Ana içeriğe atla

gf

AVRUPA’DAKİ BAŞARIMIZI DÜNYAYA TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ

06.04.2022 - 15:53

Lunapark oyuncakları imalatıyla 1958 yılında eğlence sektörüne giriş yapan ve günümüze dek üretimini gerçekleştirdiği oyuncaklarla sektöre yön veren Dal Lunapark adına firmanın Genel Müdürü Mustafa Dal ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Dal; iç-dış mekan tema park konseptlerinden ve yeni yatırım planlarından söz etti.

Her yaş grubuna hitap eden Dal Lunapark, eğlence sektörüne nasıl bir soluk kattı?

Dal Lunapark bilindiği üzere, Türkiye’de lunapark oyuncaklarının imalatını yapan ilk üretici fi rma olarak eğlence sektörüne giriş yapmıştır. İlerleyen süreçlerde gelişmekte olan ülkeleri takip ederek işletmeciliğe de adım atmıştır. Ülkemizde, geçtiğimiz yıllarda AVM gelişim sürecini takibe alarak bir ilki yaptık ve tema parkları kurduk. Temapark kültürünü ilk olarak Viaport Asia AVM’de milletimizle tanıştırdık. Bilindiği üzere, eskiden lunapark dediğimiz zaman aklımıza çakıl taşlarının üzerine kurulmuş panayır havasında parklar gelirdi. Viaport örneğimiz ile ülkemize temapark anlamında öncülük etmiş olduk. Bu sayede birçok ilde ve noktada yeni parkların kurulmasına vesile olmuş oluyoruz sanırım. Bunlar da bize yetmez dedik ve ülkede ilk AR-GE tasarımı ile patentini alarak roller coaster dizayn edip, yurt dışına pazarladık.

Kapalı eğlence alanlarına da girelim dedik ve Gebze Center Temapark’ta 2500 m2 ve Erzurum Mng AVM Temapark’ta 5300 m2 kapalı alan dizayn ettik. Hem dış mekan hem de iç mekan tema parkları, her yaşta kullanıcı tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Ayrıca lunaparklarımızda eğlenceye farklı bir soluk katabilmek için portföyümüze Trambolin Park, Tırmanma Parkuru, Zipline, Dağ Kızağı, Bowling ve Dinazor Parkları ekledik. Yenilikleri takip ederek teknolojiyle harmanladığımız sistemimiz, sektörde daima önde olmayı başardı. Bu sene de 4 adet yeni tasarım ile imalata yeni bir soluk getirmeyi planlıyoruz. En önemli başarımızı her daim yenilikçi olmaya, her zaman birebir işletmenin ve üretimin içinde bulunmaya borçluyuz.

Dal Lunapark’ın 3. kuşağı olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

Hedefl erimizden en önemlisi imalatımızı büyütmek oldu. Geçen seneyi fırsata çevirip imalat alanımızı 3 katına çıkardık. Şu an da mevcut fabrika binamızın eklerini ve 1 adet daha fabrika binasını hazırlıyoruz. Hedefimiz Avrupa’da yakaladığımız başarıyı daha ileri taşıyıp dünyada öncü firmalar arasında ilk 5’e girmektir.

2022 yılında hangi bölgelerde yatırım projeleriniz olacak?

Üzerinde çalıştığımız birçok projeyi hayata geçirerek hem ihracatta hem işletmelerimizde daha da büyümeyi hedefliyoruz. Güçlü ekibimizle proje geliştirmeleri, yeni oyuncak tasarımları ve renovasyon çalışmaları yapıyoruz. İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’nda ve Trakya Bölgesi’nde planladığımız yatırımlarımız mevcut olup, bunlara ilave olarak diğer bölgelerimize hizmet vermek için de proje geliştirmelerimiz devam ediyor.

 

jyh

Yukarı