Ana içeriğe atla

nr

“En büyük farkımız ilk oluşumuz…”

14.10.2016 - 17:02

My Play Şirket Sahiplerinden Yusuf Bubani: “Sanal gerçeklik alanının tüketici için çok da fazla bir geçmişi yok aslında. Oyun yeni başlıyor diyebiliriz. 2-3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde çok fazla gelişme gösteren bir sektörün içerisinde yenilikleri takip edip, tüketiciyle herkesten önce buluşturmayı hedefliyoruz” dedi. 

My Play, 2015 yılında 20 yıldır dost olan Yusuf Bubani ve Muzaffer Saydam tarafından kurulan bir firma… 2015 yılının Ekim ayında Uzak Doğu’ya giderek 12 fabrika gezen iki iş adamı, ürün seçimlerini tamamlayarak ve gerekli bütün bağlantılarını kurarak sanal gerçeklik alanında yatırımlarına yön verdiler.  
Alışveriş merkezlerinde sanal gerçeklik sistemleri üzerine kiosk kurulumu yapan My Play, ilk kioskunu Kasım 2015’de Kocaeli Symbol AVM’de açtı ve bu konudaki başarısını test etti. “Kendimizi her geçen gün daha da geliştiren ve ileriye taşıyan bir dinamiğe sahibiz” diyen My Play Şirket Sahiplerinden Yusuf Bubani, “Yola ilk çıktığımız Ekim 2015 yılına geri dönüp baktığımızda işimizi her geçen gün daha da geliştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi. 


Sanal gerçekliğe yönelik geçmiş ile günümüz arasındaki ne gibi farklılar bulunuyor?
Sanal gerçeklik alanının tüketici için çok da fazla bir geçmişi yok aslında. Oyun yeni başlıyor diyebiliriz. 2-3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde çok fazla gelişme gösteren bir sektörün içerisinde yenilikleri takip edip, tüketiciyle herkesten önce buluşturmayı hedefliyoruz. 
Peki, sanal gerçeklik 3D eğlence alanlarındaki son teknolojiler nelerdir? 
Artık sanal gerçeklik gözlükleri sadece bir video seyretme aracı olmaktan çıktı. Oyun devlerinin piyasaya girmesiyle birlikte oyun konsolu görevini de üstlenmekten geri kalmadı. 


Sizce yeni nesil teknolojilerin eğlence sektörüne katkıları nelerdir?
Giyilebilir teknoloji her geçen gün yeni ürünlere tanık olmakta. Yeni nesil teknolojiler bireysel kullanım eğlence alanlarında çığır açmış durumda fakat maddi imkanlar sebebi ile her eve girme şansı oldukça zayıf. Bundan dolayı ticari kullanıma uygun giyilebilir teknolojiler bizim tercihimiz oluyor. 


Sizi rakiplerinizden ayıran farklılıklarınızın neler olduğunu düşünüyorsunuz?
En büyük farkımız ilk oluşumuz… Türkiye’ye bir ilki getirmek bizim için bir başarı öyküsü olmakla birlikte, sonrasında bir kaç firmanın daha arkamızdan sektöre girmesi ne kadar doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olsa gerek. Ürün kalitemiz, iş ahlakımız, bayi desteğimiz, işletmeci oluşumuz bunlardan bir kaçı diyebiliriz. 14 video ile başladığımız bu yolda 104 video ve 6 oyun içeren makinemiz, farkımızı en iyi şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca yazılım ve oyun güncellemeleri firmamız tarafından ücretsiz olarak bayilerimize sunuluyor. Ticari faaliyetlerimizi sürdürürken bayilerin ve müşterilerin güveni bizim için maddi kazançtan daha önemli…


Sizce franchise sistemi, franchise alana ve verene ne gibi avantajlar sağlıyor?
Doğru bir franchising yatırımcılar için büyük bir şans... Yatırımcılar franchise alarak aslında firmaların o güne kadar ki bütün bilgi birikimini ve tecrübesini de aynı anda satın almış oluyor. Bu da yatırımcıya hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de maddi kaybı en aza indirgiyor. Ülkemizde franchise sistemine inanç ne kadar artarsa başarı da o denli kolay gelir. Franchise veren ise hedeflediği büyümeyi bayileriyle birlikte çok daha kolay gerçekleştirir.


Peki, sizin franchiselere sunmuş olduğunuz avantajlar neler? Franchise adayı neden sizi seçmeli?
Faaliyette olduğumuz 11 ay içerisinde 4 ayrı yazılım, 9o video ve 6 oyun güncellemesini ücretsiz olarak bayilerimize sunuyor olmamız avantajlarımızın arasında yer almaktadır. Her ne kadar yaptığımız işler sözleşmelerle güvence altına alınırsa alınsın, aslında bu bir güven meselesi... My Play olarak, ilk yola çıktığımızda makine satışı hedeflemedik. Önce bu işin işletmecisi olarak eksiklerini görmek ve bu boşlukları doldurmak arzusundaydık. Buna inandığımız zaman bayilik sistemine başladık. 6 ay gibi kısa bir sürede 14 kioska ulaştık.  İşte bu sebeplerden ötürü tercih kendiliğinden oluşuyor.


Franchising koşullarınızdan kısaca bahseder misiniz?
Bayilerimizden herhangi bir franchise bedeli talep etmiyoruz. Yapmış olduğumuz kampanya doğrultusunda 2016 Bayim Olur Musun Fuarı’na kadar bayilik alanlardan bir royalty bedeli talep etmiyoruz. Ayrıca fuar için bayi adaylarımızı heyecanlandıracak avantajlı kampanyalar planlıyoruz.

 
Franchise sisteminin AVM’lere etkisi nedir? Franchise pazarı ile birlikte AVM sektörünü neler bekliyor?                                     
Bilindiği üzere AVM yönetimleri ne kadar kurumsal ve disiplinli olurlarsa başarıda o kadar kolay geliyor. Marka bilinirliği ve güvenilirliği AVM’lere de müşteri potansiyeli açısından en büyük artıyı sağlamakta... İşleyen bir AVM düzeninin içerisine birçok yerde marka olmadan giremediğiniz bir gerçek. Fakat bu noktada bizim girişimcilere tavsiyemiz inandıkları işlerin peşinden koşup markalaşma sürecini hızlandırmaları. Unutulmamalı ki en uzun yolculuklara bile ufak bir adımla başlanır.
Son olarak gelecek döneme ilişkin planlarınızdan bahseder misiniz? Özellikle 2017 yılı için neler yapmayı düşünüyorsunuz? Not defterinizde neler var?
2017 bombamızı 14. Bayim Olur Musun Fuarı’nda sizlerle paylaşıyor olacağız. Sizi ve değerli okurlarınızı fuar standımızda ağırlamaktan memnuniyet duyarız.

nr

Yukarı