Ana içeriğe atla

ggh

ÇOCUKLARIN ENERJİLERİNİ ATIP EĞLENECEKLERİ MEKANLAR TASARLIYORUZ

11.04.2019 - 16:30

SALONLARINI ÇOCUKLARIN ENERJİLERİNİ ATIP EĞLENECEKLERİ ŞEKİLDE TASARLADIKLARINI BELİRTEN ATLANTİS FUNNY CITY GENEL KOORDİNATÖRÜ SEDAT DÖNMEZ, “BİZİM İÇİN KRİTİK BAŞLIKLARDAN BİRİ ÇOCUKLARIN FİZİKSEL VE RUHSAL GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAK.” DİYOR.

Oyun alanları, çocukları eğlendirmenin yanı sıra onların gelişimine de katkıda bulunan mekanlar. Oyun alanlarının mekan tasarımı nasıl yapılıyor? Kriterleriniz neler? 
Biz Atlantis Funny City olarak, özellikle soft play alanlarımızda sürekli çocuk gelişimi mezunu arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Çocuklar eğlenirken öğrensin ve aileler de bu ayrıcalığın farkında olsun istiyoruz. Motor gelişimine katkıda bulunacak, becerilerini güçlendirecek, kişisel gelişim destekleyici aktiviteler playground alanında zaten mevcut. Günümüz koşullarında çocuklarımız sürekli telefon ve bilgisayar başında, bu yüzden salonlarımızda enerjilerini atabilecekleri ve bunu yaparken de eğlenebilecekleri tasarımlar yapıyoruz. 

Renklerin ve oyuncakların seçiminde nelere dikkat ediliyor?  
Salonlarımızda mimari görseller ve renkler, oyun makinalarının dizilimi vs. tüm fiziki yapı bir bütünlük içinde. Güvenlik, salon kurgusunda en hassas olduğumuz konu. Renkler konusunda ise; 5 yaş ve altı için daha soft renkler daima ön planda. Çizimlerde ve tema uygulamalarında ise, yine tanıdıkları bir tema üzerinden gitmek güvende hissetmelerine destek oluyor.
Arena Park AVM’de masal temalı bir tesis  tasarımı yaptık. Çizimler ve renkler çocukların bildikleri görsellere yakın olduğunda uyum daha kolay oluyor.

Kendi oyun alanlarınızdan biraz bahseder misiniz? Mekan tasarımlarında en çok nelere önem veriyorsunuz?
Her zaman ilk konu tabii ki güvenlik ve hijyen başlıklarıdır. Bunun dışında kendilerini geliştirebilecekleri, öz güvenlerini artırabilecekleri platformlar kurgulamak adına mimarımız hassasiyet ile çalışıyor. Konumlandırılan ünitelerimiz ve aynı kısımdaki renk, duvar çizimi… Tümü bir bütün ve bunu gözettiğimiz projeler üzerine defalarca toplantılar yaparak, salonun fiziki halini son noktaya getiriyoruz.

Sizce oyun alanlarının çocuk gelişimine nasıl katkıları oluyor?
Atlantis Funny City olarak bizim için kritik başlıklardan biri tabii ki çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı sağlamak. Çocuklarımızı temiz, güvenilir alanlarımızda ağırlamaya çok özen gösteriyoruz ve cesaretlerini de yükseltecek daha önce de belirttiğim gibi özgüvenli olmalarına katkı sağlayacak, kimi zaman kazanma- kaybetme dürtülerini de harekete geçiren salonlar tasarlıyoruz. Bu sayede çocuklar sanal dünya yerine hareket ederek, fiziki olarak da eğlenceye dahil oluyorlar. Bizde her daim misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 

atlantis

nb

Yukarı