Ana içeriğe atla

ggh

“Ne olursa olsun” düşüncesinden vazgeçmek gerek

14.12.2017 - 10:25

Büyümenin revaçta olduğu eğlence sektöründe son zamanlarda kepenk indirmek durumunda kalan birçok firma söz konusu… Bu durum bazen dış kaynaklı bazense iç kaynaklı nedenlerden ötürü yaşanmakta. Peki, bu içsel-dışsal nedenler neler? Firmalar hatayı nerede yapıyor? Tüm sorularımızın yanıtını Bowling Adası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Keçebir ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda okuyabilirsiniz.

Artan AVM yatırımları ile birlikte, yatırım grafiği yukarıya doğru hareket eden eğlence sektöründe son dönemlerde birbiri ardına kapanış haberleri gelmeye başladı. Büyümenin revaçta olduğu sektörde duraklamanın nedeni ya da nedenleri neler olabilir?
Sektör olarak sıkıntılarımız Gezi Olayları ile birlikte artarak devam etmektedir. Bizler AVM’lerde faaliyet gösterdiğimizden kira ödemelerimiz de dövize endeksli… Kiraların döviz endeksli olması bizleri oldukça sıkıntıya düşürmekte… Mevcut durum nedeniyle adeta nefes alamaz hale geldik diyebilirim.

Kepenklerini indirmek durumunda kalan firmalar sizce nerede yanlış yapıyor olabilir?
Biz işletmecilerin birçok hatalarından kaynaklanan sebepler kepenk kapatılmasına neden olabilmektedir. Bu hataları başlıca; ağır şartlarda kira sözleşmelerine imza atılması, lokasyon verimliliğinin yön değişmesi, ürün karması olarak firmaların kendilerini yenilememesi olarak sıralayabiliriz. En önemli unsurlardan bir tanesi de işletmeyi uzun vadeli düşünmeyerek, hızlı para kazanma düşüncesiyle müşteri memnuniyetinin arka plana atılmasıdır.

Başarıyı yakalamak adına izlediğiniz stratejiler neler?
Bu ortamda bazı şartları değiştiremeyeceğimize göre başarıyı yakalamak adına tamamen müşteri memnuniyetine odaklanmak, maceradan uzak kalmak, ekipmanları kaliteli alıp arızalı cihaz  bulundurmamak gerekir.

Sektörün var olan sorunlarına yönelik görüş ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Biz işletmecilerin başlıca sorunu kiraların döviz endeksli olması ve döviz fiyatlarının anormal yükselmesi karşısında yaşanılan gerçek kaybın bizlerin sırtında olmasıdır. Bu gibi durumlarda en azından eşit miktarda farkı paylaşmamız gerektiği düşüncesindeyim. 
Eğlence firması olarak bizler, müşteri memnuniyeti açısından personellerimizi iyi eğitmekle ve yanlış personel istihdamı yapmamakla yükümlüyüz. Ayrıca ekipmanlarımızın kaliteli ve çalışır halde olması şart! Bununla birlikte işyeri açmayı düşündüğümüz lokasyonu iyi değerlendirmemiz gerekli… “Ne olursa olsun” düşüncesinden vazgeçmemiz ve kurtulmamız gerek.

nb

Yukarı