Ana içeriğe atla

yu7676

FuarlarAVM’ler teknolojiyi tüketiciye sunmalı

17.11.2017 - 14:21

TÜRKİYE’DE AVM’LERİN TÜKETİCİ İÇİN YAŞAM ALANI HALİNE GELMEYE BAŞLADIĞINI BELİRTEN 212 POWER OUTLET GENEL MÜDÜRÜ HASAN NECİP AKOL, TÜKETİCİNİN UYARILARINI DİKKATE ALARAK TALEPLERİ BU YÖNDE GELİŞTİRİP DOĞRU SONUCA ULAŞMANIN EN AKILCI YOL OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketicilerin de ihtiyaç ve beklentilerinin değişim gösterdiği sürekli olarak konuşulan bir konu… Yaşanan bu değişimler neler, kısaca bilgi verir misiniz? 
Son yıllarda satın alma gücüne sahip olan Z Kuşağı’nın, her şeyi online olarak satın alma isteği ve tercihleri var. Sokakta oyun oynamanın tarihe karıştığı, büyük oranda internet ortamında sosyalleşen yeni bir nesilden bahsediyoruz. Bu kuşak, zaten içinde doğmuş olduğu teknolojinin hızına çok kolay adapte olabiliyor. Z Kuşağı’nın yüzde 80’i alışveriş yapmadan önce fiyat araştırması ve karşılaştırma yapıyor. Mobil cihazlarından çeşitli uygulamalar aracılığıyla kampanyalar ve indirimleri takip ediyor.  Onlar için teknoloji her yerde, kesintisiz ve hızlı olmalı. Bu nedenle alışveriş merkezlerinde web sitesi, mobil uygulamalar, akıllı park etme sistemleri ve daha fazlası tüketicinin hizmetine sunulmalı.

Sektörde sürdürülebilir olmak için sadece beklentileri karşılamak yeterli olmuyordur. Öne çıkan ve fark yaratan çalışmaların da yapılması şart! Sizler bu noktada neler yapıyorsunuz?
212 İstanbul Power Outlet Alışveriş Merkezi, Atatürk Havalimanı yolu, Mahmutbey çıkışında. Bu nedenle her kesimden ziyaretçinin günün her saatinde uğradığı bir lokasyon olma özelliğine sahip. Yaptığımız organizasyonlarda her yaş grubuna ve farklı demografik yapıdaki kitleye uygun etkinlikleri gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Örneğin ekim ayı içerinde gerçekleştirdiğimiz Çanta Kardeşliği sosyal sorumluluk projesi ile alışveriş merkezinin minik ziyaretçileri tarafından boyanan çantalar ve okul kırtasiye malzemelerini Doğu Anadolu’daki ihtiyaç sahipleri çocuklara gönderiyoruz. Yemek katından hafta içi her gün gerçekleştirdiğimiz piyano resitali ile de ziyaretçilerimizden pozitif geri dönüşler alıyoruz. Yılda iki kere düzenlediğimiz Fırsat Garajı’nda dünyaca ünlü binlerce markanın indirimli ürünleri en cazip fiyatlarla satılıyor. 
Son olarak söylemek istediğim; tüketicinin uyarılarını dikkate alarak talepleri bu yönde geliştirip, doğru sonuca ulaşmak en akılcı yoldur. Aksi takdirde külyutmaz öğretmenin cezası da ağır olabilir.

Sektörde sınıfta kalmak istemeyen AVM’ler bu ihtiyaçları ve beklentileri karşılamak adına ne gibi çalışmalar yapıyor, tüketiciye nasıl ayak uyduruyor?
Dünyada artık AVM’ler standart formatlardan çıkarak daha fazla açık alana sahip ve daha çeşitli kullanım alanları ile farklı hizmetler sunan mekanlar haline geldi. Tüm Türkiye genelinde hızla çoğalan AVM’ler tüketiciler için yaşam alanı haline gelmeye başladı. Tüketiciler, günlük alışverişlerini sağlamak, hediye almak, sinemaya gitmek, yemek yemek, buluşmak gibi nedenlerle alışveriş merkezlerinde bulunmayı tercih ediyorlar.  AVM’lerde teknoloji iki türlü kullanılıyor, biri AVM yönetimi, müşteri ilişkileri, ürün takibi, araç giriş çıkış vb. yönetimsel konularda, diğeri ise ziyaretçinin birebir kullandığı akıllı ödeme sistemleri, giyilebilir teknolojiler, dijital park etme sistemleri, akıllı vitrinler, dijital yönlendirmeler gibi... birden çok uygulamayı teknolojik yenilikler için sayabiliriz.

,

Yukarı