Ana içeriğe atla

ggh

Aradaki bağın tamamen ticarete dayandırılması sağlıklı değil!

14.12.2017 - 10:42

Büyümenin revaçta olduğu eğlence sektöründeki duraklamanın nedenlerini sorguladığımız bu sayımızda, konuya ilişkin Ops!Co Group Yönetim Kurulu Başkanı Koray Dilmaç şu açıklamalarda bulundu: “Sektörel bazda atılması gereken ciddi adımlar var. Bunların da en başında, AVM yönetimlerinin ve yatırımcılarının marka yönetimlerini; bizleri, gerçek bir iş ortağı gibi görmeleri gerektiği geliyor.”

Büyümenin revaçta olduğu eğlence sektöründeki duraklamanın nedeni ya da nedenleri neler olabilir? 
Sektörün kanayan yarası aslında döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar. Eğlence sektöründe ekipman yatırımları da yapılan kiralamalar da büyük oranda döviz ile yapılmakta. Dolayısıyla kurda yaşanan en ufak bir dalgalanma, aylık ve yıllık işletme maliyetlerini artırarak telafisi zor maddi kayıplara uğramamıza yol açıyor. Bu nedenle, bu maddi kaybı tolere edemeyen marka yatırımcıları varolan mağazalarını ve maliyetlerini gözden geçirmek durumunda kalıyor, yeni yatırımlara da açıkcası çok çekimser yaklaşıyor.

Kepenklerini indirmek durumunda kalan firmalar sizce nerede yanlış yapıyor olabilir?
Her markanın kendi özelinde tabii ki bir işletme anlayışı var; bu anlamda benim bu marka şurada yanlış yapıyor diyebileceğim bir durum olamaz. Benim yanlış gördüğüm, onların ticari felsefesi olabilir. Ancak sektörel bazda atılması gereken ciddi adımlar var. Bunların da en başında, AVM yönetimlerinin ve yatırımcılarının marka yönetimlerini; bizleri, gerçek bir iş ortağı gibi görmeleri gerektiği geliyor. Faturaların kesilip gönderildiği ve aydan aya iletişim kurulan, tamamen ticari bir bağın çok sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz. Unutmayın ki, marka yönetimlerinin de yeni yatırımlar yapabilmesi, kendini ve mağazasını yenileyebilmesi için uygun şartlar gerekiyor. Biz hem markaların devamlı taze ve ticari olarak güçlü kalmasını istiyoruz hem de marka yatırımcılarını ciddi mali yükle baş başa bırakıyoruz. Değişmesi gereken anlayış bu…

Başarıyı yakalamak adına izlediğiniz stratejiler neler?
Aslında sahip olduğumuz tek anlayış; Ops Playkids’i bir adım ileri taşıyabilecek, mali anlamda bizlere yük oluşturmayan, dolayısıyla uzun vadede mağazamızı her zaman ilk günkü kalitede tutabileceğimiz projelerde yer almak... Bu anlayış doğrultusunda çaba gösteriyoruz. Bugüne kadar yapmış olmak için yaptığımız hiçbir iş olmadı. Ticari kaygılarımız her zaman ön planda. Karşılıklı faydaların gözetildiği işbirliklerini yeğliyoruz. 

Sektörün varolan sorunlarına yönelik görüş ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Eğlence sektörü ve sektörümüzde yer alan markalar nedense hala AVM yatırımcıları tarafından ciddi karşılanmıyor. Hak ettiği değeri görmüyor. Diğer sektörlere sunulan birtakım kurumsal teşvikler üzüntüyle söylüyorum ki bizde yok. Oysa ki, sıradan bir alışveriş merkezini ele alacak olursak, diğer tüm sektörlerdeki markalardan daha fazla teknolojik altyapı ve finansal yatırım gerektiren bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Öncelikle bu gerçeğin iyi anlaşılması ve algılarımızın değişmesi gerekiyor. Bununla birlikte, alışveriş merkezi kiralamaları ciddi anlamda elden geçirilmeli; sektörde işini iyi yapan, farklı olan, ayakları sağlam yere basan firmalar rekabete açık ve şeffaf bir şekilde yarışta olmalı. Profesyonel bir zemine oturtulmadan masalarda kiralamaların yapıldığı bir yönetim anlayışı, ortaya müşteri memnuniyetinin sıfır olduğu ve finansal çıkmaz ile sonlanan hayalet mağazalar olarak geri dönüyor. Dolayısıyla kaybeden sadece marka değil; yarışta geride kalan, tercih edilmekten çoktan uzaklaşmış alışveriş merkezleri oluyor.

nb

Yukarı