Ana içeriğe atla

ggh

KAMPANYALAR NE KADAR ETKİLİ?

17.10.2016 - 09:47

Alışveriş Merkezleri müşteri çekebilmek, diğer bir deyişle mağaza cirolarını artırmak adına pek çok farklı yöntem izliyor. Bazı alışveriş merkezleri konserler düzenliyor, bazıları ise özel kampanyalarla ziyaretçi sayısını artırmaya çalışıyor, ancak bu kampanyalar içeriye giren ziyaretçileri alışverişe teşvik ediyor mu?

Etkinliklere ve kampanyalara geri dönüş sağlayan ziyaretçilerin profilleri nedir ve bu kampanyalar alışverişe nasıl yansıyor?
Bir araştırmaya göre bu tip projeler müşteride belirli bir davranış kalıbı yaratıyor ve getiri sağlıyor. Yeter ki kitleyi hareket ettirecek ve müşteriye alışveriş yapma ilhamı verecek anlamlı bir fayda sunulsun…
Mall Report Dergisi olarak, bu ay kampanyalar üzerine yoğunlaştık ve konuyu AVM’lerle birlikte masaya yatırdık. AVM’lerin genel görüşü kampanyaların doğrudan ciroya etki ettiği üzerine… Bu etki kimine göre uzun vadede kimine göre kısa vadede gerçekleşiyor…
AVM’lerin bir kısmı, yaşanılan yoğun rekabette uzun vadeli müşteri bağlılığının ve sadakatinin oluşturulması çok zor… Ziyaretçiler ya da müşteriler, markaya sadakatinden ötürü değil anlık satılalma güdüleriyle hareket ediyorlar. Bu nedenle uygun şartları içeren kampanyalar, müşterilere cazip gelmekte ve de kısa vadeli de olsa bir bağlılık oluşturmaktadır. 
Kimi AVM’ye göre ise gerçekleştirilen kampanyaların,  ciroya doğrudan etkisi olduğu gibi uzun vadede müşteri bağlılığının sağlanmasında da etkili olduğu üzerine… İhtiyaç duyulan kampanya ve programlar düzenlemek, müşteri sadakatinde oldukça önem arz ediyor. Özellikle ziyaretçilere yönelik oluşturulan sadakat kartlarına bu bağlılığın oluşturulmasında büyük görev düşüyor. Ayrıca hizmetten memnun olan müşterilerin yaratılması, potansiyel müşterilerin kazanılmasında da oldukça etkili…
“Doğru kampanya nedir ve nasıl olmalıdır?” sorunun cevabını aradığımız Ekim sayımızda, AVM’lerin doğru kampanya için görüşleri ise şu şekilde: 
• Doğru kampanya, zamanında yapılan ve hedef kitle ile markayı doğru noktada birleştiren kampanyadır. Kampanya, tüketicinin satın alma döneminde ona cazip gelebilecek ve markaya bağlılığı sağlayacak türden olmalı.  
• Kampanyanın, ziyaretçilere sunduğu uygun şartlar, yüksek cazibesi ve önemli bir veya birçok ihtiyacı gideriyor olması gibi faktörler kampanya başarısı ile doğru orantılıdır. Ziyaretçideki en önemli motivasyon unsuru da kolayca değişmeyecek şekilde uygun fiyat faktörüdür. 
• Kampanya süreci, en başından itibaren bir ekip ve takım çalışması gerektiren ciddi bir iştir. Bu konuda pazarlamadan-operasyona, teknik ekipten-danışmaya, yeni fikir ve düşünceler konusunda ortak aklınız gibi hareket edebilen çalıştığınız ajansları ve tüm kadroları harekete geçirebilmek gerekir.
• Doğru kampanya olabilmesi için öncelikle ziyaretçi hedef kitleye en uygun olacak olan kazanımların belirlenmesi gerekir. Alışveriş yapan bir müşterinin kazanım sağlayacağını bilmesi ve hediyeyi sevmesi bu etkileşimi artıracaktır. Katılım için koşullar belirlenirken alışveriş merkezinde yapılan alışveriş ortalamalarına göre değerlendirme yapılır. 
• Kampanyaya katılımın kolay olması, tanıtımının eksiksiz yapılması ve hediyelerin etkili şekilde alışveriş merkezi içerisinde sergilenebilmesi de katılımı olumlu yönde etkileyen koşullardandır. Planlanan kampanyaların mağazalar tarafından da tanıtım ve yönlendirilmesinin yapılması ile ilgi ve etkileşim artırır.
 

nb

Yukarı