Ana içeriğe atla

ggh

HOLOGATE İLE YEPYENİ BİR SANAL GERÇEKLİK DÜNYASI

07.03.2019 - 12:18

Atrax Fuarı’nda ilk tanıtımını yaptıkları Hologate ürünü hakkında bilgi veren Balo Oyun Makinaları ve Eğlence Merkezi Tasarımı Firması Satış Müdürü Emre Şener, fuarla ilgili gözlemlerinden de bahsetti.  
 

OYUNUN KALİTESİ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SAĞLAYACAK
Atrax Fuarı’nda tanıtımını yaptığınız son ürününüzden bahseder misiniz? 
Ürünümüzün ismi Hologate. Hologate bir sanal gerçeklik platformu veya dünyada bahsedildiği şekliyle location-based entertainment VR (LBE VR) formatının en iyi örneği. Şu an dünyada 6 kıtada 200’ün üzerinde Hologate kurulu. Eğlence sektörünün Oscar’ı diyebileceğimiz IAAPA Brass Ring ödülü sahibi aynı zamanda. Böyle bir ürünün bölgesel distribütörü olmaktan kıvanç duyuyoruz.
Biliyorsunuz ki FunLab markamız altında Türkiye’de eğlence merkezleri de işletiyoruz, uzun süredir sanal gerçeklik gözlükleriyle çalışan eğlence ekipmanlarını (gerek yabancı markalar gerekse Türk girişimcilerin geliştirdikleri ekipmanlar) şubelerimizde test ediyoruz ve diyebilirim ki içlerindeki en fark yaratan ürün kesinlikle açık ara Hologate. Hologate’i diğerlerinden ayıran özellikleri nedir diye sorarsanız, öncelikle müthiş bir takım oyunu olduğunu söylemem gerekir; oynarken takım arkadaşlarınızla sesli iletişim kurarak görüşebiliyorsunuz ve beraber strateji belirleyebiliyorsunuz, tam tersi de mümkün, karşı karşıya da gelebilirsiniz. Bunu yaparken de belli bir alanda hareket özgürlüğünüz var, sabit değilsiniz. Ancak sanal gerçeklik oyunlarını önceden deneyimlemiş bir kitle için fuardaki geribildirimlerden edindiğimiz çıkarım şu ki, tecrübeli oyuncular için Hologate’in oyunları esas farkı yaratan nokta. 2019 içinde 10 civarı oyun kullanıcılara sunulacak ve her biri, farklı kitleler için birbirinden eşsiz deneyimler sunuyor. Oyun kalitesi beklentilerin çok üzerinde. Çocuklar için de oyun alternatifleri mevcut. En beğenilen oyun fuarda Zombyte oldu. Angry Birds’le global bir anlaşma mevcut, ve farklı oyun firmalarının farklı içerikleri de kullanıcıların beğenisine sunulacak zaman içinde.

VR sistemleri biyolojik sınırlarımızı biraz zorlayabiliyor, örneğin genelde gözlük kullananlardan veya vertigo eğilimi olan kişilerden motion-sickness vb. kaynaklı bir takım sıkıntılar aktarılır bizlere; Hologate oyunlarının hiçbiri bu şikâyetlere neden olmuyor. Bu da tekrar deneme oranının artıracak ve farklı oyunları denemeye itecek oyun severleri. Ticari başarı yakalamak için çok büyük avantaj bunlar. Farklı oyun süreleri mevcut biz fuarda 5 dakikalık versiyonu deniyoruz şu anda.
Hologate VR oyun platformundan ziyade kendini geliştiren work-in-progress bir proje aslında. Sistem güncellemeleri, oyun ve ekipman güncellemeleriyle işletmecilerin sürdürülebilir kazanç kapısı oluyor. Bu işin içinde olan meslektaşlarımız bunun önemini çok iyi bilir. Global merkezden sağlanan teknik, pazarlama ve genel know-how desteği de sektör ortalamasının çok üzerinde. Bu çok motive edici. Hologate’ten Kubilay Bey ile kısa ve orta vade stratejilerimizi güzel şekillendirdiğimizi düşünüyorum.

MERAK UYANDIRAN BİR ÜRÜN
Ürününüz ilgi gördü mü?

Çok ilgi çekeceğinden emindik ancak sabah kapıları açar açmaz bir sıra olacağını düşünmüyorduk açıkçası. İlk gün neredeyse tüm ulusal kanallar çekim yaptı ve akşam görüntüleri izleyip, ikinci gün fuara sırf bu ürün için geldiğini söyleyen işletmeci ve yatırımcılarla karşılaştık. Bu oyun bir ambiyans yaratıyor; oyuncuların dışarıdan izleyebildiğiniz hareketleri ve hissettiğiniz heyecanları da bu ambiyansı tamamlıyor. İlgi çekme kapasitesi tabii ki ticari başarıyı tetikliyor, daha fazla insan denemek istiyor, deneyenler de başkalarına mutlaka tavsiye ediyor. Arkadaş tavsiyesini de tetikleyerek, organik bir oyuncu kitlesine sahip oluyorsunuz.
Hologate, fuardan hemen sonra Cevahir AVM’deki FunLab Eğlence Dünyası’nda eğlence severlerle buluşacak. Ticari ve müşteri memnuniyeti sağlama anlamında başarılı olacağına hiç şüphem yok; çok güzel iç görüler de edineceğimizi düşünüyorum işletirken, bunları firmanın Almanya merkezi ile paylaşıyor olacağız, aynı zamanda müşterilerimizle de tabii ki. Her ekipmanda olduğu gibi başarı doğru işletme bilgisiyle mümkün.
Fuar dönemine özel bir indirim de mevcut. Özellikle şu önümüzdeki 1-2 ay ürünü almak için doğru zaman. Oyunu burada deneyen AVM yöneticileri, eğlence merkezi işletmecileri ve otel yöneticileri genel olarak oyun sonrası çıkışta ürüne tam puan verdiklerini dile getirdiler. Tüm ortaklarımızın kazancını artırmasının yanında, çalıştıkları işletmelere yeni ziyaretçiler de kazandıracağını düşünüyorum Hologate’in.  
 
FUARDA BİLİNÇLİ VE PROFESYONEL BİR KİTLE VARDI
Fuar sizin için nasıl geçti? Beklentilerinizi karşıladı mı? 

Makro-ekonomik genel ortamı düşündüğümüzde ve sürekli yabancı kurların telaffuz edildiği bir sektörde açıkçası ben bu sene daha sönük bir ortam beklemiştim. Ancak çok daha bilinçli ve profesyonel gerçek yatırımcı kitlenin geldiğini gördüm. Dolayısıyla beklentilerimin üzerindeydi. Bu, lansmanını yaptığımız Hologate için de geçerli, beklentilerimizin üzerinde bir beğeni ile karşılaştık. Hâlihazırdaki müşterilerimizle de burada tekrar diyalog kurabilmek güzel, günlük iş telaşesinin içinde atlanan konular burada daha farklı şekilde masaya yatırılabiliyor. Fuarın belki de bazen önemini atladığımız en büyük avantajlarından biri de bu.

Geçen yıla kıyasla fuarda neler gözlemlediniz?
Daha az katılımcı firma vardı ve çeşitlilik kısmen azalmıştı. Bu genel ortamın bir yansıması, özellikle küçük ve niş oyuncular için ticari anlamda çetin bir seneydi. Katılan çeşitliliğin düşmesi ister istemez sunulan ürün ve hizmetleri de sanki aynılaştırmış gibiydi. Umarım seneye yelpaze genişler.

2019 DİĞER SENELERDEN BİRAZ FARKLI
Balo’da bu sene nasıl yenilikler oldu?

2019 kesinlikle farklı bir sene bizim için. Hologate ile yaptığımız yeni iş anlaşmamız ve dünyanın bir numaralı bowling markası Brunswick ile gerçekleştirdiğimiz stratejik iş ortaklığı bize yeni yüzlerle tanışma fırsatı veriyor. Yeni trendleri daha yakından takip ettiğimiz ve tüm iş ortaklarımızı değişen dünyaya adapte ettiğimiz bir yenilenme senesi olacak 2019. 
 

nb

Yukarı