Ana içeriğe atla

ggh

Gelecek dönemlerde rekabet keskinleşecek! / Competition will be tough in the future

15.11.2016 - 16:43

“Heyecan yaratan yeni jenerasyon eğlence merkezleri AVM yatırımcılarının her zaman düşlediği bir kiracı tipi olarak öne çıkmaktadır. Ancak bu alanda yatırımcı yapacak firmayı bulmak güç…” açıklamasında bulunan Meridyen Bowling Firma Sahibi Hüseyin Özalp, “Bu konuyu eğlence sektörü olarak hepimizin sorgulaması gereklidir” dedi ve sözlerine, “Eğlence salonu yatırımı büyük bir yatırımdır ve dört duvar olarak alınan yer için hem altyapı yatırımı yapılması gerekir hem de dekor ve ekipman… Salon metrekaresi büyüdüğü zaman toplam yatırım miktarı çok arttığından dolayı, bu tür yatırımlar sektörde faaliyet gösteren yatırımcıların yüzde 80’nin devre dışı kalması anlamına geliyor. Ayrıca AVM’lerde metrekare bazında talep edilen kira miktarı yüksek olduğundan yatırım geri dönüşleri hesaba katıldığında karlık düşük kalmakta, bu sebepten birçok yatırımcı yatırımlarını Uzakdoğu menşeili ekipmanlar ile yapmak durumunda kalmaktadır. Bu arada konsept dizayn bilgi ve görgüsü de önemli faktörlerdendir. Birçok yatırımcı dünyada ve ülkede olan yeni trendlerin farkında değildir, bu sebep ile kendi bildiği ve tecrübeleri doğrultusunda yatırım planlaması ve yatırımı yapmaktadır. AVM yatırımcılarının nasıl bir kriter kullanıp seçim yapmaları ise her AVM’nin kendini konumlaması ve yatırımcı tercihini ona göre yapması şeklinde yorumlanabilir” diyerek devam etti.

“EĞLENCE SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİNDE AVM YATIRIMCILARINA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”
“Eğlence sektörünün sağlıklı gelişmesi için AVM sahiplerine önemli görevler düşmektedir” diyen Özalp, bu görevleri ise şu şekilde sıralıyor:  “Eğlence AVM’lerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Eğlencenin yeri AVM mimarları tarafından sektörde faaliyet gösteren köklü firmalara danışılarak tasarlanmalıdır. Kötü tasarlanan veya iyi tasarlanmayan yerler müşteri mutluluğu yaratmayacağından gerekli sinerjiyi sağlamazlar. Ayrıca eğlence merkezi kirası yatırımcılar için kritik önemdedir. AVM yatırımcısı direk olarak yatırımcıdan para kazanmak yerine yatırımcının AVM’ye yarattığı sinerjiyi paraya çevirmeye odaklanmalı, eğlence yatırımının sıradan olmasını engellemek için gerektiğinde yatırımcıya bazı aktivitelerin yer alabilmesi için destek vermelidir. Sıradanlık sıkıcıdır. AVM’ler kendisini farklılaştırabilecek türde eğlence yatırımlarına odaklanabilecek yatırımcıları tercih ve teşvik etmelidir.”

EĞLENCE SEKTÖRÜMDE REKABET ARTACAK
Önümüzdeki yıllarda yatırımcılar arasındaki rekabetin, keskinleşeceğini belirten Özalp, “Yatırımda tema ve dekor ön plana çıkacak, kullanılan ekipmanlar da kalite standardı ise olmaz ise olmaz kriter haline gelecektir. Kısaca, sıradan dekor ve tamamen Uzakdoğu menşeili ekipmanlar ile açılan eğlence merkezleri umdukları başarıyı elde edemeyeceklerdir” dedi. 

 

Huseyin Özalp,  Meridyen Bowling Company Owner, who stated: “ The exciting new generation entertainment centers stand out as a type of tenant that shopping center investors have always dreamed of. However, it is difficult to find a firm to invest in this area...” said that :”As  the entertainment sector, all of us should question this issue.” and continued:”The investment  in the entertainment   hall is a major investment;  both  the infrastructure and  decor and equipment  investment  must be  made for the   site  that is taken   as   just  four walls... Since the total amount of investment increases greatly when the floor space of the hall grows, such investments mean that 80 percent of the investors operating in the sector will be out of the loop. In addition, since the rents demanded   at shopping centers are too high, return on investment is low; therefore, many investors have to make their investment with Far Eastern equipment. Meanwhile, conceptual design knowledge and perception are also important factors. Many investors are unaware of the new trends in the world and the country; for this reason they make the investment planning and investment based on their own knowledge and experience.  The criteria that the shopping center investors use to make their choice should be based on the positioning of the shopping center.”

“SHOPPING CENTER INVESTORS HAVE CRITICAL TASKS FOR THE DEVELOPMENT OF ENTERTAINMENT INDUSTRY”
Mr.Özalp who said “Shopping center owners have important tasks for entertainment industry to develop in a healthy manner” listed these tasks as follows:” Entertainment is an indispensable part of shopping centers. The place of entertainment should be designed by shopping center architects in consultation with the well-established firms operating in the sector. Places that are badly designed or not well designed do not provide the necessary synergy, for they do not create customer happiness. In addition, the rent to be received from entertainment center is of critical importance for investors. The shopping center investor should focus on converting the synergy that the investor has created to the shopping center instead of earning money directly from the investor, and support the investor to include some activities when necessary in order to prevent the entertainment investment from becoming ordinary. Ordinary is boring. Shopping centers should prefer and encourage investors who can focus on the kind of entertainment that can differentiate the shopping center from the others.”

COMPETITION WILL INCREASE IN ENTERTAINMENT INDUSTRY
Mr.Özalp who stated that the competition among the investors will become tough in coming years said:” The theme and decor will be in the forefront in the investment, and the quality standard in the used equipment will become an indispensable criterion. In short, entertainment centers opened with ordinary decor and utterly Far East origin equipment will not achieve the hoped success.”

nb

Yukarı