötesine geçmiş yeni jargonlarla anılan, tüm dünyada güçlü bir piyasa değeri olan tema parklardan söz etmekteyiz. Bu anlamda tema parklar evrilmenin en güzel örnekleri olarak karşımıza çıkıyor. 
Dal Lunapark olarak; 59 yıldır ülkemize ve dünyaya lunapark oyuncakları üreten, aynı zamanda işletmeci vizyonumuz ile de başarılı örneklerle adından söz ettiren güçlü bir firma olmayı başarabildik. Ayrıca dünya trendleri arasında yer alan tema park kültürünü de ülkemizde başarılı bir şekilde uygulayan ilk isimlerden olduk. Bütün bunları yaparken, her zaman belirttiğimiz gibi Ar-Ge yatırımlarına önem vermek, teknolojik değişim ve bu gelişmeye ayak uydurmak her zaman için önceliğimiz oldu. Bizce, bu başarıyı yakalayabilen firmalar varlıklarını devam ettirebileceklerdir.

Dönüşen/değişen eğlence alanlarında iç mekan konseptinin önemi nedir? Eskiye oranla ne gibi değişimler yaşandı? Öne çıkan konseptler neler?
Bizler;  Viaport AVM’ de 10 bin metrekare, Tekirdağ’da 7 bin metrekare, Darıca’ da 10 bin metrekare ve Gebze’de 5 bin metrekare açık alanda eğlence alanları kurup, başarılı bir şekilde hizmet verdik.  Bu anlamdaki deneyim ve başarımız bizi kapalı mekanlarda da hizmet vermemiz için cesaretlendirdi. İlk olarak Gebze Center’da kurduğumuz iç mekan konseptini, Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ve en büyük tema parkı olacak Erzurum’da devam ettiriyoruz.  5 bin 300 metrekarelik alanda kurulumu devam eden tema parkımızı iki ana üniteye ayırdık; büyük oyuncakların ve Dinazor Park’ın kurulacağı alan orman teması ile birlikte bowling ve ateri ünitelerinin olacağı soft play oyun alanı uzay temalı olacak şekilde temalaştırıldı. Yeni tema parkımızın bölgenin ve Türkiye’nin sayılı eğlenceli alanlarından olacağına inanıyoruz.
Çocukların doğa ile bütünleşebileceği gerçek deneyimlerle hayal dünyalarını zenginleştireceği alanlar kuruyoruz. 
Soft play oyun alanları iç mekanlarda artık çok fazla gelişti. Çocuklar sadece oyun oynamıyor, aynı zamanda öğrenerek büyüyorlar. Bu alanlara uyguladığımız meslek oyunları son zamanlarda aileler tarafından çok fazla tercih edilmekte. 

Eğlence alanlarında müşterilere kolaylıklar sunan yeni dijital uygulamalardan ve ürünlerinizden de kısaca bahseder misiniz? Şu an hangi uygumalar ve ürünler revaçta?
Bu anlamda dünyada trend olan sistemsel uygulamalarla ilerliyoruz. Her yıl onlarca fuara katılıp, bu alanda revaçta olan ürünler hangisi sürekli araştırıp, uygulanabilir olanları uyguluyoruz. Kullandığımız elektronik kart sistemleri ile ziyaretçilerimiz, ekonomik ve eğlenceli deneyimler yaşıyorlar. Toplu alımlarda uyguladığımız indirimler; belirli saatlerde belirli ünitelerde yaptığımız indirimler daha çok eğlenmeyi daha ekonomik hale dönüştürmekte. Bununla birlikte şu anda tüm dünyada revaçta olan redemption makinaları, gelen müşterilerimizin hem eğlenmesini sağlıyor hem de verdiği hediye bilet sistemi ile müşterilerimizi eğlence merkezinden eli boş göndermiyor.

nr

Yukarı