Ana içeriğe atla

nr

Taraflar birbirlerine olan ihtiyaçlarını anlamalı!

10.03.2017 - 10:31

Ice Park Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kara: “AVM’lerin rutinlikten kurtulup, sürekli ve canlı kalabilmesinin tek yolu, eğlence alanı ile ilgili faaliyet gösteren firmalara kapılarını aralamalarıdır. Bizler yatırımcı olarak buna her daim açığız” dedi. 

Eğlence sektöründeki pek çok firma büyümelerindeki engellerden biri olarak AVM’leri gösteriyor. Bunun başlıca nedeni tabii ki kiralama sorunu… Peki, kiralama konusunda eğlence firmalarının AVM’lerden beklentileri neler? 
Icepark, AVM’lere buz pistleri kuran bir firma… Gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmakta olan buz pistleri aslında bulunduğu yere farklı bir dinamiklik kazandırıyor. AVM’lerdeki diğer mağazalara hareketlilik ve canlılık kazandırmak için özellikle buz pisti gibi eğlence sektöründeki birçok alana farklı toleranslar tanınarak imkan sunulmalıdır diye düşünüyorum. Maliyet açısından yüksek meblağlar gerektiren eğlence sektöründe yatırımcı yüksek kira maliyetleriyle karşılaşınca ve buna birde işletme maliyetleri de eklenince zorluklar iki kat daha artıyor. 
Özellikle buz pistleri AVM’ler için cazibe merkezleri oluşturuyor. AVM’ler bunun avantajı ile buz pisti yatırımcılarına farklı muamele etmeliler. Karşılıklı kazan kazan formülü üretmek daha doğru diye düşünüyorum. AVM’ler yatırım maliyetine girmeksizin, yatırımcıya sembolik bir rakamla mevcut alanı kiraya vermelidir. Ayrıca elektrik masrafını mutlaka AVM’ler üstlenmeli, personel ve diğer işletme giderini yatırımcı yüklenmelidir. Toplam ciro paylaşımı yapılarak ve karşılıklı kazanarak işletme yoluna gidilmelidir.

Sizce AVM’ler bünyelerindeki eğlence alanlarına neden sahip çıkmalı? Eğlence firmalarının AVM’lere neler kattığını düşünüyorsunuz?
Eğlence sektörünün birçok unsurunu bünyesinde barındıran AVM’ler her zaman daha fazla kitleye ulaşıyorlar. İnsanlar AVM’lere sadece alışveriş için değil, aynı zamanda güzel vakit geçirmek için de gidiyorlar. Yenilikçi ve orijinal her eğlence aracı insanlara cazip geldiği gibi bilinen klasik eğlence araçlarına da ilgi hiçbir zaman azalmadı. 
Eğlence sektörünün her alanı AVM’ler için farklı bir heyecan kaynağıdır. 7’den 70’e her kesime hitap eden eğlence sektörü, insanların sosyal dokularını da zenginleştirerek toplumun mutluluğunun artmasına da vesile oluyor. Buz pistlerinde olduğu gibi birçok alanda özgüven aşılama ve artma noktasında kişilere katkı sağladığı görülüyor. 

Son olarak, her iki tarafın da çıkarlarını korumak ve ortak paydada buluşmak adına yapılması gerekenler nelerdir?
Öncelikle yapılması gereken her iki tarafında birbirlerine olan ihtiyaçlarını anlamalarıdır. Kim bir diğerine yukardan bakarsa yenik düşmeye mahkumdur. Özellikle yöneticilerin birbirleriyle kontakları bu algılayış ve anlayış içinde olmalıdır. Sonrasında bütün sorunlar çözülür diye düşünüyorum.  
Daha öncesinde de bahsettiğim gibi her iki taraf, birbirini yaşatmak adına kazan kazan formülü ile hareket etmelidirler. O zaman göreceğiz ki zararlı kimse olmayacaktır. Mesela biz her zaman bu tarz birlikteliklere sıcak bakmışızdır. 
AVM’lerin rutinlikten kurtulup sürekli ve canlı kalabilmesinin tek yolu, eğlence alanı ile ilgili faaliyet gösteren firmalara kapılarını aralamalarıdır. Bizler yatırımcı olarak buna her daim açığız.
 

nr

Yukarı