Ana içeriğe atla

yu7676

Tüketiciler sektörün geleceğini belirliyor

17.11.2017 - 14:03

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketici beklentilerinin de değişim gösterdiğini belirten Carousel AVM İcra Kurulu Üyesi Orhan Demir, AVM’lerde lokasyonun, kaliteli hizmet anlayışının ve müşteri memnuniyetinin önemine değindi.

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketicilerin de ihtiyaç ve beklentilerinin değişim gösterdiği sürekli olarak konuşulan bir konu… Bu değişimler neler, kısaca bilgi verir misiniz? 
Yeniçağın yaşam alanlarında; kültür-sanat yeniden şekillenirken, tüketiciler yaptıkları tercihlerle sektörün geleceğini belirliyor. Mimarisi rahat, kolay ulaşılabilir, ses akustiğinin yalınlık içinde yansıdığı, müşteri beklentilerini en kısa zamanda çözümleyen, çevreyi ve doğayı sürdürülebilir şekilde inşa eden, sunduğu hizmet kalitesi ile buluşma merkezi olarak tercih ediliyorlar. Son dönemde açılan yeni nesil alışveriş merkezleri tematik konsepti, açık oturma alanları, çeşitlenmiş gastronomi markaları, büyüyen ve daha kaliteli çocuk ve genç eğlence merkezleri, geleceği yakalayan teknoloji ve konforlu sinema salonları alışveriş merkezlerinde daha çok ilgi görmektedir.  Avrupa’da ve dünyadaki önemli trendlerden biri de eskiyi ve tarihi koruyarak inşa edilen alışveriş merkezleridir. Tabi eski alışveriş merkezlerinin deneyimi ve yönetim anlayışı, müşteri beklenti ve eğilimlerine göre şekil almaları onları öncelikli kılmaya devam edecektir.

Sektörde sınıfta kalmak istemeyen AVM’ler bu ihtiyaçları ve beklentileri karşılamak adına ne gibi çalışmalar yapıyor?
Birbiri ardına açılan AVM’ler pek çok parametre aracılığıyla şehrin yeni cazibe ve buluşma merkezleri haline geliyor. Alışveriş merkezlerinin sürdürülebilirliğini oluşturan en önemli 3 unsur; lokasyon, kaliteli hizmet anlayışı ve müşteri memnuniyetinin kapı girişinden, çıkışına kadar sağlanmasını oluşturuyor. Özellikle gençler arkadaşlarıyla açık alanlarda sosyalleşerek zaman geçirmek için alışveriş merkezlerini buluşma mekanları olarak tercih ediyorlar. Tüketici gözüyle, alışveriş merkezi demek, her şeyi bir arada bulabilmektir, otopark kolaylığıdır, çocukların ve gençlerin eğlencesidir, güvenli ve huzurlu yemek yiyip sohbet edebilme özgürlüğünü yaşayabilmektir. Hipermarket alışverişini AVM içinde yapan tüketici, teknoloji, kitap, ayakkabı ve diğer tüm ihtiyaçlarını aynı noktadan karşılayabilmektedir. Tüketiciler kaliteli servis deneyimini, kültür sanat etkinliklerini ziyaretçilerin beğenisine sunan  ve deneyimleten alışveriş merkezlerini tercih ediyorlar.

Sektörde sürdürülebilir olmak için sadece beklentileri karşılamak yeterli olmuyordur sanırım. Bu noktada sizler gerek marka karması, gerek organizasyon ve etkinlikler, gerek kampanyalar, hizmet ve sosyal sorumluluk projeleri… gibi pek çok noktada neler yapıyorsunuz?
Carousel Alışveriş Merkezi olarak iç ve dış alanlarımızda yürüttüğümüz yenileme projemizi 2016 yılında tamamladık. Dış cephede yeni kafe ve bistro alanları oluşturduk. En son Leman Kültür Cafe, Mumuso, Alaçatı Muhallebicisi, Chinesse Sushi Express, Vodafone, Just Chick’n, Focaccia, Gymmotion  gibi yenilikçi markaları bünyemize katarak ziyaretçi profilimizi daha genç bir yapıya taşıdık. Decathlon markasını ve Punto markasını kasım ayında bünyemize ekleyerek misafirlerimizin beklentilerini karşılamış olacağız. Carousel, başta kadın ve aile olmak üzere çocukların eğlence ve oyun dendiğinde ilk akıllarına gelen markalardan biridir. Sosyal kalabilmek için derneklerle işbirliklerimizi her daim canlı tutmaya özen gösteriyoruz. Eğitim, sanat, kültür ve sağlık adına elimizden gelen desteği faaliyetlerimize yansıtıyoruz.
Carousel Alışveriş Merkezi olarak her yıl düzenlenen çeşitli kampanyalarımız, dönemsel olarak yaptığımız dekor süslemeleri ile müşterilerimizin ilgisini her zaman sıcak tutuyor, onların kendilerini iyi hissetmelerini, keyifli zaman geçirmelerini sağlıyoruz. Ziyaretçilerimizin zamanlarını en iyi ve kaliteli şekilde geçirmeleri için elimizden gelen özveriyi gösteriyoruz.

,

Yukarı