Ana içeriğe atla

nr

Konseptlerin bir hikayesi olmalı…

15.06.2017 - 13:52

“Önemli olan fark yaratmak, bunu belki dekorasyon ile belki içeride tasarladığınız bir konsept ile gerçekleştirebilirsiniz” diyen Bowlingo Şirket Sahibi M. Fatih Keçebir, “Ama emin olun bunu yaparken gerek dekorunuzun gerekse duvar resimlerinizin bile bir hikayesi olmalı” dedi. 

Teknoloji gelişiyor, gelişirken de değiştirmeye devam ediyor. Peki, eğlence alanlarında değişimi zorunlu kılan etmenler sizce neler? Değişmeyen/dönüşmeyen firma ne gibi dezavantajlara sahip olur?
Aslına bakarsanız teknoloji her ne kadar her şeyin içine girmiş ve etkisi altına almış gibi görünse de eğlenceyi daha doğrusu oyuncağı bunun biraz dışında tutmamız gerekir. Tarihi, insanlık tarihi ile eş olan ve kaybolmayan bir şeyin teknolojiye yenileceğini ben hiçbir zaman düşünmedim, düşünmüyorum. O sebeple çok da teknolojik olmayan bir eğlence merkezi kurmamanın dezavantaj olduğunu düşünmüyorum. Ailelerden ve hatta AVM’lerden dahi bizlere gelen talep ve önerilerde bu yönde. Ama derseniz ki “teknolojiye ayak uydurmuyor musunuz?” elbette ama sadece oyun amaçlı değil. Gerek güvenlik şartlarının sağlanması, gerek dekorasyon, gerekse sistemlerin takibi ve müşteri ilişkileri noktasında teknolojiyi son noktaya kadar kullanıyoruz. Ancak bunu mümkün olduğu müddetçe müşterilerimize, daha doğrusu minik misafirlerimize yansıtmıyoruz. 

Dönüşen/değişen eğlence alanlarında iç mekan konseptinin önemi nedir? Eskiye oranla ne gibi değişimler yaşandı? Öne çıkan konseptler neler?
Daha önceki röportajlarımızda belirttiğimiz gibi önemli olan fark yaratmak, bunu belki dekorasyon ile belki içeride tasarladığınız bir konsept ile gerçekleştirebilirsiniz. Ama emin olun bunu yaparken gerek dekorunuzun gerekse duvar resimlerinizin bile bir hikayesi olmalı. En ufak detay çocukların gözünden kaçmıyor. Bazen oyuncaktan çok hemen yanındaki bir resim, bir dekor onu farklı dünyalara götürüyor. Artık eğlence merkezleri atari salonu görüntüsünde değiller. 

Peki, bu alanlardaki ışıklandırmanın önemi nedir? Doğru ışıklandırma nasıl yapılıyor ya da yapılmalı? Bu alandaki son teknolojiler neler?
Bir önceki sorunuzun devamı olarak ışık konseptin bir parçası. Oyun grupları çeşit çeşit… Karanlığı seveni var, ışıl ışıl olması gereken var ya da sürekli değişmesi gereken var. Bu konuda biz fikirlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz ama işi genelde uzmanlarına bırakıyoruz. Bununla birlikte daha öncede bahsettiğim gibi mümkün olduğunca doğal bir ortamı tercih etmeye çalışıyoruz ve elbette tasarruf ve doğaya saygı bizim için değişmez kriterlerden biri. 
 

nr

Yukarı