Ana içeriğe atla

yu7676

Öne geçme yarışı farklılaşmayı şart koşuyor

15.06.2017 - 13:37

Firmaların öne geçme yarışında farklılaşmanın şart olduğunu belirten Bowling Adası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Keçebir,   ayrıca ülkemizde yarışın zirvede olduğu eğlence sektöründe, markaların kitleleri kendilerine çekmek için uyguladıkları en önemli stratejinin konsept, iç mekan tasarımı ve eğlence teknolojisi olarak öne çıktığını dile getirdi. 

Teknoloji gelişiyor, gelişirken de değiştirmeye devam ediyor. Eğlence alanları da bu gelişim ve değişimlere ayak uydurmak zorunda kalan mekanlar olarak karşımıza çıkıyor. Peki, değişimi zorunlu kılan etmenler sizce neler? Değişmeyen/dönüşmeyen firma ne gibi dezavantajlara sahip olur?
Günümüzde birçok sektörde rekabet hızla artmaya devam ederken, firmaların öne geçme yarışı da her anlamda ‘farklılaşma’yı da şart koşuyor. Özellikle ülkemizde yarışın zirvede olduğu eğlence sektöründe, markaların kitleleri kendilerine çekmek için uyguladıkları en önemli strateji “konsept, iç mekan tasarımı ve eğlence teknolojisi” olarak öne çıkıyor.  Farklılaşmayı sağlayamayan markalar ise maalesef kitlelerin tercihi dışında kalıyor.

Dönüşen/değişen eğlence alanlarında iç mekan konseptinin önemi nedir? Eskiye oranla ne gibi değişimler yaşandı? Öne çıkan konseptler neler?
Günümüzde; geçmişe oranla eğlence alanları 7’den 70’e hitap edecek konseptlere sahip olmaya başladı. “Dede-torun, anne, baba, çocuk” ebeveynler arasında paylaşımı sağlayan eğlence konseptleri önem kazandı.

Peki, bu alanlardaki ışıklandırmanın önemi nedir? Doğru ışıklandırma nasıl yapılıyor ya da yapılmalı? Bu alandaki son teknolojiler neler?
Günümüz aydınlatmacılığında genel kalite karakteristikleri içerisinde gün ışığına uyum, bireyler üzerindeki etki önemli parametrelerdendir. Dolayısıyla aydınlatılacak mekanda bireyler üzerinde uygun etkileri yaratacak olan renklerin seçimi son derece önemlidir. Renklerin algılanması ışık kaynaklarına bağlı olduğundan, seçilen ışık kaynaklarının renkleri ve renk geri verim endeksleri tasarımın önemli kriterlerindendir.
Eylem özelliklerine uygun aydınlatma düzeneklerinin ve uygun ışık kaynaklarının seçilmesi gerekir. Günümüzde aydınlatmada  özellikle LED teknolojisi ön planda yer alıyor. 

Ayrıca eğlence alanlarında müşterilere kolaylıklar sunan yeni dijital uygulamalardan ve ürünlerinizden de kısaca bahseder misiniz? Şu an hangi uygumalar ve ürünler revaçta?
Her dönem için teknolojisini yenileyen ve geliştiren; bu nedenle de popülerliğini kaybetmeyen “konsol oyunları, simülatörler” bunların yanı sıra hediye kuponu kazandıran oyun makineleri revaçta görülüyor. 
 

,

Yukarı