Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

“ENGELLERİ AŞIYORUZ, BUZ PİSTİNDEYİZ”

18.01.2019 - 14:54

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi gönüllü öğrencilerinin oluşturduğu MARTI (Marmara Terapi Rekreasyonundan Işıltılar) topluluğunun terapi rekreasyonu etkinliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Silivrikapı Buz Pisti’nde, “Engelleri Asıyoruz, Buz Pistindeyiz” sloganıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğin ilk aşaması; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün katkıları; Spor İstanbul buz pateni eğitmenlerinin desteği; Polin Waterparks firmasının sponsorluğunda; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne üye engellilerin katılımıyla 19 Aralık 2018 tarihinde Silivrikapı Buz Pisti’nde (İstanbul) gerçekleştirildi.
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Tayfur Özkan projenin katkıları ve sürdürülebilir bir proje olması için planladıklarını ise söyle dile getirdi: “Proje, öncelikle tekerlekli sandalyeye bağlı engellilerin hayatlarını rutinden kurtarıp, sosyalleşmeleri adına olanaklar sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca engelli bireylerin yakınlarına da buzda kayabilme eğitimi verilmesiyle, onların da ister engelli bireyle birlikte, ister bireysel anlamda, sportif ve sosyal imkanlara erişebilmeleri hedeflenmiştir. Böylece engelli ve yakını, kimseye ihtiyaç duymadan özel aparatlı tekerlekli sandalye ile buzda kayabilme fırsatına sahip olacaktır. Projenin sürdürülebilir olması adına MARTI grubu tarafından bir instagram hesabı (@martihareketi ) kurularak; engelli bireylerle, onları buz pistinde iterek kaydırmak suretiyle bu deneyime eşlik etmek isteyen gönüllülerin buluşturulması da amaçlanmıştır. Ayrıca projenin sürdürülebilirliği için 4 adet özel aparatlı tekerlekli sandalye Silivrikapı Buz Pistine teslim edilmiştir.” 


“HER ŞEYİN SINIRSIZ OLABİLECEĞİNİ HİSSETTİK”
Marmara Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü öğrencisi ve MARTI topluluğu üyesi Tugay Yelce: “Projenin ortaya çıkısı rekreasyon dersinde yaptığımız bir sunum ile gerçekleşti. Bunu yapabileceğimize inandık. Her şeyin sınırsız olabileceğini hissettik ve insanlara dokunabileceğimizi düşündük.” seklinde duygularını dile getirdi. Aynı bölümde öğrenci ve Martı topluluğu üyesi olan Gizem Isık ise o gün yasadığı mutluluğu Şu sözlerle aktardı: “Organizasyon günü engelli bireylerin yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi. Biz de bu mutluluğu onlarla yan yana paylaşma sansına sahip olduk.” 

Türkiye Omurilik Felçlileri Dernek Çalışanı (TOFD) Ali Kendirici bu deneyimi yasayan biri olarak duygularını söyle ifade etti: “Buz dansını yapmak bizim için bir hayaldi. Bu hayali gerçekleştirebildiğimiz için çok mutluyum.” Yine TOFD çalışanı Elif Çelik “Buzun üstüne çıkmak harika bir duyguydu. Tek kelimeyle anlatacak olsam gerçek bir özgürlüktü.” seklinde heyecanını paylaştı. TOFD üyesi Burhan Abut ise duygularını su sözlerle aktardı: “Engellerin asamayacağı hiçbir şey yoktur. Engelleri kaldıralım.”
Polin Pazarlama ve İletişim Direktörü Şöhret Pakiş ise: “Bu üniversite projesinin hayalden gerçeğe dönüşme yolculuğunda, bunu mümkün kılan ve bu fikre yüreğini, emeğini koyan herkese bu projenin yüzünü gülümsettiği herkes adına teşekkür ederiz. Biz de ne mutlu ki marka olarak böyle iyilik dolu, topluma geri veren ve sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesine küçük bir katkı sağlayabildik. Asıl katkı ve emek öğrencilerindir. Doğadan ilhamla, farklı paydaşları bir araya getirdikleri bu projeyle evrenin yüreğine dokunabildiler.”

Projenin ikinci aşaması, farklı engelli derneklerinin katılımı, engelli ve gönüllülerin buluşturulması ve buzda kayma eğitimlerinin sağlanmasıyla devam edecektir.

 

..

TAVADA TAVUK

Yukarı