Ana içeriğe atla

ggh

İşin özünde kazanç değil, sevgi olmalı

14.12.2017 - 10:32

Eğlence sektörünün sadece sermaye yatırarak girilebilecek bir iş kolu olmadığını ifade eden Bowlingo Şirket Sahibi M. Fatih Keçebir, “Eğlence sektörü uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren bir sektör” dedi.

Artan AVM yatırımları ile birlikte, yatırım grafiği yukarıya doğru hareket eden eğlence sektöründe son dönemlerde birbiri ardına kapanış haberleri gelmeye başladı. Kepenklerini indirmek durumunda kalan firmalar sizce nerede yanlış yapıyor olabilir?
Eğlence sektörü uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren bir sektör. “Hadi, bugün ben bu sektöre gireyim” deyip sadece sermaye yatırarak girebileceğiniz bir iş kolu değil. İşin uzmanları ile çalışmalısınız, fizibilitelerinizi doğru yapmalısınız, her şeyden önce beklentiniz ile yaptığınız işten geri aldıklarınız gerek maddi gerek manevi olarak birbiri ile örtüşmeli. Yani sadece kazanç değil,  işi sevmelisiniz de… 

Başarıyı yakalamak adına izlediğiniz stratejiler neler?
Aslında başarıyı yakalamak için uygulanan stratejiler, tüm işler ve tüm sektörler için ufak detay farklılıklar gösterse de özünde aynı. Öncelikle yatırım için fizibilitenizi, araştırmanızı ve yatırım şeklinizi çok doğru yapmalısınız. Akabinde yaptığınız yatırımı en doğru şekilde geri dönüştürebilmek için; proje aşamasında gerek ürün seçimi, gerek işletme şekli, gerekse iş planlaması ve işletme çalışmaları için profesyonellerden destek almak ya da bünyenizde bulundurmak durumundasınız. Amerika’yı baştan keşfetmeye çalışmak ya da “her şeyi ben kendim yaparım” demek en büyük yanlış.
Son adımda yaptığınız yatırımın her ne kadar makinalardan, oyuncaklardan, dekorlardan oluştuğunu düşünseniz de aslında hizmet sektörü olduğunu ve duygularla, güler yüzle hizmet vermek zorun olduğunuzu, güvenliğe, hijyene, istikrara ve kaliteden ödün vermemeye bağlı olduğunu unutmamanız lazım.
Sonuç olarak birinci adımı yanlış atarsanız zaten ne ikinci ne de üçüncü adımlarda başarılı olma şansınız yok. Bu bir zincir... İkinci adımınız yanlışsa tekrar toparlamanız çok kolay değil. Her iki adımda da başarılı bir iş çıkarmış olsanız bile son adımı başaramıyorsanız kaçınılmaz son er ya da geç sizin kapınızı da çalacaktır.

Sektörün var olan sorunlarına yönelik görüş ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Eğlence sektöründe aslında özünde bir sorun yok, ancak birinci sorun herkesin “bu işi ben de yapabilirim” düşüncesiyle ortaya çıkarak yeni bir oyuncu olmaya çalışması. Elbette bu çok kolay değil, ama bu aşamada yatırımcıların ve AVM kiralama firmalarının da yukarıda saydıklarımızı göz önünde bulundurarak seçimlerini yapmaları gerekmekte. 
Diğer ana sorun ise devletin uyguladığı bazı mevzuat gereği eskimiş, çoktan ortadan kalkması gerektiği halde varlığını sürdüren ve sektörün önünü tıkayan yönetmelikler, kanunlar ve mevzuat maddeleri. Bunların dışında aslında en eğlenceli sektör ‘eğlence sektörü’…

nb

Yukarı