Ana içeriğe atla

nr

Kur farkı kiraları yüzde 30 artırdı

10.03.2017 - 10:47

AVM’lerin fahiş kira politikalarından biran önce vazgeçmeleri gerektiğini belirten Bursapark Genel Koordinatörü Ersin Aldanoğlu, “Daha makul ve daha ödenebilir kiralar AVM’lerin geleceği açısından büyük önem arz ediyor” dedi. 

Eğlence sektöründeki pek çok firma büyümelerindeki engellerden biri olarak AVM’leri gösteriyor. Bunun başlıca nedeni tabii ki kiralama sorunu… Peki, kiralama konusunda eğlence firmalarının AVM’lerden beklentileri neler? 
Özellikle son dönemde dolar ve eurodaki ciddi artış birçok sektörde olduğu gibi çocuk eğlence sektöründe de ciddi sıkıntılara yol açtı. Zaten halihazırda yüksek olan kiralar kur farkı dolayısıyla birden yüzde 30 daha artarak ödenmesi güç duruma geldi. Birçok firmanın yüksek kiralı AVM’lerden çıkma kararı aldıklarını duyuyoruz. Çünkü işletmeci firmalar müşteri kaybı yaşamamak adına kira artışlarını fiyatlarına yansıtamıyorlar. AVM’lerden beklentimiz daha ödenebilir kiralarla uzlaşma yoluna gitmeleridir.

Sizce AVM’ler bünyelerindeki eğlence alanlarına neden sahip çıkmalı? Eğlence firmalarının AVM’lere neler kattığını düşünüyorsunuz?
Çocuk eğlence merkezleri AVM’lerin olmazsa olmazı konumundalar. Özellikle çocuklu ailelerin AVM seçimlerinde çocuk eğlence merkezleri büyük rol oynuyor. Artık birçok çocuk eğlence merkezinde çocuk emanet sistemleri mevcut... Aileler bu güvenli alanlara çocuklarını emanet ettikten sonra rahatça kendi ihtiyaçlarına yönelik AVM’yi dolaşabiliyorlar. Bütün bunları göz önüne alırsak çocuk eğlence merkezlerinin AVM’lerin ziyaretçi sayısında büyük rol oynadığını söyleyebiliriz.

Son olarak, her iki tarafın da çıkarlarını korumak ve ortak paydada buluşmak adına yapılması gerekenler nelerdir? 
AVM’ler fahiş kira politikalarından biran önce vazgeçmelidirler. Daha makul ve daha ödenebilir kiralar AVM’lerin geleceği açısından büyük önem arz ediyor. Yüksek kiraları ödeyemeyen firmalar kepenk kapatmak durumunda kalıyor ve gün geçtikçe AVM’lerdeki boş mağazalar çoğalıyor. Mevcut eğlence merkezlerinin kapanması ya da yenilerinin açılamaması çocuk eğlence sektöründeki birçok firmanın genel tedarikçisi olarak bizleri de ciddi anlamda etkiliyor.
 

nr

Yukarı